Aykırı Avukat Ceylin Erguvan için Davalar

Dizi karakterleri gerçek olsa onları neler yaparken görmek istersiniz? 

Bu düşünceyle sevdiğim karakterleri düşünmeye başladım. Hepsi için türlü türlü şeyler geliyor aklıma. Ama ilk sırayı aykırı ve cesur avukatımız Ceylin Erguvan’a verdim. 

Neden mi? 

Çünkü bir Daredevil hayranıyım. Ceylin Erguvan‘da babası bir mafya lideri tarafından öldürülen, suçla savaşmak için avukat olan ve adaletin mafyayla savaşta yetersiz kaldığını gören Matt Murdock isyanı ve başkaldırışı görüyorum. İlk sezon Yekta’yı hapse göndermek üzere ilk aykırı girişimi tam Murdock’ı hayran bırakacak cinstendi. Bunun için ilk seni seçtim Ceylin Erguvan. 

Hangi davalarda suç ile savaşan bir Avukat Ceylin Erguvan görmek isteriz?

Görmek derken gerçekten o davanın içine girerek, parçası olarak görmekten bahsediyorum. Dava üzerinde çalışan Avukat Ceylin Erguvan ile o davayı solumaktan bahsediyorum. 

Bu sorunun cevabını hem kendi isteklerimle hem de sosyal medyadan topladığım isteklerle birleştirdim.

Başlayalım:

1- Kadına yönelik şiddet ve taciz davaları

Bu konuda çok az gördük ama gördüğümüz kadarıyla Avukat Ceylin Erguvan tam bu davaların avukatıı. Adeta feminist bir savaşçı çıkıyor içinden. O feminist savaşçı avukatı daha çok görmek isteriz. Şiddet davası olabilir, nüfuslu birine karşı taciz davası olabilir. Böyle bir davada azimle çalışan ve müvekkilinin hakkını arama yolları düşünen Ceylin’i hayal edebiliyorum. Sizler de hayal ediyorsunuz biliyorum. Çünkü bu konuda yazan kişileri gördüm eoeyce. Benim de en çok izlemek istediğim, ayrıntılarıyla takip etmek istediğim dava konusu bu. Verin avukatımıza şöyle bir dava onunla birlikte davaya hazırlanalım.

2- Uyuşturucu madde satıcısı çetelere karşı bir dava

Ceylin’in kardeşi İnci bu çetelerden birinin ağına düşmüş bir gençti. Ilgaz’ın kardeşi Çınar da bu çetelere çalışıyordu. Hatta Ceylin’in babasını öldüren Serdar da böyle bir çetenin adamıydı. Yani ortada böyle bir çete var ama dokunulmadan orada duruyor. Ceylin’e müvekkil olarak bu çetelerden birinin ağına düşmüş bir genç gelebilir. Bu başka birçok olayın da kapısını açar. 

3- Doğa ve çevre konulu bir dava

Avukat Ceylin Erguvan’a şöyle sermayeye karşı doğa ve çevre konulu bir dava yakışmaz mıydı? Bu konuda birçok avukatlık filmi seyretmiş biri olarak düşündükçe ağzım sulanıyor. Düşünsenize bir yanda sağlığı tehdit eden bir fabrika ya da başka bir organizasyon, hakkını arayan insanların avukatı Ceylin Erguvan ve karşı tarafta sermaye. Tam seyredilesi bir dava olmaz mı?

4- Dizide bolca yer alan iftira ve başka birine suç yıkma temalı bir dava

Ceylin’in babası bilindiği üzere Ilgaz’ın babasının ve onun amirinin iftirası ve komplosu ile hapse girmiş. Dizide Hakim Neva masum bir adama iftira atılmasına izin vermişti kendi menfaati için. Başsavcı Pars da mafya aracılığıyla elde edeceği bilgi için bir davada suçu masum bir şoföre atacaktı. Yani hep bir masuma tamamen suçsuz olduğu bir konuda iftira atılması olayı var dizide. Ama bu olayın dizideki karajterler arasında tek mağduru Ceylin ve ailesi. Bunun için birtakım kişiler veya gruplar masum birine iftira atsa ve Ceylin bu kişinin avukatı olsa… Çok güzel olmaz mı? Ceylin’in geçmişiyle de bağ kurabilir, onun o döneme dair yaralarını öğrenebiliriz.

5 – Bir cinayet davası

İlk başta söyleyeyim Erguvanlar ve Kayalar ile ilgisi olmayan bir dava. Hatta dizinin diğer karakterleri ile de ilgisiz bir dava. 

Hepimiz şu ünlü duru durağı olmayan ceza avukatı Ceylin Erguvan’ı izlemek istiyoruz. Ceylin’in İnci’nin cinayetinden sonra en üzüldüğü şeylerden biri Engin’in hakettiği cezayı alamadan kendini öldürüp kaçmasıydı. O cezadan kaçıp kurtuldu. Avukatımız Ceylin Erguvan benzer bir davada, yine güçlü bir aileye karşı hakkını aramak isteyen bir ailenin avukatı olsa ne olur? Ceylin için acı verici olur ama aynı zamanda bu defa suçlunun suçunu çekmesini sağlamak iyi de gelir. Çünkü İnci’yi öldüren Engin de, babasını öldüren uyuşturucu satıcısı ve polis katili Serdar da çekmeleri gereken cezayı çekmeden öldüler. Hatta Engin’i öldüren ve suçu Ceylin’e atan Niyazi bile cezasını çekmedi. 

Aslında başka önerilerim de var ama gerisini sizlere bırakıyorum. Aykırı, Yekta gibilerin mevcut sistemle yakalanamayacağını düşünen, adalet nedir sorusunu ezberlenmiş bir kitap gibi konuşmaktan öte sorgulayan, soran, aktif cevap arayışını hiç bırakmayan sevgili Avukat Ceylin Erguvan iyi ki varsın. 

Seni davalarınla daha çok görelim.

Yazı: Mine Coşgun