Terapist Dizisi 6. Bölüm Yorumu | Gain

Terapist’in bu hafta Gain’de yayınlanan 6. bölümünde Çetin karısının öldürüldüğünü artık danışanlarına açıklıyor. Karısının ölümünün ardından herkesi terapiye çağıran Çetin’in bu davranışı biraz dikkat çekici görünüyor tabii. Tüm danışanlar ne kadar üzgün olduklarını ve hemen terapiye çağırıldıkları için şaşırdıklarını dile getirirken Berna bu durumu normal karşılıyor. Ve hemen anlıyoruz ki bu bölüm Berna’ya odaklanacağız.

Katile Adım Adım

Çetin bu bölümde danışanlarının kana nasıl tepki verdiklerini öğrenmeye çalışıyor. Çünkü karısı kanlar içinde ölü bir şekilde bulunmuştu. Armağan’ın bu konuda daha önce fikrini bilmemize rağmen Çetin ilk olarak Armağan’a yöneltiyor soruyu. ”Kanlı bir olay, bir trafik kazası, kazazedeler kanlar içinde. Müdahale edebilir misin?” Belki de Armağan’ın kendi kendine kan konusunu açması Çetin’i şüphelendiren şey. Çünkü biz aslında bastırmaya çalıştığımız duygu ve düşüncelerimizi hiç farkında olmadan diğerlerinden daha çok gün yüzüne çıkarırız.

Armağan’dan cevabımızı alamadan Kerem atlıyor yine her zamanki kendini beğenmişliği ile soruya. Eğer o ana denk gelen kişi Kerem olsa o insanlar çok şanslı olurlarmış. Başka ne düşünecekti ki? Peki Kerem nefret ettiği birisinin kazasını görse ne yapar? Kimden nefret ediyor ki diye düşünmeye kalmadan Çetin’in ”ben mesela” cümlesini duyuyoruz. Evet doğru Kerem Çetin’e annesi ile ilgili konu açıldığında aşırı tepki göstererek ”umarım senin de canın yanar’‘ demişti. (Kerem ile ilgili kısmın ayrıntılı haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Bu bilginin bize tekrar hatırlatılmasının bir sebebi olmalı. En iyisi bir Kerem’i her an Çetin’e karşı bir hamlede bulunabilecek biri gibi düşünmeye devam edelim. Belki de çoktan bulunmuştur.

Ayşe

Ortamdan yeterince gerilen Ayşe’ye bir gerginlik daha ekliyor Çetin. Soruyu biraz daha değiştirerek kendisine yöneltiyor. Üç kazazededen sadece birini kurtarma imkanı var. Sakat bir çocuk, kanser bir anne ve umutsuz bir baba. Ne kadar da Ayşe’nin ailesi bu böyle… Çetin’in aklında bir yerlerde hala Ayşe’nin babasının katili olma ihtimali var demek ki, tıpkı bizde olduğu gibi. (Ayşe’nin ayrıntılı hikayesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Terapi böyle ilerlerken yine tepki veren isim Berna oluyor. Hatta oradan ayrılmaya çalışıyor ama Çetin’in sorusu çoktan yakalıyor Berna’yı. ”Sadist eğilimleri olan bir psikopat bu durumda ne yapar?” Zaten yeterince gergin olan ortamda Çetin tamamen oklarını Berna’ya çevirmiş gibi görünüyor. Bu sefer de ısrarla Berna’nın sevgilisine ne yaptığını sormaya başlıyor. Daha biz ne yapmış ki diye soramadan Berna’nın sevgilisini hastanelik ettiği görüntüleri izlemeye başlıyoruz.

Berna’nın geçmişinde ne yaşandığını çok merak ediyorum. Erkeklere karşı dinmeyen bir öfkesi var ve onlardan kendince bir intikam alıyor bu sadist eğilimlerle. Ve bunu yaparken de kendini haklı görüyor hatta o erkeklerin yardım alması gerektiğini düşünüyor. Peki neden? Çetin’in sorduğu soru bazı tahminler yürütmeme sebep oldu. ”Kimden öç alıyorsun?”

Berna’nın Hikayesi

Kardeşine vurgu yapan Berna’yı bu duruma getiren durum muhtemelen kardeşi ile ilgili. Sürekli kardeşini koruduğunu söylüyor. İlk başta ben kardeşinin Berna’ya karşı bir cinsel baskıda bulunduğunu düşünmüştüm ancak koruduğunu söylediğinden beri fikrim değişti. Berna, kardeşine karşı olan bir saldırıya karşı bir erkeğe zarar vermiş olabilir. Ve artık onun için her erkek kardeşine saldıran erkektir. Tabii buradan çok farklı bir şey de çıkabilir ancak benim fikrim bu yönde. Hatta o kişi aileden birisi diye düşünüyorum. Çünkü kardeşini dışarıdakilerden koruduğunu söyleyen Berna’ya Çetin ”ya içeridekiler?” diye sorduğunda bocalıyor Berna. Muhtemelen aileden birisi kardeşine cinsel tacizde bulunmuş veya olumsuz bir iz bırakacak bir davranışı olmuş. Ancak Berna bunu reddediyor, daha doğrusu dışarıya yansıtmıyor diyelim.

Berna’nın kardeşi ile ilgili anlattığı olayda başrol anne. Annesi bir gün kardeşi ile ikisini cezalandırıp sabaha kadar karanlıkta banyoda bırakıyor. Berna ile kardeşi de sırayla birbirine tokat atarak özür diliyorlar. Ancak sadece buradan konunun erkeklere bağlanması bana biraz yetersiz gibi geldi. Daha Berna ile ilgili öğreneceğimiz bir şeyler var gibi hissediyorum.

Berna’nın bu hikayeden sonra öfke patlaması yaşayıp herkese zarar vermek istediğini belirten cümleler karşısında Çetin’in bir sorusu dikkat çekiyor. ”Bana da mı?” diyen Çetin’e evet cevabını veren Berna bizim için çok büyük bir ayrıntı değil aslında. Çünkü Berna’yı biliyoruz artık, böyle, zarar vermeye meyilli. Ama Çetin ‘‘Peki ya karım?” diye sorduğunda hepimiz yutkunarak Berna’nın cevabını bekledik biliyorum.

Ama Berna buna cevap veremedi. Hatta sinirleri bozuldu. Herkes odayı bir bir terk ederken Berna Çetin’in yanına gelerek ağlamaya başladı. Neden? Suçluluk mu hissediyor? Yakalandığı için mi ağlıyor? Yoksa iftirayı kaldıramadığı için mi?

Terapist’in sonraki bölümlerinde artık konunun daha da açığa çıkacağını düşünerek yorumumu burada bitiriyorum. Terapist’in bir önceki bölüm yorumunu okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!