Terapist Dizisi 4. Bölüm Yorumu | Gain

Terapist’in 4. bölümünde yeni bir karakter ile tanışıyoruz: İpek

Katili bulma konusunda hep 5 kişiye mi odaklanacağız yoksa farklı danışanlar da katılacak mı bu ekibe merak ediyordum doğrusu. İpek Hanım bir zanlı mı olur yoksa bize sadece ipucu vermek için mi Terapist’e uğramış bunu da izleyerek göreceğiz.

İlk sahnede Kerem’e odaklanarak başlıyoruz bu yüzden İpek ile Kerem’in bir bağı olacağı konusunda tahminlerim var gibi. Kerem’in narsisistik kişilik bozukluğu var ve zamanında ihmal suçlaması yüzünden dava edilmiş.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisistik kişilik bozukluğunda ben merkezci ve kibirli bir düşünce ve davranış yapısını görüyoruz. Bu kişiler diğer insanlara karşı düşüncesiz davranışlara sahip oluyorlar ve empatiden neredeyse tamamen yoksunlar. Ayrıca en ayırıcı özellikleri de kendilerini mükemmel görüp herkesin kendilerine hayran olduğunu ya da olacağını düşünmeleri. Şimdi bu bilgiler bizi Kerem’in katil olup olmaması konusunda nasıl yönlendirecek asıl onu bulmamız gerekiyor.

İpek’te Dikkatimizi Çekenler

İpek’in seansı sırasında kocası için söylediği ”kariyerinin doruğunda, saplantılı, psikopat bir doktor.” cümlesi akıllara tekrar Kerem’in gelmesine sebep oluyor. Üstelik İpek’in kocasını ”Bay Mükemmel” olarak tanımlayışı da yine Kerem’de bulunan narsisistik kişilik bozukluğunun bir göstergesi. Evet, sanırım ilk bağımızı bulduk.

Kerem’in kadınlara, en azından gördüğümüz kadarıyla grup terapisindeki diğer kadınlara karşı tavrı ve İpek’in eşinin de yine aynı şekilde annesi dışında hiçbir kadına iyi davranamayacağı fikri elimizdeki ikinci bağ diyebiliriz. Böyle ufak tefek bağlarımız olacak ki biz her bölümde katili bir başkası olarak hayal edelim. Tam da seyircinin gelmesini istedikleri kıvam. 🙂

”Yüksekte olduğumuz hissine sahip olmak için yanımızdakileri alçaklara itmek iyi bir fikir mi sence?”

Kerem’e Çetin tarafından yöneltilen bu sorudan sonra Kerem’in Çetin’e karşı biraz daha hırçınlaştığını fark ettim. Çetin ile ilgili sanki içinde kalan, kendine yediremediği bir yan var. Ama tabi bunu dile getirmek bile istemiyor, çünkü dışarıdan bakıldığında Kerem dört dörtlük görünmeye, hiçbir fire vermemeye zorluyor kendini.

Konumuz bir anda Kerem’in annesine nereden geldi tam anlamasam da bu sahneden de güzel çıkarımlar yapabildik aslında. Kerem, hırçın, alkolik bir anneye sahip hatta babasını yaralamış. Ama Kerem onun bu yönünü görmektense tam tersi annesini yüceltebileceği yanlarını kazımız hep bilincine. Kendisini ”iyi” göstermeyi sevdiği gibi annesini de iyi göstermeye niyetli anlaşılan.

”Anne Problemi”

Ne kadar her şey iyiymiş gibi gözükse de aslında Kerem de annesi ile ilgili tüm problemlerin farkında. Çocukluğunda annesi yüzünden yaşadığı birkaç sahneyi zihninden silemiyor belli. ”Siz hiç annenizi yıkamak zorunda kaldınız mı?” cümlesi bir çocuk için yeterince ağır. Aksi, kendini beğenmiş özelliklerini bir kenara bırakıp çocukluğunu yaşayamayan bir Kerem olarak izleyeceğiz artık Kerem’i.

Annesi konusunda yeterince hassas olan Kerem’imiz tabii ki son vuruşunu yapmadan bölüm bitmeyecekti. Annesine yöneltilen iğneleyici bakışları hisseden Kerem olayın faturasını Çetin’e kesiyor. ”Canımı yaktınız. Umarım sizin de bir gün canınız yanar.” diyen bir Kerem bırakıyorum buraya. Bu bölüm de katili Kerem sanmamız için.

Diğer bölümlerde katili kim sandığımızı öğrenmek için aşağıdaki linklerden diğer bölüm yorumlarımıza ulaşabilirsiniz.

Terapist 1. Bölüm Yorumu İçin Tıklayın
Terapist 2. Bölüm Yorumu İçin Tıklayın
Terapist 3. Bölüm Yorumu İçin Tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!