BluTv’de Ne İzledik? | ALEF

Haftasonu sokağa çıkma yasağının getirilmesiyle, BluTv içeriklerini bu süre zarfında ücretsiz olarak sunma kararı almıştı. Ben de bu fırsatı değerlendirerek merak ettiği dizileri izleme fırsatı bulanlardan biriyim. Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın paylaştığı dizi ilk hazırlandığı ve çıktığı dönemde de ilgimi çekmişti ancak bazı yerlerde olumsuz yorumlar görünce şüpheye düşmüştüm. Şimdi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Alef gerçekten başarılı bir dizi. Neden mi?

Öncelikle, dizi, oluşturmaya çalıştığı kasvetli ve gergin atmosferi çok güzel sunuyor. Gerek müzik kullanımları olsun, gerekse görüntü ve sanat yönetmenlerinin harika iş çıkarması olsun, izlerken buram buram kurgu kokmayan, sizi içine çeken bir hikayeyle karşılaşıyorsunuz. Nispeten sakin denilebilecek bir akışı var ancak beni heyecanla ekran başında tutmayı başardı. Yaşanan olayları sürekli çatışma ya da bol aksiyonla seyirciye aktarmak yerine, az ve öz sahnelerle, gereksiz kargaşadan kaçınarak anlatmışlar ve bu benim çok hoşuma gitti.

Oyunculuklar güzel, mekanlar ve dekorlar inanılmaz iyi. Bu konuda gerçekten büyük takdiri hak ediyorlar. Evet, son zamanlarda sık sık karşılaştığımız bir şey bu, gerçekten insanlar dizi ve filmlerde görselliğe aşırı özenip hakkını veriyorlar, bu konuda gelişmeler var. Hele de internet işlerinde, resmen iyiye gidiyor açıkça ama, Alef’in bu konuda diğerlerinden bi tık ayrıldığını da düşünmüyor değilim. Detaylara çok önem verilmiş, simetrik açıların kullanımı, nesnelerin ve özellikle ışığın çekimlerdeki rolü çok çok başarılıydı. Dizinin mistik, suç, dram türlerindeki havasına yakışır, oldukça keyifli çekimlerdi.

Türü, havası demişken, dizi işlediği konulara rağmen izleyiciyi boğmayan, ruhunu daraltmayan bir yapıda, bence. Normalde belki de kısa süre içinde bunalıp kapatacağım bir gidişatı olmasına rağmen, Alef beni bu anlamda hiç rahatsız etmedi ve dört beş bölümünü arka arkaya mola vermeden seyrettim.

Jeneriğe de değinmeden olmaz. Gerçekten kendine hayran bırakan cinstendi. Konusuna ufak birkaç söz daha edecek olursak, ülkemiz tarihinde de yer alan bazı oluşumları ve inanç kollarını temel alıyor ve bunlarla bağlantılı suç unsurlarının gizemlerini çözmeye çalışıyor diyebiliriz. Ayrıca bunu yaparken sahtelikten ölmüyor, dandik temellerle ilerlemiyor ve biz izleyicilerle dalga geçermiş gibi değil de, saygı duyduğunu hissettirerek yapıyor bunu. 🙂

Uzun lafın kısası, beklediğim keyfi bana veren, aradığımı bulduğum bir dizi oldu Alef. Meraklıları için Imdb’sinin 8.1 olduğunu da söyleyip, dizinin bölüm yorumlarına yarından itibaren sitemizden ulaşabileceğinizi de belirteyim. Görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!