Kusursuz Kiracı 2. Bölüm : Sobe!

Saklambaç oynamayı sever misiniz? Bildiğiniz üzere saklambaç, ikiden fazla kişi ile oynanan, birinin ebe olup diğerlerinin saklandığı ve ebenin onları bulmaya çalıştığı bir oyundur. Yuva Apartmanı ve Mona arasında geçenlerin koca bir saklambaçtan ibaret olduğunu söylesek yanılmayız diye düşünüyorum. O zaman gelin Yuva Apartmanı sakinlerinin saklambaç oyununa daha yakından göz atalım.

Mona’yı en son yatak odasında kaybolan cesedin soğukluğu ile baş başa bırakmıştık. Tekrar bulduğumuzda ise yanında Leyla ile karşıladı bizi. İki sıkı dost cesedin nereye gitmiş olacağına kafa yorarken benim takıldığım nokta ise Leyla’nın soğukkanlılığı oldu diyebilirim. Sizin en yakın arkadaşınız istemeyerek de olsa birini öldürse Leyla kadar sakin kalabilir miydiniz? Ben olsam kalamazdım. Leyla benim için hala çözülmesi gereken onca düğümden ibaret. Bu arada Leyla isminin anlamı nedir bilir misiniz? Kökeni Arapçaya dayanan bu ismin anlamı gece ve gece ile ilgili bazı kavramlar demekmiş. Hatta Divan edebiyatında tasviri siyah saçlı kadın olarak geçmekteymiş. Bizim Leyla’mızın saçları siyah olmayabilir ama siyah renkten başka bir kıyafet üstünde henüz göremedik. Herkes gibi senin de bir sırrın var Leyla belki de sırrın ta kendi sensindir. Çözeceğiz seni de yakındır 😊

Bölüm içerisinde Mona hep bir saklambaç oynadı aslında. Ona şantaj yapan kişi veya kişileri bulmaya çalışarak geçirdi. Eğer ki bir oyun oynuyorsan sağlam bir stratejin olmalı. Rakiplerini bilmeli hatta onları yakından tanımalısın. Mona da kendi stratejisini oluşturdu. Her ne kadar bu olaydan ve apartmandan kaçarak sorunu kökünden çözmeyi ilk başlarda istemiş olsa da sonrasında fikrini değiştirdi. Kaçmak yerine olay yerinde kalarak olağan şüphelilerini daha yakından incelemeye başladı. Böylelikle bizler de Yuva Apartmanı sakinlerinin evine gerçek anlamda konuk olduk diyebiliriz. Tanıştığımıza henüz memnun olmasak da memnun olacağımız günler olacağına dair umudumuz var.

Mona, olağan şüphelileri ile baş ederken Yakup ise olaylardan habersiz mi yoksa habersiz gibi mi yapıyor pek anlamamış olsam da Mona’ya destek olarak geçirdi ikinci bölümü diyebiliriz. Mona’nın sırrı çözmesine büyük katkıları oldu. Bildiğimiz üzere Yakup’un kilitli bir kapısı vardı. Bu kilitli kapı açılınca bizi kırmızı bir odaya sürükledi. Odanın içerisinde apartman sakinlerinin fotoğrafları vardı. Mona bu odanın kilidini açtı ve kırmızı odanın büyüsüne kapılırken ek olarak Yakup’un da büyüsüne kapıldı. Yakup fotoğrafların bir proje olduğundan bahsetti Mona’ya. Şimdilik söylediğine inanıyor ve bu konuyu rafa kaldırıyorum ama bu konunun dosyası hala kapanmış değil. Tekrar bu dosyayı önüme almak ve detaylarını incelemek çok istiyorum. Unutmadan bu bölümde öğrendik ki Yakup dedesine gelen zarftan haberdarmış. Yakup ve Mona’nın karşılaşmasının tesadüf olmadığını ilk bölüm yazımızda söylemiştik. 😊

Ölmemek için öldürmek hak mı sence? diye sordu Mona. İnsan ölmemek için öldürebiliyormuş. Mona bunu en şeffaf hali ile sundu bizlere. Hepimizin sırları ve karanlık yönleri vardır. Karanlık yönlerimizi sırlarımız mı oluşturur? Sırlarımızın açığa çıkması bizi çok korkuttuğu için mi karanlık yönlerimizi saklandıkları yerden çıkarırız? Karanlık yönlerimizi sobeleyen sırlarımız mıdır?

Yuva Apartmanı’nın girişine “Dikkat! Bu apartman bolca sır içermektedir.” yazısı eklenmeli. Çünkü bu apartmanın her köşesinde büyük ve korkutucu sırlar yatmakta. Ama bu sırlar ne yazık ki içlerine bir yabancı aldıklarında ortaya çıkmaya hazırlanmıştı bile.

Flashback sahneleri ile de desteklendiği üzere Mona saklambaç oynamayı çok severmiş. Anladığımız kadarıyla da bu oyunda oldukça başarılıymış. Yoluna hangi engeller çıksa da, ayağına çiviler de batsa asla vazgeçmemiş. İnsan 7’sinde ne ise 70’inde de odur diye boşuna dememişler. Mona hala saklambaç oyununda oldukça iyi. Önce bölüm boyu aradığı, ona şantaj yapan komşularının kim olduğunu buldu. Daha sonrasında Mona’nın sobelerken sobelendiğini sanıyorken Mona bizi şaşırtarak komşularını büyük sırlarının peşinde iken sobeledi. Tıpkı küçük Mona’nın bu oyunda yenilmez olduğuna inanan küçük Leyla’yı sobelediği gibi. Yuva Apartmanı sakinleri Mona ile saklambaç oynamayı çok sevmişti. Atladıkları bir nokta vardı; herkes saklambaç oynamayı sever ama sobelenmedikçe.

Bölümü bu şekilde sonlandırırken özel bir parantezim dizimizin yönetmeni Yusuf Pirhasan’a. Sahne ve sahne geçişleri ile bölüm boyu karakterlerin yaşadığı tüm duygu ve duygu değişimlerini bizlere en doğal hali ile yansıtabildiği için. Bize sunmuş olduğu evreni biz çok sevdik. Emeklerine sağlık. Üçüncü bölümde görüşmek üzere, Yuva Apartmanı’nın kapıları herkese açık olmasa da bize sonuna kadar açık. Haftaya kadar bir kedinin kuyruğuna basmamaya dikkat edin 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!