Yabancı Dizi Önerisi: 13 Reasons Why

13 Reasons Why bu yılın en çok konuşulan dizilerinden biri. Peki dizi neden bizde bu kadar etki bıraktı?

Kimisi gençleri intihara sürüklüyor diye eleştirdi kimileri de Hannah’nın abarttığını düşündü. Bizce ikisi de değil. Öncelikle dizinin kara mizah, dram dizisi Six feet Under’ı anımsattığını belirtelim. Dizi sizi intihara sürüklemese de depresyona sokabilir, bir süre etkisinden çıkamayabilirsiniz.

13 Reasons Why’da oldukça melankolik, karamsar replik ve sahnelere tanık oluyoruz ve özellikle son bölümlerin etkisinden çıkmak kolay değil. Ancak bu melankoli tamamen olaylarla ve karakterlerin yaşamlarıyla alakalı, hayatı sorgulatıp intihara yönelten bir unsur dizide yok.

Dizi şöyle başlıyor, Hannah intihar etmeden önce 13 kaset doldurup okuldaki tek güvendiği insan olan Clay’e bırakıyor. Clay’ın, Hannah’a yaşarken aşkını itiraf edememesi üzerine bir de kasetlerle yüzleşmesi hayatını alt üst eder ve tamamen değiştirir.

Kasetlerdeki herkesten başta nefret ederken, bir süre sonra herkesi anlamaya başlayabilirsiniz. Aslında sadece Hannah’ın değil kasabadaki gençlerin hepsinin yaşamı zordur. Bir süre sonra olaylar domino taşı gibi birbirini etkilemeye başlar…

Dizinin en sevdiğim yanlarından biri çekimleri ve müzikleri oldu. Kasetler ve walkmani en son ne zaman hayatımızda görmüştük hatırlamıyorum bile. Clay’ın walkmani ve elinde haritasi ile dolaşması zaman zaman eski, kült bir film izliyor havası uyandırıyor.

Ayrıca Hannah’in yaşadığı zaman ile intiharından sonraki zaman arasındaki geçişler çok başarılı. Yaşadığı zamanlarda sıcak, canlı tonlar hakimken, Hannah’dan sonra çekimler soğuk, mavi bir renge bürünüyor. Özellikle Clay’ın Hannah ile hatırası olan mekanları iki farklı renkte izlemek, ölümden önce ve sonrasını başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Son olarak, dizideki olaylar ilk bölümlerde basit gelebilir ancak dizi bunu bilerek yapıyor. İlk bölümlerde Marcus’un da dediği gibi “Hannah diğer kızların yaşadığından farklı bir şey yaşamadı” gibi geliyor. Ancak cinsiyetcilik ve zorbalığın ne kadar basitleştirildiği ve normalleştiğine dair dikkat çekmek isteniyor.

Özellikle Amerika’da ciddi bir sorunu ele alan bu diziyi herkesin izlemesini öneririz. Dizinin kadrosu gençlerden oluştuğu için lise, ergen dizisi algısı oluşmasın, dizi herkesin izleyebileceği iyi bir drama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!