Veda Mektubu 6. Bölüm Yorumu

Başrollerini Nurgül Yeşilçay, Bennu Yıldırımlar, Selim Bayraktar, Rabia Soytürk ve Emre Kıvılcım’ın paylaştığı pazartesi akşamları Kanal D’de yayınlanan Veda Mektubu dizisinin 6.bölümünü yorumlamak için geldim. Yine yeniden…

Geçtiğimiz bölüm Aslı’nın Ziya’ya mektuptan haberinin olduğunu annesiyle geçmişlerini bildiğini söylemesiyle ortaya bomba atıp bitmişti. Bu bölüm Aslı Ziya ile bunu konuşurken diğer bir odada Seher’in Mehmet’i doldurmasıyla devam etti.

Ziya geçmişin sancısını çekmeye yeniden başladı. Yıllardır Alanur’un korkup yapamadığını düşündürten bir mektupla kendini avutuyordu ama aynı mektuptan Alanur’da da olduğunu aslında tüm hayatlarının, aşklarının, heveslerinin, geçmişlerinin ve geleceklerinin birinin onlara oynadığı ucuz bir oyun yüzünden yok olduğunu öğrenmesi tüm kabuk bağlamış yaralarını kanattı.

Geçmiş gitmiş diyemedi çünkü hâlâ Alanur’a karşı hissettiği aşk var. Mektubun peşine düştü, önce onlara mektupları getiren Nevzat’la konuştu. Nevzat yalan söyleyip Seher’i ele vermedi hâlâ bazı şeyler sır kalmaya devam ediyor ama bu kadar şeyden sonra ne kadar saklanabilir ki?

Peki ya Ziya Alanur yüzleşmesi… o kadar güzel o kadar duygu yüklüydü ki ağlamayan duygularını aldırmıştır. Kırgınlıklarını o kadar güzel dile getirdiler ki onlarla birlikte yaşadım o 28 yılı. Çocuklarının evliliklerine karşı çıkmalarına rağmen onların aşklarına özenmeleri beni yüz yerimden bıçakladı. Birbirlerinden uzak kalma sözü verdiler ama çok da tutulmayacak gibi…

Geçelim Aslı ve Mehmet’e rüzgar onlara dokunmaya kıyamaz ama Seher kıyıyor. Mina’nın karakolluk olması ve Aslı’nın ona yardım etmesini Seher büyüte büyüte Mehmet’e anlattı sonra tabii aralarında bir tartışma yaşandı ikisininde kendi açılarından haklı olduğunu düşünüyorum. Mehmet karısının ondan bi şey gizlemesine kızdı Aslı da Mina’nın güvenini boşa çıkarmak istemedi. Bu konuyu belki bu kadar uzatmazlardı ama daha sonrasında Aslı Mehmet’i mutfakta Hatice ile konuşurken görünce olay başka boyuta gitti. Ayrı uyudumaları beni bi tık yaraladı açıkcası.

Ertesi gün Mehmet Alanur’la konuşmaya gittiğinde hiç beklemediği bir şey öğrendi. Evlendikleri için Aslı’yı okuldan attıklarını Alanur Mehmet’in yüzüne vura vura söyledi. Oradan çıkan Mehmet ne yapacağını bilemez bi şekilde Aslı ile buluşup bunu ona söyledi. İkisi de bu soruna çözüm bulamayınca Mehmet’in ağzından o yüreğimizi ağzımıza getiren kelime döküldü “boşanalım”. Çaresizlikle söylediği sözler Aslı’yı kızdırsa da iki tarafta birbirini anlayıp tatlıya bağladı çok şükür.

Okul olayı Aslı’yı çok üzse de onların sevgileri ikisini de ayakta tutmaya yetiyor. Çok tatlı, aşık sahnelerini de izledik özellikle mutfakta birlikte tatlı yaptıkları yer favorim gözümden kalpler fışkırdı resmen.

Bu bölüm biraz da Beste’nin hikayesine girildi. Kocasıyla aslında sanılanın aksine iyi bir evliliğinin olmadığını, şiddet gördüğünü öğrendik. Ben çok şaşırdım açıkçası karıcım karıcım diyerek dolanan bir adamdı Hakan. Şiddet konusunda dizinin verdiği mesajlar çok açık ve netti Beste saklamaya devam etmek isterken bunun yanlış olduğu çok güzel aktarıldı. Gelecek bölümlerde Beste’nin hikayesini çok merak ediyorum.

Gelelim bölüm sonuna…
Veda Mektubu ama Hatice’nin intihar yolu.
Hatice kendini de yaktın bizi de be kızım. Seher’in ve annenin dolduruşlarına gelip Mehmet’ten ümidi kesemedin sonra da tüm bölüm hakkın rahmetine kavuşmak için uğraştın. Keşke en başında böyle olmasaydı sana ümit verilmeseydi ama biri seni istemiyorsa istemiyordur bu ısrar niye? Gerçekten ölmek mi istedi yoksa mağduru oynamak için bilerek mi yaptı orası da muamma tabii. Bu bölüm çok fazla Hatice’ye maruz kaldık umarım gelecek bölümlerde biraz daha dengelenir bu durum. Bölüm Hatice’nin hastaneye kaldırılması ve tabii yine herkesin Aslı’nın üzerine gitmesiyle bitti. Bakalım haftaya bizi neler bekliyor?

Fragmandan anladığımız kadarıyla Aslı hastanede daha fazla kalamıyor hem Seher hem Hatice’nin annesi üzerine fazla gitti diye tahmin ediyorum Aslı da annesiyle birlikte gidiyor Mehmet karısını almaya gittiğinde Alanur izin vermeyince Mehmet de karısını orda bırakmak istemediği için çareyi Alanur’u da Karlı malikanesine davet etmekte buluyor. Aslı bu duruma itiraz ediyor gibi ama ardından Alanur herkes sürpriz yapıp mükemmel stiliyle Karlı malikanesine giriş yapıyor.
Haftaya güzel bir bölüm bizi bekliyor.
Veda Mektubu her pazartesi saat 20.00’da Kanal D’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!