Veda Mektubu 2. Bölüm Yorumu | Ne İzledik?

Herkese merhabalar! Bu hafta da yine başrollerini Nurgül Yeşilçay, Selim Bayraktar, Bennu Yıldırımlar, Rabia Soytürk ve Emre Kıvılcım’ın paylaştığı Veda Mektubu dizisinin yeni bölümünü yorumlamaya geldim. Hazırsanız başlayalım bakalım neler olmuş.

İlk bölüm için Alanur’dan modern despot bir kadın, Seher’den geleneksel katı bir anne, Ziya’dan sakin durağan bir adam, Aslı’dan enerjik eğlenceli bir genç kız ve Mehmet’ten de yine sakin olgun bir adam olarak bahsetmiştik. Yanıldık mı aslında yanılmadık ancak ilk bölüm Alanur’a ne kadar kızdıysak bu bölüm bir o kadar hak verdik.

Bu annene yapılır mı be Aslı bu o kadına yapılır mı?

Neyse sırayla devam edelim geçen bölüm diziyi Alanur’un kızı Aslı için Ziya’nın kapısına gitmesiyle bitirmiştik bu bölüm de o kapı yeniden açıldı ve yeni bölüm başladı. Alanur ve Ziya 28 yıl sonra ilk kez karşı karşıya geldi ve ikisinin de hem özlemle hem de oldukça öfkeyle birbirlerinde kalmalarını izledik. Seher’in Alanur’un çıkıp gelmesiyle yaşadığı şok ve endişe onu konuşmaya itti ve resmen Alanur’un modern yapısıyla Seher’in geleneksel yapısının çarpışması yaşandı. İki kadının karşı karşıya gelmesi oldukça etkileyici bir sahneydi.

Aynı dakikalarda Aslı ve Mehmet ise başbaşa bir gece geçiriyordu. İkilinin birden, çok yoğun duygular hissetmesi aralarındaki çekim, aşk ne yapacaklarını bilememelerine sebep oldu. Çok tatlı ve bir o kadarda sevgi dolu sahnelerini izledik ama bir sahne vardı ki tüm türkiye bunu konuşmalı.
Mehmet çok naif bir adam evet ama Seher gibi geleneksel zihniyete sahip bir kadın tarafından yetiştirilmiş bu zihniyet ona empoze edilmiş. Bu etkiyle düşünmemesi gereken bir şey düşündü ve Aslı’ya sormaması gereken bir soru sordu. Ancak senaristimizi tebrik ediyorum Aslı’ya o kadar güzel replikler yazmış ki televizyonun karşısında işte bu ya işte güçlü kadın işte olması, söylenmesi gerekenler diye yükseldim. O sahne kamu spotu diye herkese izletilmeliydi.

Daha sonrasında Aslı ve Mehmet’in aşkları için ailelerini karşılarına almalarını izledik. Verdikleri evlilik kararı iki aileden de özellikle de Ziya ve Alanur’dan kesin bir red yedi.

Önemli bir anda Aslı’nın Alanur’un yıllardır sakladığı Ziya’dan geldiğini düşündüğü mektubu bulmasıydı. Aslı bu mektup yüzünden annesinin aslında kendisinin geleceğini düşünmediğini tek derdinin geçmişte yaşadığı kırık aşk hikayesi olduğunu bencilce intikam duygusu güttüğünü düşünmeye başladı.

Alanur ise kendi yaşadıklarını kızının da yaşamaması için verdiği mücadele onu Ziya ile yeniden konuşmaya itti buluşup konuşan ikili geçmişten bahsetmeden birbirlerine olan öfkelerini belirmeden geçemezken bu evliliğe de kesinlikle onay vermediklerini belirttiler ancak bu esnada onları izleyip yanlış fikirlere kapılan Seher’i hesaba katamadılar.

Tüm bu olaylar esnasında Aslı’ya ablası Beste destek olurken Mehmet’e hiç beklemediği bir yerden destek geldi Seher’den…

Evet evet yanlış okumadınız Seher oğluna eğer bu kadar çok istiyorsa Aslı’nın gelip elini öpmesini söyledi. Gerekçe olarak da oğlunu kaybetmek istemediğini… Ama biz yer miyiz? Aslaaa. Çünkü orda ince bir ayrıntı vardı o ayrıntı da Aslı’nın annesinin onayını almadan Alanur’u tamamen geride bırakarak o eve gelin olarak gelmesiydi. Ah seher ah yaptığın büyülerle kadının sevgilisini alman yetmedi sıra kızına mı geldi?

Aslı mı naptı Aslı da 18 yaşında genç tecrübesiz bir kızın verebileceği kararı verdi sanki inadına yaparmış gibi annesinin kabuk bağlamış yarasını kanatmak ister gibi ardında bir mektup bırakıp aşkı için Mehmet’le o eve elinde valizlerle gitti. Sen bunları hak etmedin Alanur…

Yorum

Dolu dolu geçen bir bölüm izledik ben ne zaman bittiğini anlayamadım. İlk bölümlerde genelde oyuncuların karakterlerine alışma süreçlerini izleriz ancak dizide tüm oyuncular sanki bu roller için doğmuş gibi gözüme batan tek bir kötü sahneleri bile olmadı. Oyunculuklar, hikaye, replikler sektörde devam eden birçok işe göre o kadar güçlü ve sağlam ki izlemeyen çok şey kaybeder diyorum.

Veda Mektubu 3. Bölümde Neler Olur?

Pekiii son olarak yeni bölümde bizi neler bekliyor? Üçüncü bölüm fragmanında Alanur’un kızından vazgeçmediği mücadele ettiğini ama Aslı’nın da aldığı kararın arkasında durduğunu annesini karşısına aldığını görüyoruz. Aslı ve Mehmet’in aşkı tüm engellere rağmen devam ederken Seher’in de hiç duracağı yok gibi…

Çok konuştum umarım beğenirsiniz 3.bölümde görüşmek üzere izlemeyenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ederim. Hoşça kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!