Tozluyaka 11. Bölüm Yorumu | Çiftler Belli Oldu

Herkese tekrardan merhabalar. Nasılsınız? Umarım keyfiniz yerindedir.  

Geçen haftalarda Tozluyaka dizisinin gözde çiftlerinden biri olan ZeyÇağ hakkındaki yazım çok beğenildi ve harika yorumlar aldı. Öncelikle bunun için çok teşekkür ederim. Ve o yazımdan sonra yenisinin de talep edildiğini gördüğüm için bu haftaki bölümü esas alarak bir çalışma daha yapmak istedim. Umarım beğenirsiniz.  

Geçen haftaki bölüm Ali, Arap ve Zeyno’nun, Vefa’nın saatindeki ses kaydını dinlemesiyle bitmişti ve büyük merak uyandırmıştı. Herkes tam “Aha Cemre deşifre oldu!” içerikli bir yükselme yaşamıştı ama yeni bölümden görüyoruz ki umduğumuzu bulmadık. Zaten öğrensek saçma olurdu çünkü hikayenin daha akması gerek. Ki bu durum uğuruna çiftler bile iş birliği yaptı! 

Bu bölüm, çoğunlukla geçtiğimiz bölümlerde temelleri atılan çiftlerimizin bağlarının nasıl güçleneceğini gördük. Bunların yanı sıra ZeyÇağ’cılar olarak geçen haftaki fragmanda bu çiftten çok sahne beklemiştik. Özellikle ekmek sahnesi izlemek için en sabırsızlandığımız sahnelerden birisiydi.  

Bu bölüm, çiftler arasında geçen haftalardaki kadar romantik enerji alamasak da, ZeyÇağ ikilisinin arasındaki bağın sağlamlaştığını söyleyebilirim. Aralarındaki en büyük gelişmeyi ise Zeyno’da gördük. Çünkü bildiğimiz üzere Zeyno Çağrı’yı sürekli tersleyen, atar gider yapan bir kızdı. Ama ekmek sahnesinde Zeyno’da o gelişmeyi gördük. Zeyno “Sen bizim tarafımızda değilsin” diyerek bu araştırma işine kendisi devam edeceğini belirttiğinde Çağrı gücendi ve küçük çaplı bir “Galiba yalnız öleceğim.” Tribi attıktan sonra Zeyno hemen yumuşadı ve Çağrı’yı yollamadı. Tam aksine, “Tamam bu işte beraberiz.” Diyerek gardını romantik delikanlımıza karşı indirdi.  

Ki Zeyno bunu herkese yapmaz. Bildiğiniz üzere sadece Ali’ye karşı yapardı. 🙂  

Bu sahne benim çok hoşuma gitti. Yani diğer sahneleri kadar güçlü olmasa da bunun hakkını yemek istemem. Ne de olsa bu sahne, Zeyno’da gelişme gördüğümüz ilk sahneydi her şeyden önce.  

Artı ek olarak sınıfta Cemre’nin defteri arasında Vefa’nın fotoğrafını görüp cırladığı sahnede de Çağrı ve Zeyno’nun hemen birbirlerine bakıp sorgulama yapması da hoşuma giden bir başka detay.  

Önceki günlerde ZeyÇağ tayfasının sahil sahnesi için “Kesin sevgili olduk” ibaresini gördüm ve heyecanlandım açıkçası. Ben mi detayını es geçtim bilmiyorum ama ben sevgili olduklarını yansıtacak bir durum görmedim henüz. Hepsi gözlerini dikmiş, kıyıya vurmuş Cemre’ye bakıyordu sadece. Ama şöyle bir detay da olabilir. Bölüm başında o sahnenin tarihi için “3 Hafta sonra” yazıyordu. Yani bu 3 hafta içerisinde bu ikili çoktan ilişkiye başlamıştır diye düşünmüş de olabilirler ki bu düşünce mantıklı. Bence de olmuş olabilirler.  

Olmamışlarsa da olmaları çok yakın diye düşünüyorum. 🙂  

Dizide çiftler belli oldu diye düşünüyorum ben. Senarist artık bunu belli etti. Dizide ne zaman bir yan çatışmanın kilidi açılsa, o sahnede aralarında ilişki olan kişiler bilinçli bir şekilde dizilmiş gibi duruyorlar yerlerinde. Bunu hem Mavi karakterini okul koridorunda gördüğümüz sahnede fark ediyoruz hem de Cemre’nin kıyıya vurduğu sahil sahnesinde.  

Tozlukaya’nın Çiftleri

Zeynep, Çağrı  

Cemre, Berk  

Hazal, Ege  

Duru, Arap  

Diziden analiz ettiğim kadarıyla genç çiftlerimiz bu şekilde.  

Mavi karakteri için ise sosyal medyada bir hayli heyecan yaratıldı. Onun da geliş sebebini ve hikayeye katacaklarını merak etmiyor değilim. Bakalım Mavi nasıl bir kız?  

Bu bölüm arkadaş grupları arasında yaşanan elle tutulur bir aksiyon yoktu. Sadece Berk, Cemre olayı üzerinden eski ekibiyle konuşma yaptı ve yine ters düştüler. Çünkü artık çoğu kişi Cemre’den şüphelenmeye başladı ve Berk Cemre’ye aşık. Ne pahasına olursa olsun Cemre’yi korumaya ant içmiş gibi. Bu yüzden özellikle Hazal’ın söylediklerine bir hayli sinirlendi. Çünkü Hazal gerçekten akıllı bir karakter ama kimse onu dinlemiyor. Sanırım yalancı çoban hikayesine döndü biraz. Bir kere Vefa hakkında yalan söyledi, daha da kimse inanmıyor dediğine.  

Başlarda Ali ve Cemre çifti için yeni serüvenler bekleniyordu lakin o ikili arasında bir ilişki kalmadı. Hatta Cemre’ye bu psikolojik oyunları oynayan kişinin de Ali olduğunu öğrendik. Cemre zaten Ali olan ilişkisine de Ali’nin kolundaki saati almak için başlamıştı katil olduğunu hatırladıktan sonra. Samimi bir his kalmamıştı o ikili arasında. Belki başlarda gerçekten bir şeyler olabilirdi ama artık oluru yok gibi. Sahil sahnesinden yola çıkarsak sanırım Cemre öldü. Ama ben öldüğüne çok da inanmıyorum. Bu da bir oyun olabilir.  

Derya ve Önder çiftinde ise tatlar biraz kaçtı. Nesrin ne yaptı etti ortaya attığı sahte bir şiddet yalanıyla çiftin arasını bozdu. Derya aslında Nesrin’in bu duruma karşı hikayeye dahil oluş şeklini sorgularken Nesrin ortaya Çağrı’nın uyuşturucu madde hikayesini ortaya atarak şüpheyi üzerinden kaldırdı. Yoksa Nesrin’in mahalleye gelmesinin asıl sebebini anlayacak kadar akıllı bir kadın Derya. 

Ve altını çizmek istediğim bir konu daha var ki bu bölüm en ama en çok hoşuma giden sahne oydu.  

Nesrin ve Önder evde tartışırken Çağrı içeri girip tartışmanın sonlarına şahit olmuştu. Önder’in her ne kadar kötü niyeti olmasa da Nesrin’e sesini yükselttiği yerde Çağrı’nın babasına diklenmesi ve “Bana kadınlara karşı saygıyı öğreten babamın yaptığına bak” içerikli gönderme yaparak annesiyle evden gitmesi beni çok duygulandırdı. Haklı ya da haksız hiç fark etmeksizin, annesine ses yükseltilmesine karşı sessiz durmayan Çağrı bu bölüm de bu hareketi üzerinden benden tam puan aldı.  

Zaten Çağrı’nın kadınlara ne kadar saygılı olduğunu biliyoruz. Zeynep bile zamanında ona ne kadar atar yapsa da efendiliğinden hiç ödün vermedi. Bu karakterin kadınlara olan saygısı en sevdiğim özelliği. Çatı sahnesine Zeyno’nun suçlama ibaresine karşı “Artık kesin Cemre katil demek istemiyorum. En son çok yaralanmıştı.” Demesi de çok objektif bir bakış açısı ve saygılı bir hareketti. Şüpheleniyor ama kesin yargılamak istemiyor. Direkt kıza saldırılmasındansa araştırma yaparak, kızı yaralamadan sürece devam edilmesini tercih ediyor, ettiriyor.  

Ege ve Zeynep

Ege ve Zeynep’in herhangi bir olayı kalmadı artık. Ege’nin de Hazal ile olacağı tahminler içerisinde. Zaten Cemre olayında da bu ikili yola beraber çıktı. Şahsen ben Ege’nin de hikayesini merak eden biri olarak bu çiftin de serüvenini izlemek istiyorum. Hazal’ın hikayesini biliyoruz zaten. 

Küçük bir detay da eklemek isterim ki, sırf Ege ve Zeynep “ship”  olmadığı için sosyal medyada gerek senariste gerek oyunculara büyük saygısızlık yapan bir kitle var. Arkadaşlar, bu bir dizi. Kurgusal bir dünya. Her şey bizim istediğimiz gibi olmak zorunda değil. Hele ki senaristler, kaleme aldığı bir hikayeyi sosyal medyada yazılan yorumlara göre şekillendirmek zorunda hiç değil. Çifti ve hikayeyi beğenmeyenin yapması gereken tek şey bir daha diziyi izlememek. Çözüm bu kadar basitken kimsenin kimseye saldırmaya ve saygısızlık yapmasına gerek yok. Haksız mıyım?  

Önceki yazımda Nesrin ve Önder’in arasının bozulmasının Çağrı’yı da etkileyeceğini ve Zeyno ile ilişkilerine olumlu yansıyacağını söylemiştim. Bence Zeyno’nun babasının olayı dışında Çağrı ile dertleşeceği bir diğer olay da Bilal ve Kader’in gizli aşk durumu olabilir. Çünkü Zeyno bu ilişkiyi duyarsa tahminimce Arap’a karşı mahcup hissedecek ve çok sinirlenecek. Zaten Çağrı ile artık yakın oldukları için bir dertleşme serüveni daha başlayacak diye düşünüyorum. Nesrin ve Önder’in arasındaki huzursuzluk Çağrı’yı daha sağlam etkilediğinde, dertler derya olduğunda bu ikili birbirlerine ilaç olacaklar ve aşık olduklarını fark edip yavaştan sevgili olma yolunda ilerleyecekler diye düşünüyorum.  

Derya ve Kenan’ın geçmişte yaşanan hikayesini de çok merak ediyorum. Acaba Kenan kim? Derya’yı bırakmasının sebebi ne? Bunlar kritik sorular.  

Tabii Derya, Kenan ve Önder üçlüsünün arasındaki gerginlik, çok yakın arkadaş olan Kenan ve Önder’in de arasını bozacak gibi. Hatta bozdu bile.  

Şu an hikayemiz bu şekilde ilerlemekte. Umarım ilerleyen bölümlerde çiftlerimizden güzel sahneler alırız ve keyifleniriz.  

Umarım analizi güzel yapabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim.  

Yine ilerleyen bölümler için yeni yazılar isterseniz seve seve yazarım 🙂 Beni çok mutlu ettiniz.  

Kendinize iyi bakın. Yeni bölümlerde tekrar görüşmek dileğiyle…  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!