Son Günlerin Yükselen Yıldızı: Efekan Can

Son dönemlerde genç oyuncular dizilerin, filmlerin en çok aranan yüzleri oldular. Yılların eskitemediği usta oyuncuların yanında devleşenler mi dersiniz, ilk projesinden sonra hemen Netflix’e uçanlar mı dersiniz ne ararsanız var bu genç jenerasyonda. Bazıları da adım adım ilerliyor ve sonra bi anda ‘BAMM!’diye patlıyorlar. Ekranda yer aldığı ilk günden beri sıradaki projesini merakla beklediğimiz biriydi o. Kimden mi bahsediyorum?

+Hani şu Ufak Tefek Cinayetler’de Mert Fırat’ın gençliğini oynayan yakışıklı çocuk vardı ya…

-Hıhı evet Mert Fırat’a benziyordu baya di mi, sahi adı neydi onun ?

+Efekan Can.

Doğru söyleyin hepimiz ilk gördüğümüz anda karakterinin ismiyle google’ladık onu. Sonra sosyal medya hesaplarına koştuk. Onu izlediğimiz ilk gün binlerce tweet atılmıştı.

Flashback sahnelerinde oynamış da olsa Efekan, ileride çok iyi yerlere geleceğinin sinyalini Ufak Tefek Cinayetler’de vermişti. Zaten karizması ve ses tonu onu hemen öne çıkarıyordu. Üstüne bir de oyunculuğunu koyduğunda onu kimse tutamazdı. Haa bir de söylemeden geçemeyeceğim spor ve müzik de Efekan’ın hayatının vazgeçilmezleri. Pek çok müzik aletini çalabilen yetenekli gencimiz evde geçirdiğimiz bu sıkıntılı günlerimizi gitar eşliğinde söylediği şarkılarıyla keyiflendiriyor. 😊

Serhan karakterinin gençliğine hayat verdikten sonra dizinin finaliyle teklifler de yağmaya başladı Efekan’a. Serhan yalnız kalmış, zengin bir ailenin sevgi görmemiş çocuğuydu. Bu yüzden disiplinli, mesafeli bir karakteri vardı. Biz bunları genelde Serhan’ın aile babası olmuş halini izlerken fark edip acaba küçükken ne yaşadı da böyle biri oldu diyorduk. Sonra Efekan, genç Serhan’ın hikayesini verdi bizlere. Dediğim gibi ailesi tarafından istenmeyen, kalabalıklar arasında yalnız kalmış, soğuk sert biri. Merve’nin elde etmek için uğraştığı kadar vardı genç Serhan, hepimiz düşmüştük 😊

Ufak Tefek Cinayetler’den sonraki projesi de Azize oldu. Doya doya izleyeceğimiz güzel bi iş seçmesine çok sevinmiştik. Buradaki karakteri Kuzey de baba sevgisi görmemişti ama annesi ve kardeşi hep onunlaydı. Aile büyüklerinin istedikleri gibi oynatacakları bir kukla olmak istemeyen Kuzey, hayallerinin peşinden gitmek isteyen biriydi. Perdenin arkasındaki kötülükleri görerek iyilere yardım edip temiz kalmaya çalışıyordu. Kuzey hasta ve ara sıra nöbet geçiren bir karakterdi. Efekan bu karakterin altından başarıyla kalktı ve yine kendine hayran bıraktı bizleri. Ama ne yazık ki sandığımız gibi doya doya izleyemedik onu ☹

Tam bitti diye üzüldüğümüz dönemde Efekan bizleri bekletmedi ve bomba gibi bi diziyle döndü. ÖĞRETMEN… İlker Kaleli’nin muhteşem oyunculuğuna hasret kaldığımız için bu yeni projesinin uzuun süre ekranda kalmasını istiyorduk. Bu yüzden de güçlü senaryonun yanında güçlü bir kadro da olmalıydı. Kadronun büyük bi kısmı öğrencilerden oluşacağı için de genç kadro çook önemliydi. İsimler zamanla açıklanırken Efekan’ın adını gördüğümüzde rahat bir nefes aldık.

Daha dizinin ilk bölümde Efekan’ın oynadığı Tuğrul karakteri kilit karakter olduğunu belli etmişti. Dizinin dramatik sahnelerinden birinde Efekan, duyguyu seyirciye öyle bir geçirdi ki bölüm bittiğinde yine Tuğrul gündemdeydi. Öğretmen dizisindeki karakterinin de babasından uzak kalmış bir hikayesi var. Hep dramatik tarafını mı izleyeceğiz derken yayınlanan son bölümde Tuğrul’dan ters köşeyi yedik. İlerleyen bölümlerde Akif Hoca’sıyla yaptığı işbirliğinin perde arkasını izlemeyi bekliyoruz.

Daha yolun çok başında olmasına rağmen son günlerin en çok konuşulan yeteneklerinden biri olduğu konusunda hemfikiriz sanırım. İleride beyaz perdede ve dijital platformlarda da adını bol bol duyacağımıza eminim. Doya doya izleyeceğimiz nice bölümlere, nice projelere diyoruz.

Ekstra* Kendisi hakkında Bilecikli olduğu yazılıyormuş hemen düzeltelim Bilecik’te üniversiteye gitmiş, aslen Sakaryalı’ymış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!