Yapı gereği fazla duygusal biriyim ve beni duygusal olarak etkileyen herhangi bir şeyle bağ kurmaya aşırı derecede meyilli bir insanım. Kalbimi hızlandıran, gözümü dolduran, burnumun direğini sızlatan her hikayeye kucak açacak kadar geniş bir yerim var. Öğretmen dizisi de yayınladığı o kısa ama etkili ilk teaserı ile o ilk bakışta çekti beni kendine. İlk görüşte aşk diyebiliriz Öğretmenle aramızdaki ilişkiye.

Geride ders niteliğinde üç bölüm bıraktık. Ders niteliğinde aslında en doğru tabir olabilir çünkü her bölüm bir ders olarak başlıyor. Birinci dersimiz “uyanış”, ikinci dersimiz “zaman” ve son dersimizde “umut”. Bildiğimiz üzere dizi aslında “Rüya Örnek’i kim öldürdü ?” sorusu etrafında dönüyor. 12/A sınıfı öğrencilerinden kimilerinin “en yakın” arkadaşı olan, kimilerinin “sevdiği kız” olan Rüya Örnek. Ne güzel sıfatlar değil mi ? İnsan hiç tahmin etmez aslında onu bu denli incitecek insanların en yakınından olacağını. Rüya’yı hep en yakınındaki insanlar kırdı ve bu insanların yapmış oldukları zorbalıklar yavaş yavaş ölümün kucağına düşürdü. Akif Öğretmen’in yardımıyla yavaş yavaş Rüya’ya neden böyle davrandıklarını öğrenmeye başlıyoruz. Öğrendiklerimizi dinlediğimizde özünde hepsi çok sevdiğinden. Bir insanın bir insana duyduğu sevgi o kişiyi hiç ölüme sürükler mi peki? 12/A sınıfı siz sevgi nedir biliyor musunuz ? Sevgi, sevdiğin insana zarar vermekten geçmez, sırf canın yandı diye onun canını yakmak istemekten geçmez. İnsan sevince sevdiği hep mutlu olsun ister. Nerede, nasıl, kiminle olursa olsun her koşulda iyi olmasını diler. Ama 12/A sınıfının sevgisi zehirli, zararlı ve ne yazık ki öldürücü. Akif Öğretmen aslında bu çocuklara daha fazla geç kalmadan sorgulatmayı, vicdanı, sevmeyi sevilmeyi öğretmeye çalışıyor. Akif Öğretmen onlara müfredatlarda olmayan ama hayatları boyunca asla unutamayacakları bir ders vermek istiyor.

Çoğu öğrencinin hikayesine, Rüya ile olan ilişkisine giriş yaptık aslında. Hepimizin etkilendiği, yakın bulduğu bi hikaye mutlaka olmuştur. Naçizane ben en çok şu anlık Çetin’e vuruldum. Kalbi güzel bir kere. Güzel ve korkusuz sevmiş Rüya’yı. Kendi geleceğini tehlikeye atacak kadar çok hem de. Bir insanı sevebilmek yürek meselesi ise eğer Çetin de bu fazlası ile varmış. Rüya yüzünden bütün hayatı bitmiş olsa da o ellerini Rüya’ya uzatmaktan asla vazgeçmemiş. Rüya ile sımsıkı tutmuşlar birbirlerinin ellerini ve o acıyı geride bırakmışlar. Her izlediğim dizide mutlaka duygusal açıdan daha yakın bulduğum ve diğer karakterlerden ayırdığım, göz bebeğim olan bir karakter vardır burada da şimdilik o isim Çetin. Bir de sebepsiz yere hakkında sadece kimsesiz olduğunu bildiğim Tuğrul var o da kıyamadığım, sarıp sarmalamak istediğim bir diğer karakter.

Öğretmen içinde çok fazla karakter, çok fazla hikaye, çok fazla duygu barındıran bir iş. Hakkında ayrı ayrı, saatlerce konuşmak istediğim çok karakter var. Diziyi izlerken ben de 12/A sınıfının içinde olmak istiyorum ve Akif Öğretmen gibi sormak istiyorum hepsine “neden” diye. Hepsini tek tek dinlemek, dinlemekle kalmayıp anlamak istiyorum. Belki birkaçının gözyaşlarını siler, saçlarını okşar, bundan sonrası için umut ve sevgi dolu olmalarını söylerim. Kim bilir belki de birkaçıyla birkaç kadeh devirmek bile isteyebilirim ne de olsa onların anlatacağı çok hikaye var ve ben de o hikayeleri dinlemek için sabırsızlanıyorum.

Bu dersin işleyişi nasıl devam eder, ne tür hikayeler öğreniriz ve ders ne zaman biter gibi soruların cevapları belirsizlik dolu olabilir ama Akif Öğretmen biz derslerinin müptelası olduk. Her hafta bir sonraki haftanın dersini merak ederek konuk oluyoruz derslerine. Hani dersin ya “Bir öğretmen öğretmekten başka ne ister.” diye için rahat olsun biz çok şey öğreniyoruz senden. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz