WandaVision 4.Bölüm İncelemesi

Dizinin en bilgilendirici bölümünü izledik ve şimdi sıra yorumlamaya ve teori üretmeye geldi. Geçtiğimiz bölümün sonunda wanda ve vision’ın çocuklarının doğumunu izledik ve bölümümüz orada bitmişti. Bu bölümde ise The blip (herkesin toz olarak ortadan kaybolmasına denen isim) sonrası Monica’nın hastane de kendine gelmesi ile başladı.

Captain marvel filminden tanıdığımız maria karakterinin the blip olduktan 3 yıl sonra öldüğünü öğrendik. Monica’nın kendine gelmesiyle birlikte S.W.O.R.D binasına gitti ve orada da S.W.O.R.D’u kuran kişinin Maria rambeu olduğunu öğrendik. Ardından bir kayıp ihbarı sonucu westwiew kasabasına giden Monica orada ant-man and the wasp filminden tanıdığımız FBI ajanı Jimmy woo ile karşılaştı ve bölgede araştırma yapmaya başladılar. Bölgede ki enerji alanını keşfeden Monica bu enerji alanına çekildi ve içeriye girdi.

Sonrasında gördüğümüz şeyler ise S.W.O.R.D ekibinin alana gelip yerleştiğini gördük. S.W.O.R.D alana her konudan bir uzman getirdi ve astrofizikçi olarak ise thor’un ilk iki filminde gördüğümüz darcy lewis karakterini getirdi. Darcy, kozmik mikrodalga arkaplan radyasyonu adı verdiği şeyden bu enerji alanında oldukça fazla bulunduğunu ve bunları fizyosinyal ile eski bir televizyondan izleyebileceğini söyledi. Ve böylece bizim ilk 3 bölümde izlediğimiz sitcom’u kendisi de izlemeye başladı.

İzledikçe içeride ki insanların gerçek kimliklerini öğrenen S.W.O.R.D, bu insanların rehin alındığını öngörerek kanalizasyondan bir S.W.O.R.D ajanını içeriye sızmasını istedi. Bu ajan bizim 2.bölümün sonunda gördüğümüz arıcı kıyafetli ajandı. Bu ajana neler olduğunu bilmiyoruz, dizi bize bunu göstermedi.

Bu bölümde reklam olmaması, izlediğimiz sahte sitcom’un bu bölüm devam etmemesi ile alakalı olabilir. Çünkü izlediğimiz bu bölümde yeni şeylerden çok geçen bölümlere farklı bir pencereden bakmamızı sağlayan şeyler oldu. Yine 2.bölümde wanda’ya radyodan seslenen kişinin ajan woo olduğunu öğrendik.

Dizini geçen bölümünde monica’nın dışarıya atılmasının sebebi olan ultron sorusunu yine farklı bir pencereden darcy ve ajan woo ile gördük. Onların da şaşırması ve gerçek dünyadan bir referans olmasına yol açan ani olaydan sonra bildiğimiz gibi wanda monica’yı gerçeklikten atmıştı. Ancak bizim geçen bölümde o atılma anını görmememizin sebebi wanda’nın dışarıya giden frekanslara sansür uygulaması.

Bu sansür yüzünden aslında neler olduğunu ne biz ne de S.W.O.R.D ekibi görememişti. Ama bölümümüzün sonunda gerçekte ne olduğunu görebildik. Wanda büyüsünü kullanarak Monica’yı fırlattı ve enerji alanından dışarıya çıkmasını sağladı. Dışarıya düşen Monica ise “wanda, tamamen wanda” diye fısıldadı. Bu şu anlama gelebilir.

Monica bir sonraki bölümde bu olayın kendilerini aştığını ve uzman birinden yani Doktor Strange’den yardım almalarını önerebilir ve bu yavaş yavaş olayın daha da kızışıp doktor Strange’in olaya dahil olmasının yolunu açabilir. Kim bilir belki Wong’u bile görebiliriz. Bölümün son sahnesinde ise Vision’ın eve gelip Wanda’ya Monica’nın nerede olduğunu sorması ile devam etti. Wanda vision’a monica’nın eve gitmesi gerektiğini söyledi.

Ardından dizinin belki de en korkunç ve bir o kadar da üzücü sahnesini görmüş olduk. Wanda birkaç saniye Vision’ı ölü haliyle gördü, thanos’un zihin taşını kafasından söktüğü halini. Bu sahne şu anlama geliyor olabilir. Geçenlerde çıkan bir habere göre Avengers Endgame filminden çıkarılan bir sahne de vision bir ceset torbasının içinde olduğunu ve Wanda’nın bu cesedi gördüğü söylenmişti.

Wanda tony’nin cenazesinden sonra Vision’nın cesedini alıp bu kasabaya gelerek burada onu tekrar hayata döndürmek için büyüsüne başvurduğunu düşünüyorum. Belki de Agnes ona yardım etmeye çalışmış ama iş çığrından çıkmış olabilir. Vision bir nevi büyüye maruz kalmış bir zombi gibi. Aslında bedeni ölü ama Wanda’nın büyüsü sayesinde zihni yaşıyor olabilir. Güzel etkileyici bir bölümdü, bize pek yeni şeyler göstermese de olayı daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Bir sonraki bölüm incelemesinde görüşmek üzere.

“WandaVision 4.Bölüm İncelemesi” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!