Kasaba Doktoru Nasıl Bir Dizi? | Karakter Yorumları

Başrollerinde Ozan Akbaba, Deniz Can Aktaş, Hazal Subaşı ve Vildan Atasever gibi başarılı isimleri bulunduran Kasaba Doktoru geçtiğimiz hafta 2.sezonuna start vermiş olarak yayın hayatına devam ediyor. Kore yapımı olan Dr. Romantic dizisinden uyarlanan dizinin ikinci sezonuyla orijinalinden daha farklı bir yol izlemeyi tercih ettiği rahatlıkla gözlemlenebilir.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.38.jpeg

Kasaba Doktoru her ne kadar medikal bir dizi olarak düşünülse de ben işin çoğunlukla bir sevgi işi olduğuna inanıyorum. Burada her türlü sevgi akla gelebilir… Meslek aşkı, sevgiliye duyulan aşk, dostluk,aile… Karakterler arasında o bağı henüz 13 bölüm yayınlanmasına rağmen ilk sezonundan bile hissetmiştik. Kasabaya, yani İstanbul’un önemli bir hastanesi olan Gümüşok’tan Uluçınar’a gönderilen Ömer’in (Deniz Can Aktaş) bile kısa sürede buraya ve insanlarına ayak uydurması, aynı şekilde hastanede çalışan sağlık personellerini onu benimsemesi de bunun en güzel kanıtı olabilir. 

Aslında Uluçınar tam anlamıyla hayatlarının zorlu dönemlerinde dizideki karakterlerimiz için bir yuva haline geliyor. Birbirlerinden aldıkları destek ve sevgi de bu hastaneyi değerli kılan en büyük etken oluyor. Halbuki bazıları Uluçınar’a kıyasla imkanları çok daha iyi olan Gümüşok Hastanesi’ne geri dönebilecekken Uluçınar da kalıyor. Yani tercihi maddiyat değil de manevi bağ kurduğu o köhne hastane oluyor.

Bu da bence dizinin asıl konusunu doğuruyor. Maddiyatın maneviyatla çatışması.. Elbette ki bu hikayede de kötü olan bir taraf var. Sinan Albayrak’ın canlandırdığı Yalçın karakteri dizimiz en önemli noktasında. Kasaba’nın doktorları maneviyatı simgelerken maddiyatı da Yalçın temsil ediyor. İşte dizinin ana fikri de bu. Geçen bütün kaos ve karmaşa aslında Yalçın ve Hakan’ın (Ozan Akbaba) geçmişinde yaşadığı olaylardan dolayı meydana geliyor. 

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.40.jpeg

Biraz da karakterlerimizi tanıyalım. Hikayemizi başlatan karakter Ömer Özen… Ömer aslında duygusal bir çocuk ama hırslı da Gümüşok’ta Doktor Kemal Demir ile tanışması bir nevi onun için her şeyin başladığı olay oluyor. Daha sonra Leyla (Hazal Subaşı) ile tanışıp ona aşık olması, Uluçınar’a gönderilmesi, annesinin kanser olduğunu öğrenmesi derken birçok şey daha yaşıyor. Benim beklentimin aksine Ömer yaşadığı her duruma karşı mücadelesine devam etti. Bence 2.sezonun başlamasıyla da Ömer’in bir takım zorluklar karşısında olgunlaştığını görebiliriz. Bu mücadelenin şimdiden Hakan ile olan ilişkisini geliştirdiğini izledik.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.40 (1).jpeg

Madem Ömer’den bahsettik o zaman şimdi sıra Hakan Aydıner’de ya da Kemal Demir mi demeliyim? Bence Hakan bütün bu kaosun tam ortasında oluşunun ağırlığını taşıyan bir karakter. Hem kariyerini hem kızını hem de bir bakıma evliliğini yitirmiş, hatta ismini değiştirip uzaktaki bir hastaneye gelmiş ve bunlara karşı bütün duygularını kendi içinde oldukça yoğun yaşatıp dışarıya yansıtmamış biri…Hakan’ın bu konularda çok sağlam duvarları var da diyebiliriz. Ama söz konusu bu duvarlar Mine’ye (Vildan Atasever) karşı paramparça olabiliyor. Belki de Mine’nin yanında Hakan değil de Kemal oluyor. 

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.39.jpeg

Gelelim Leyla’ya… Leyla aslında ilk bölümden bıcır bıcır gördüğümüz bir karakterdi. Yaşadığı trafik kazası onun hayatını bir anda alt üst ediyor ve kazada ölen sevgilisinin ölümünden kendini sorumlu tutuyor uzun bir dönem. Yine de Leyla ara sıra yanlış kararlar verse de bir şekilde tutunmaya çalışıyor, mücadele ediyor, hatta bu mücadele de en büyük destekçisi Ömer oluyor. Bu dönemlerde Leyla’daki değişimi hem bölümden hem de fragmandan görebiliyoruz… Bunun dışında Leyla çok cesur bir doktor, gözü kara ve hastanın sağlığı için yapamayacağı hiçbir şey yok… Sanırım onunla ilgili en sevdiğim özelliği de bu.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.39 (1).jpeg

Ve Başhemşiremiz Mine, ilk bölümlerde onu yardımseverliği ve güler yüzüyle tanıyoruz… Tabi ki birazcık gergin biri olduğunu da söyleyemeden geçemeyiz. Mine’ye göre Uluçınar’daki herkes onun için birer kardeş gibi, hepsine karşı duyduğu sevgiyi ve desteği onlardan esirgemeyen biri… Yalnız tek kişi konusunda kararsız kalıyor bazen.. Hakan. Hakan’la ilgili kalbi kırık Mine’nin ama hala sevdiği de aşikar Hakan aslında sevdikleri koruma içgüdüsüyle onları kendinden uzaklaştırıp onlar için iyi bir şey yaptığını düşünse de bu Mine için her zaman tam tersi olmuş.. Evliliklerine yaşadıkları büyük kayıpta aralarında yıl geçtikçe bir uçurum oluşturmuş.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.41.jpeg

Evet gördüğünüz gibi durumlar biraz karışık, ama yalnızca bu kadar da değil, Uluçınar sanılandan çok daha fazla bir araya getiriyor. Dostlarıyla her yere hiç şüphesiz giden ve onlara sonsuz destek ve sevgiyi esirgemeyen Başhekimimiz Turgut -şimdilerde bir kafesi var- Leyla ve Ömer’i her fırsatta köşeye sıkıştırıp düğünlerini yapmayı planlayan ve bizi daima gülümseten Müdürümüz İhsan Bozkır, ağzından çıkanı genellikle kulağı duymayan ve platonik aşkının acısını çeken Onur Hemşire, gerektiğinde hastaları acile sedyeden çok daha hızlı taşıyan Bektaş ve niceleri…

WhatsApp Image 2022-09-05 at 12.50.38 (1).jpeg

Diğer tarafta da Gümüşok Hastanesi’nin Başhekimi Yalçın… Hakan’a hırsı ve öfkesi yüzünden iyiliğe dair her şeyini yitirmiş bir adam. Kendi oğlu Berk’i ve kızı olarak gördüğü Leyla’yı bile kurduğu oyunlara dahil edebiliyor. Yalçın’ın bu konuda kelimenin tam anlamıyla sınır tanımadığı söylenebilir. Yalnız bu Yalçın karakterinin seyir zevkini arşa çıkaran bir özellik. Bu konuda Sinan Albayrak’ın mükemmel bir oyun sergilediği inkar edilemez.

Tüm bu kaos ve karmaşa 15.bölüm fragmanında hikayeye dahil olan Neslihan Gümüşok’un -yani hastanelerin sahibi olan Erol Bey’in kızının- gelmesiyle daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Neslihan’ın gelişinin ayak sesleri şimdiden seyircide büyük bir merak uyandırdı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!