WandaVision 3. Bölüm İncelemesi

Bu bölüm izlediğimiz diğer iki bölümden süre olarak uzundu ve açıkçası daha etkili bir bölümdü. Marvel başkanı Kevin Feige verdiği sözleri tuttuğunu bir kez daha gözler önüne sürdü. Marvel’ın bugüne kadar denediği en değişik formüle sahip olan bir deneyim ile karşı karşıyayız.

Gelelim 3.bölümümüze: İzlediğimiz son bölümde Wanda hamile olmuştu ve dizi 60’lardan 70’lere geçiş yaparak renklenmişti. Bu bölümde Wanda’yı hamileliği ilerlemiş bir şekilde görerek başladık. Vision ile birlikte doktorun hamilelik kontrolünü izledik. Burada doktor sanırım dört aylık bir hamileliğin var demişti ve burada dikkat edilmesi gereken yer gerçekten dört ayın geçip geçmediği sorusu. Çünkü son izlediğimiz 2. Bölümde Vision ve Wanda’nın saçları daha kısaydı. Ancak 3.bölümde ikisinin de saçları uzamıştı.

Bu ilk dört ayın geçtiğini ve doktor kontrolünün sonrasında Wanda’nın sabırsızlığını göstermesi ile hamileliğini hızlandırdı ve bir anda büyüsünü kullanarak 9 ayın sonuna getirdi kendisini. Vision ise bu sırada hamileliği saklamaları gerektiğini söyleyerek Wanda’yı uyardı. Vision’ın doktor ile olan konuşmasının ardından komşusu Herb’ü gördük. Kendisi çim biçmeye o kadar dalmış ki duvarı kestiğini bile fark etmiyor. Burada Herb’ün hal ve hareketleri takılmış bir robot gibi olması Wanda’nın gerçekliğinin kontrolünü biraz kaybetmesine sebep veriyor.

Ardından Wanda ve Vision doğacak bebeklerinin odasını hazırlamaya başladılar. Vision son derede gerginken Wanda’nın bu kadar rahat olması gerçekliği kendisinin kontrol ettiğinin ve bunun farkında olduğunun göstergesi. Bebekleri için isim tartışmasını yaparken Wanda’nın Tommy ismini önermesi bana sanki Tony Stark‘a bir göndermeymiş gibi geldi ama olmayabilir de.

Wanda doğum sancıları geçirirken gerçekliği baya bir şekilde karışıyor ve bu da demek oluyor ki Wanda’nın acı hissine karşı zaafı var. Wanda’nın kasabadaki sakinlerin sırrımızı keşfetmek üzere söyleminden sonra Vision tereddüte düşerek burada bir sorun olduğunu ve her şeyin garipleştiğini söyledikten sonra Wanda gerçekliği tekrar değiştirerek söyleminden önceki ana geri döndü. Bu Wanda’nın istemediği durumlarda zamanı manipüle ederek yeni bir gerçeklik yaratmasına yol açıyor. Zaman ve gerçeklikle bu kadar sık oynadıkça Doctor Strange’in dikkatini çekmesi an meselesine dönüştü.

Zaten Doctor Strange’i son 2 bölümde göreceğimiz kesin ancak ne şekilde dahil olacak onu ilerleyen bölümlerde göreceğiz. Bu olanların ardından Wanda’nın sancıları daha da arttı ve suyu geldi. Bunu gören Vision doktoru getirmek üzere gitti. Ardından Wanda evde tek başınayken kapı çaldı ve Monica karakteri eve geldi. Tabii Wanda hemen çeşitli büyülerle hamileliğini saklamaya çalıştı. Ancak sonunda yakalandı ve doğumuna resmen başladı.

Vision doktoru alıp hızlıca eve doğru dönerken Wanda ilk bebeği doğurdu. Monica’nın yardımı ile bebeğini kucağına aldı. Bu sırada Vision ve doktor Stan içeriye girdiler ve Vision da bebeği ile ilk karşılaşmasını yaşadı. Bu sahnede doktorun bebeği 4 aylıktan bir anda 9 aylığa gelip doğumunun gerçekleşmesini sorgulamaması Wanda’nın kasabadaki herkesin zihnini kontrol ettiğini kanıtlar nitelikte bir sahne oldu.

Ardından Wanda’nın bebeği Vision’a uzatarak ona oğlunla kendin olarak tanışmak ister misin diyerek Vision’ın sürekli kılık değiştirdiğini onaylayan bir sahne olmuştu. Bu tarz sahneler karakterler ve olaylar ile ilgili kesin bilgileri almamızı sağlayan önemli sahnelerdir. O yüzden aradaki ufak repliklere her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bölümde değinilmesi gereken en önemli iki sahneye daha gelelim. Bunlardan ilki Monica’nın Pietro adı geçince gerilerek onu Ultron’un öldürdüğünü söylemesi. Bunu söyledikten sonra Wanda onun üstüne giderek ısrarla ne dedin sen ithamları ile karşılaşan Monica, her ne kadar kıvırmaya çalışsa da beceremedi ve Wanda tarafından gerçeklik duvarının içerisinden dışarıya atılmış oldu.

Dışarıda bekleyen S.W.O.R.D ekibi hemen Monica’nın yanına geldi. Bu sahnede Wanda’nın aslında gerçek bir kasabayı ve insanlarını kontrol ederek esir aldığını görmüş olduk. Bu da demektir ki Wanda Maximoff kendi isteği doğrultusunda bu gerçeklikleri yarattığını kanıtladı.

Önemli olan son sahnemiz de ise Agnes ve Herb’ün bu gerçeklikteki garip ve saçma olayları tartışırken gördüğümüz sahne. Vision onlara kulak misafiri olduğunda Herb ona bir şey söylemeye çalışsa da Agnes, Herb’ü durdurarak bir nevi kendilerini korudu. Benim buradaki teorime göre Agnes ve Herb’ün bu gerçekliğin sahte olduğunu anladıkları halde rollerine bilinçli bir seviyede devam edecekleri yönünde. Vision pek ikna olmamıştı bu konuşma da bu yüzden sonraki bölümlerde gözü Agnes ve Herb’ün üzerinde olabilir.

REKLAM

Gelelim bu bölümümüzdeki reklama. Bu reklamda hayatından bıkmış ve sıkılmış olan bir ev kadınını görüyoruz. Kadına gelen iç ses sorusunda ara vermek ister misin deniyor. Kadın buna zihnimi okudun diye cevap vererek aslında Wanda’ya bir göndermede bulunuyor. İç sesin sorunların uçup gittiği tamamen sana ait bir dünyaya git, gitmek istediğinde ama hiçbir yere gitmek istemediğinde demesi tamamen Wanda’nın, Vision’ın ve kardeşi Pietro’nun ölümünü göz ardı edip bu sorunları yok edecek bir dünya oluşturmasına gönderme olması kaçınılmaz. Ve reklamımızdaki ürün ise Hydra sabunu. Wanda’nın şu ana kadar ki verdiği 3 reklamın ikisinde doğruca Hydra var. Bu şu anlama gelebilir, belki de Wanda ve kardeşi Pietro bizim bildiğimizden çok daha uzun süredir Hydra’nın deneylerine maruz kaldığını gösterebilir. Tabii bu bir teori sonuç bambaşka da çıkabilir.

BİZİ NELER BEKLİYOR

Ortalık bu kadar karışmışken haftayaki bölümde daha da karışacağını tahmin ediyorum. Agnes karakteri daha da ön plana çıkmaya başlayacaktır ve kasabadaki insanları uyarmaya başlayabilir. Öte yandan Wanda ve Vision çocukları ile bol bol zaman geçirecektir ve çocuklarının belli başlı güçlerinin olduğunu fark edebilirler. Monica’yı dışarıda kendine geldiğinde içeride olan bitenleri S.W.O.R.D ekibine anlatırken görebiliriz. Hatta Monica’yı Ant-Man filminden tanıdığımız ajan Woo sorgulayabilir. Ve aynı zamanda Thor filmlerinden bildiğimiz Darcy karakteri de diziye giriş yapabilir.

Haftaya kadar heyecanlı bir şekilde yeni bölümde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.