Teşkilat Nasıl Bir Dizi? | 1. Bölüm Yorumu

Başrollerinde Mesut Akusta, Çağlar Ertuğrul ve Deniz Baysal’ın bulunduğu Trt 1’in yeni dizisi Teşkilat, bu akşam yayın hayatına başladı. Fragmanının geldiği günden beri konuşulan Milli İstihbarat temalı dizinin ana kadrosunda ayrıca Ezgi Şenler ve Nihat Altınkaya gibi sevilen isimler de bulunuyor.

Genel bir yorumla başlayacak olursak, dizinin ilk bir saati, diğer yarısı kadar iyi değildi. Yaratılmak istenen hava bana geçmedi, oyunculuklar, sahneler ve replikler yapay duruyordu. Ancak sonlara doğru, keyifli kısmın başlamasının da etkisiyle olsa gerek kendimi hikayeye daha yakın hissettim. Kılık değiştirme sahnesiyle Pınar ve taksi sahnesiyle Hulki karakterleri çok hoşuma gitti.

Dizide şimdilik sürpriz bir şey yok. Serdar’ın sevgilisi Ceren’in ajan çıkması da dahil olmak üzere yaşanacak her şey başından beri belliydi ama ekiptekilerin ailelerinin yaşadıkları gerçekten üzücü oldu. Uzay’ın karısının aldatıldığını sanması ardından yaşadığı kayıp, haberi gören herkesin yüreğine inmesi.. Biraz acele geçilmiş gibi olsa da uzatmamaları da iyi olmuş aslında.

Çağlar Ertuğrul’u böyle ciddi rollerden çok daha rahat, komedi tarzındaki işlere uygun görmekle beraber, dizide takım elbiseli olduğu anların artmasını yürekten dilediğimi söylemek isterim.😬 Çağlar demişken, hem onun hem Deniz’in hem de diğer isimlerin performansları ortalamaydı. İzlerken başta biraz sıkılmamın ve moda giremeyişimin sebeplerinden biri de buydu aslında. Çünkü kağıt üstünde gayet tamam, havalı olan sahneler canlandırılırken umduğum kadar iyi durmamış, çok başarılı değildi.

Teknik Kısım

Sebeplere geleyim. Bir iki istisna dışında çekimleri beğenmedim, yalan söyleyemeyeceğim. Takdire şayan bir şey yoktu bence, ayrıca ışıklar ve renklerden çok rahatsız oldum. Gerginlik ya da ciddiyet yaratması amacıyla yaptıklarını düşündüğüm o seçimler seyir zevkimi hayli düşürdü. Sürekli bir mavi-gri filtre, gözümüzün önünde perde var gibiydi. Atmosfere katkı yapmak bi yana dursun, kötü ekipmanla çekilmiş hissi veriyordu neredeyse. Bazı sahnelerde gereksiz aydınlatmalar vardı, örneğin Serdar’la Ceren’in mekanda yemek yediği sahnede tam çözemediğim bir beyazlık, açık renklilik ya da solukluk var. Bunun gibi örneklerden yakınıyorum..

Diziyi sevmedim demiyorum, aksine sonlara doğru gayet ısındım. Üstüne bir de fragmanı çok sevince devamını izlemeye de karar verdim zaten. Ama aynı türde çok daha iyi yapımlar izlediğimiz için mi yoksa beklentimiz yükseldiğinden midir bilmem, bazı anlar gerçekten dandikti. Teknik kısımlara neredeyse hiç uğraşılmamış. Görüntüler, o teknolojik sistemler, iletişim kurarkenki tavırlar vs. Bariz bir olmamışlık vardı kimse inkar etmesin.😕 Bazı anlarda saniyelik görüntülerle geçiştirilmiş mesela önemli şeyler, çünkü ortada şov yapabilecekleri bir malzeme yok.

Dizinin işlediği konuyu ve milli değerlere değinmesini, yerli başarılara yer vermesini takdir etmekle beraber, çok çok daha iyisi yapılabilirdi diyorum. Çünkü örneklerini gördük. İsteyince gayet sağlam projeler hazırlanabiliyor. Her neyse, aksiyon sahnelerini yetersiz buldum. Oyuncular dövüşmekten çok dans ediyor ya da oyun oynuyor gibiydi. Müzik aynı şekilde, insanı heyecanlandıracak, coşkulandıracak hiçbir şey yoktu, ya da henüz kullanılmamış olabilir? Bu iyi ihtimal.

Nazi Almanya’sıyla başlayan açılış hikayesi güzeldi, ekibin oluşma evresini de sevdim, klişe de olsa hoş oluyor zaten senaryonun bu kısımları. Dizinin tamamına bi bakınca, yabancıların seneler önce yaptıkları şeylerin, milli değerlerle baharatlanmış hali diyebiliriz. Yine de, çöp konular işleyip ve aşk diye kusturmayan, kadın karakterlerin aşağılanmadığı bir iş yaptıkları için teşekkür ediyor ve emeklere sağlık diyorum.

Beklentiyi arşa çıkarmadıkça izlenebilecek bir iş olduğunu düşünüyorum ki bölüm biter bitmez gelen yeni bölüm tanıtımı da heyecanın yükseleceğinin habercisi gibi duruyor. Serdar’ın yaşadığı şok sonrası ekibe katılması, yalan makinesine sokulması, soruşturma geçirmesi.. Bunlar ilgi çekici şeyler kesinlikle.

Tepkiler Nasıl?

Benim düşüncelerimin aksine, sosyal medyada yorumlara baktığınızda, neredeyse herkesin diziye bayıldığını görebilirsiniz. Dizi şimdiden gönülleri çelip izleyici kitlesini oluşturmaya başlamış gibi görünüyor. Benim görüşlerimin bir kısmını da fazla detaycı olmama ve mükemmeliyetçi bakış açıma yorabilirsiniz sanıyorum. 🙂 Yine de dillendirmek istedim çünkü karşıma çıkan herkes “harikaydı, çok güzel, muhteşem!” demek dışında pek bir şey yapmıyor. Daha objektif bir gözle, güzel ama şu şu açıdan eksik demenin, umduğumuz güzellikleri belirtebilmenin yararlı olduğunu düşünüyorum.

Uzun lafın kısası, ailecek izlenebilecek, aşkın dozu aşırıya kaçmazsa, vatansever diyebileceğimiz bir grup insanın -iş arkadaşlarının- aile olma hikayesini, bir yandan da iç ve dış düşmanlara karşı verilen savaşı anlatacak güzel bir dizi Teşkilat. Siz beğendiniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!