Hayatımızı Yansıtan Bir Film: Azizler

Selam, yeni yerli film yorumumla geldim!

Dün Netflix’te yayınlanan “Azizler” filmini izlediniz mi? Ben direkt yayınlandığı günün akşamı açıp seyrettim. Daha önceden Avrupa Yakası dizisinde rolüne bayıldığım, şu aralarda da On Bin Adım dizisindeki oyunculuğuna hayran kaldığım Engin Günaydın başrolde olduğu için bu filmini de kaçırmamalıyım diye düşündüm. Tabii ki Engin Bey yine harika bir oyunculuk sergilemiş, rolünü bu kadar yaşayarak oynadığı için belki de bu denli gerçekçi hissettiriyor izleyenlere.

Solsan sağa fotoğraftaki oyuncular: Haluk Bilginer, Engin Günaydın, Fatih Artman, Öner Erkan

Komedi ve dram karışımı bir film olan Azizler’de Engin Günaydın ile beraber daha birçok önemli ve başarılı oyuncular yer alıyor. Hatırlarsanız Azizler’in haberini de yazmıştım orada Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman, İlker Aksum, Gülçin Santırcıoğlu ve İrem Sak gibi oyuncuların da filmde oynadığını belirtmiştim. Film hakkında diğer detayları tekrar okuyabilmek ve fragmana ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Azizler’i Neden Sevdim?

Filmi neden sevdim? En önemli soru bence bu. Azizler’i sevmemin nedeni aslında hepimizin hayatında olan, günlük hayatımızda sürekli karşı karşıya kaldığımız birçok konuyu bize aktarmaları oldu. Hikaye aslında gayet basit gibi gözükse de birçok insanın yaşantısında var olan insanların yaşadıklarına değiniyor. Filmin konusuna baktığımız zaman ana karakter Aziz gibi gözükse bile filmdeki diğer karakterlerin de ne kadar ön plana çıktığını izleyebiliyorsunuz.

Tekdüze yaşamından ve çevresindeki herkesten bunalmış olan Aziz, saplanıp kaldığı kısır döngüden çıkmak için kendine bir kaçış arıyor. Aziz ile birlikte fark ediyorsunuz ki hepimizin belli bir zamanda insanlardan böyle kaçtığımız zamanlarımız oldu. Bir şekilde kafanızı dinlemek istiyorsunuz, kaç senelik ilişkiniz bile size artık tat vermiyor ve birey kendi kabuğunda kalmak istiyor. Kendine ait olan odasında bile huzur yok çünkü Aziz’in. İş arkadaşı Alp’e bir yalan söylüyor ve sadece kafasını dinlemek için Alp’in evinde tek başına vakit geçiriyor, bu onun için bir kaçış oluyor.

Tek başına kaldığında yaşadığı o mutluluğu da mesela birçoğumuz hayatlarımızda tattık. Abuk subuk hareketler yapıyoruz, şarkılar söyleyip dans ediyoruz. Bize Aziz’in samimi gelmesi de bundan dolayı. Çünkü kendimizi, bize yansıtıyor. Özellikle küvette havalı selfieler çekerken telefonunu küvete düşürmesi, camları dans ederek açıp kapaması mükemmel sahnelerdi.

“Hiç çıkarmayacağım dedin, kolye nerede?”

“Bir Başkadır” dizisinden anımsayacağınız çocuk oyuncu Göktuğ Yıldırım ise o yaşına rağmen o kadar güzel oynamış ki takdir etmeden geçemeyeceğim, gerçekten yetenekli bir minik oyuncu. İzlediğinizde anlayacaksınız ki Göktuğ’u artık kesin farklı projelerde de zevkle izleyeceğiz.

Filmden Binnur Kaya

Alp normalde çevresi geniş, hovarda biri gibi kendisini yansıtsa da çok yalnız. Cevdet’in sürekli tadı yok, keyifsiz, soru sorduğunuzda cevap vermiyor. Bu tarz insanlar hepimizin hayatında oldular ve oyuncular, o kişilikteki insanları başarılı bir şekilde yansıtabilmişler. Erbil & Kamuran çiftinin diyaloglarını zaten çok seveceksiniz. Filmi izlerken Erbil’in hayatını da Aziz’inki kadar merak edeceksiniz. Aynı zamanda “Bir İhtimal Daha Var” şarkısı malum sahneye çok yakışmış, bir zamanlar Haluk Bilginer’in de kadrosunda yer aldığı Ezel dizisine de bir gönderme yapıldığını düşünüyorum. Burcu karakterinin repliği “Hiç çıkarmayacağım dedin, kolye nerede?” ise şimdiden zihinlere kazındı bile.

Azizler filminin son sahnesinden bir kare

Bu güzel filmin nedense devamının geleceğini düşünüyorum. Gelmese bile film genel olarak çok iyiydi, çok beğendim 🙂 Yeni yorumlarda buluşmak dileğiyle…