This Is Us 5. Sezona Nasıl Başladı?

Hatırlayan müdavimler buradaysa eğer, bildiğiniz gibi This Is Us’ın 3. ve 4. sezonlarını bölüm bölüm yorumluyorduk. Beşinci sezonda da burada diziyi detay detay birlikte incelemekten mutluluk duyacağız. 🙂

Öncesinde beşinci sezonun ilk bölümlerine genel bir bakalım istedik. Yeni sezondan henüz sadece 4 bölüm yayınlandı. Yeni bölüm ise 10 gün sonra.

5. Sezon Pandemiyi de İşleyecek

Dizinin 5. sezonu öncelikle Dünyada yaşanan problemler ile güncel bir açılış yaptı. Hatta bu sezon pandemiye yer verdiğini gördüğüm ilk dizi This Is Us oldu. Süreci Mart ayından itibaren hızlı bir şekilde özetledi diyebiliriz. Geçtiğimiz sezon finalinde Rebecca’nın alzheimer nedeniyle bir kliğine yatması söz konusuydu hatta bu konuda sergiledikleri zıt tavırlar Evin ve Randall’ın arasının açılmasına neden olmuştu. Yeni sezonda kliniğin pandemi nedeniyle ertelendiğini gördük.

Mart ayıncan beri Tom Hanks’in korona olması haberinden başlayarak, tüm dünyanın aynı anda deneyimlediği tüm çılgınlıkları bir bir gördük dizide.

Tüm bunların yanı sıra ABD’de siyahi bir vatandaşın polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesi ile başlayan ”Black Lives Matter” hareketi de dizide elbette işlendi.

İlk bölüm Pearson’ların gözünden dünyada yaşananlara hızlı bir bakış attıktan sonra, ikinci bölümde Jack ve Rebecca’lı geçmiş bölümlere döndük ve yine daha çok iç dünyalarına yönelik, inanılmaz güzellikte sahneler izledik…

Özellikle Jack’in, üçüzlerin doğumu esnasında babasıyla yaptığı konuşma beni benden aldı, duygudan duyguya sürükledi…

5. sezonda Pearson’ların hayatında ne değişimler var derseniz, Kate ve Tobby bir kız çocuk evlat edinebileceklerini öğrendiler. Hatta flashforward sahnelerde de Jr. Jack’in böylece bir kız kardeşi olduğunu gördük.

Kevin, Jack Pearson’ın İzinde!

Kevin ise Madison ile birlikte yaşıyor ve ikiz bebeklerini bekliyorlar. Kevin Pearson bu süreçte yine bildiğimiz gibi… Tam olarak babasının oğlu. Yine harikalar yaratıyor ve hem Madison hem de bebekleri için adeta mucizeler gerçekleştiriyor. ”World’s Best Dad” ünvanında Jack Pearson ile yarışacağa benziyor kendileri. :’)

Tabii Sophia’yı unutamayanlara da küçük bir not düşelim, Sophia ile ne olacağı ise hala belirsizliğini koruyor…

Randall’ın Bitmeyen Dramları

Randal tarafına bakacak olursak, dizide en rahatsız olduğum kısım oldu bu sezon. Bu durum geçen sezon da böyleydi, özellikle sezon finalinde Kevin’a söyledikleriyle Randall gözümde bir hayli sıfırlanmıştı. Bu sezon ise hoşgörüsüzlüğü ve saygısızlıkları Kevin’la da sınırlı kalmadı Jack, Kate ve Rebecca’yı suçlayacak kadar aşırıya kaçırdı işi.

Özellikle de; kendisini sırtında taşımışlığı olan bir adamın, Jack’in babalığını sorgulamaya nasıl göndü el verdi inanılmaz…

Randall’a fırlatmalık bir kare…

Sebep de, beyazlarla dolu bir evde büyümesiymiş. Gören de Randall’ı ayırdıklarını ya da ırkçı olduklarını sanacak. Kendisi böyle suçlamalar yaparken, insanları etiketlemeye devam edebiliyor. Ailesini gözden çıkarması gibi, psikoloğunu da beyaz olduğu için bıraktı ve siyahi bir psikolog istediğini söyledi. Randall’ın, evlatlık olma konusu ilk iki sezon ilgi çekiciydi evet ama bu dramın giderek azalmak yerine giderek artması, ”ben beyazlar tarafından büyütülmüş bir siyahım” konusunu trajedi gibi büyütüp her lafa bununla başlaması artık gına getirdi. Kendisinin drama queenliğinin tüm sezon böyle sürmemesini umuyoruz.

Ancak bu drama bir yenisi eklenmek üzere gibi olduğundan, Randall’ın bu halleri kolay bitmez gibi. Çünkü öyle bir gerçek ortaya çıktı ki! Sıkı durun! Randall’ın annesi aslında yaşıyormuş!

William, zamanında eşinin aşırı dozdan öldüğünü düşünerek, sağlık görevlileri onu hayata döndüremeyince Randall’la birlikte ortadan kaybolmuş ama bundan kısa bir süre sonra sağlık görevlilerin çabaları sonuç vermiş ve Randall’ın annesi aslında yaşıyormuş.

Yeni sezondan detaylar şimdilik bu kadar! Daha detaylı bölüm yorumlarında görüşmek üzere!