Kusursuz Kiracı 1. Bölüm Yorumu: Kilitli Kapılar Açılsa

Öncelikle Yuva Apartmanı’nın yeni sakinleri Yuva Apartmanı’na hoş geldiniz!

Başrollerini Dilan Çiçek Deniz, Serkay Tütüncü, Melisa Döngel ve Bennu Yıldırımlar gibi başarılı isimlerin paylaştığı Kusursuz Kiracı, dün itibariyle Fox TV ekranlarında yayın hayatına start verdi. Gizemli ve fantastik tanıtımları ile okları üzerinde toplayan dizi ilk bölümü ile birçok izleyici ekran başına geçirmeyi başardı diyebiliriz. Sosyal medyada da ilgi toplayan diziyi ilerleyen bölümlerde daha çok konuşacağımıza eminim.

Hepimiz sırlarla doluyuz. Herkesin, kimsenin bilmesini istemediği bir sırrı vardır. Sırların üstüne çok titreriz, ortaya çıkmasın diye. Belki de bu kadar sakındığımız için sırlar her zaman göze batar. Sırların er ya da geç gün yüzüne çıkma özelliği de bu sebepten ötürüdür diyebiliriz.

Yuva Apartmanı sakinlerinin ise ortak bir sırrı var. Bir sırrı kalabalık bir grup ile paylaşmak zordur. Tedirgin eder, huzursuz hissettirir ve sürekli diken üstünde gezinirsin. Devamlı bir tedbir hali içerisinde olmak ise hata yaptırır insana. Hele ki o sırrı öğrenmesini istemediğiniz ortak bir isim varsa daha çok detayı gözden kaçırırsınız.

Nedendir bilinmez Yuva Apartmanı sakinlerinin sırlarını saklamak için uğraştıkları isim; Monalya, nam-ı değer Mona. Küçük bir kız çocuğu iken anneciğini mezarda kendisini ise yetimhanede bulmuş. Henüz öğrenemediğimiz ama bahsini duyduğumuz bir olay sonrası Mona çocukluğunun bir döneminde konuşmayı reddetmiş. Parça parça flashback sahneleri ile Mona’nın çocukluğuna dair anılar izliyoruz.

Yapboz henüz tamamlanmadı ama parçaları birleştirdiğimizde şahit olacağımız hikaye için şimdiden heyecanlı hissediyorum. Kendi çocukluğunun parçalarını tamamlamış (?) olan Mona şimdilerde genç ama azimli bir gazeteci. Çalıştığı yerde koltuğu sallantıda ama halledecek, inancımız tam. Kundaklanan evler ile ilgili bir haber peşinde iken yolu Yuva Apartmanı’nın bir bireyi olan Yakup ile kesişiyor.

Bu tanışmanın bir tesadüften ibaret olmasını diler miydim bilmiyorum ama bilinçli bir denk geliş olduğuna neredeyse eminim. Dizinin bizi karşıladığı ilk sahnede Yakup’un dedesine gelen zarfta Mona’nın fotoğrafını görmüş olmamız da bu tezimi destekler nitelikte. Ee boşuna değildi Yakup’un daha yeni tanıştığı Mona’ya ev arkadaşlığı teklifinde bulunması. Her ne kadar Yakup bunun bir ev arkadaşlığı olmadığını savunsa da benim tarafım belli 😊 Tek bir hamlesi ile Mona’nın yolunu Yuva Apartmanı ile kesiştirdi.

İlerleyen bölümlerde ise Yakup’un hamleleri Mona’nın başına daha neler getirecek hep birlikte göreceğiz.

Bölüm içerisinde Yuva Apartmanı sakinlerinin dairelerine göz ucu ile baktık ama henüz konuk olduğumuzu söyleyemem. Oturup bi’ çaylarını içmedik, iki lafın belini kırmadık. Her birine ayrı ayrı misafir olacağımız günleri iple çekiyorum. Birbirinden farklı hikayelere tanıklık edeceğiz gibi duruyor. Hem belki ortak sırları ile ilgili ağızlarından biraz laf da alırız, ne dersiniz ?

Kusursuz Kiracı’nın beni kendine çeken ve üzerine en çok hasbihal etmek istediğim ikilisi Mona ve Leyla oldu. Yetimhanede başlayan bir dostluk hikayesi. Aralarında güçlü ve sağlam bir bağ olduğunu görebilmek mümkün. Bir kere kendisine Mona diye hitap ediyorsak bunun sebebi Leyladır. Mona’nın Leyla’ya karşı minnet dolu olduğunu bakışlarından anlayabiliyoruz. Leyla’yı bir anne, bir abla yerine koymuş belli ki. Ama ben aralarında Leyla’nın baskınlığını hissettirdiği, Mona’yı kontrol eden ve manipülatif bir ilişki olduğunu düşünüyorum.

Leyla

Mona için Leyla bir konfor alanı bence. İnanılmaz bir minnet duygusu var. Sanki biraz da hayranlık besliyor Leyla’ya. Yetimhanede gerçekleşen tanışma anları bu arkadaşlığın klasik bir yetimhane arkadaşlığı olmadığının göstergesi bence. İkisi ile ilgili öğrenmek istediğim çok fazla şey var. Mona, Leyla’ya neden bu kadar minnet dolu hissediyor mesela. İlk aşamada en çok merak ettiğim ve cevabını öğrenmek istediğim konu bu. Umuyorum ki hikayeleri beklediğim gibi ilmek ilmek işlenir. Bu ikili arasındaki yaşanmışlıkları ve yaşanacakları büyük bir hevesle izlemeyi bekliyorum.

İlk bölümü ile akıllarımızda birçok soru işareti bırakan, bize ikinci bölümü seyretmek için birden fazla sebep veren Kusursuz Kiracı, bu sezonun en çok konuşulanları arasındaki yerini çoktan ayırttı bile. Eminim ki ilerleyen bölümlerde hem çok eğleneceğiz hem de çok gerileceğiz. Tüm ekibin eline ve de emeğine sağlık. Böylesine farklı bir iş ile ekranlarda yer almak cesaret işidir. Cesur olabilmeyi tercih ettikleri için hepsine teşekkür etmek isterim.

Son olarak, Mona Yuva Apartmanı’nın merdivenlerini çıkarken dikkat et, bir kedinin kuyruğuna basmak istemezsin ya da ister misin ? Şşş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!