tds_thumb_td_300x0
Ragnarok 1. Sezon İncelemesi: Thor Yeniden Uyanıyor!

Netflix’in son dönem popüler işlerinden olan Ragnarok, Norveç yapımı fantastik/drama/gençlik türünde bir dizi. İlk sezonu 6 bölümden oluşuyor ve son anda sürpriz bir iptal kararı ile karşılaşmazsak dizinin devam sezonu gelecek şekilde planlanmış durumda.

Peki Ragnarok dizisini nasıl bulduk? Konusu ne? Kimler izlemeli? Merak edenler için ilk sezonu kaleme aldık.

Konusu Ne?

Ragnarok, Magne adındaki bir lise öğrencisinin annesi ve kardeşi ile birlikte babalarının ölümünden sonra ayrıldıkları Edda kasabasına dönmelerini konu alıyor. Edda kasabasında, buzullar eriyor, sulara Fabrika’dan zehirli atıklar karışıyor ancak Fabrika’nın sahibi kasabanın da en zengini olduğu için bu durum örtbas ediliyor. Çünkü kasabadaki gençlerin gittikleri okul bile o ailenin sayılır. Fabrikanın sahibinin eşi okulun müdiresi. Onların oğlu ve kızı da aynı okulda okuyor.

Buraya kadar sıradan bir gençlik dizisi konusu gibi ama dizi aslında şu konuyu ele alıyor; çevreyi her geçen gün daha fazla kirletiyoruz. Sonuçlarını düşünmüyoruz. Doğa bizden bunun intikamını alacak mı? Buzulların eriyor olması buna bir örnek… İklim değişimleri, doğanın intikamı olarak ele alınıyor ve bize bir kurtarıcının gerektiğinden söz ediliyor. Dizi burada daha çok mitolojiden yararlanmış. Eski Dünyadaki savaştan sağ kurtulup günümüze kadar gelmeyi başarmış bazı Troller/devler, dünyayı kirletiyorlar ve bu durumda kurtuluş için ‘’Thor’’ yeniden uyanıyor.

Hatta iklim değişimleri konusunun altı o kadar çiziliyor ki ”Greta”nın adı da dizide bir yerde anılıyor. Dizide etkileyici repliklerden biri de şuydu;

”Buzullar erirse en son kim boğulur? Biz, Norveç, dünyanın zirvesindeki ükle.”

 

Eksikler de vardı…

Dizinin bana göre en büyük eksiği sadece ‘6 bölümden’ oluşması ve sezon finalinin bir etki yaratamaması. 6. Bölüm sezon finalinden ziyade, olayların başladığı bölüm sonu gibiydi. Yani ilk sezonda bi 6 bölüm daha olsa rahat gidermiş. En azından 2 bölüm daha olsaydı da 8 bölüme ve ya 4 bölümle daha 10 bölüme tamamlasalarmış. Sezon finali izlemedim de sezon ortada yarım kaldı gibi hissediyorum. Thor ve Dev karşılaşması çok hızlı olup bitti. Zaten ilk iki bölümde çözmüş olduğumuz sırlar sanki gizem devam ediyormuş gibi işlendi durdu bu anlamda da beklentiyi karşılayamadı. Ama konuyu ve dizinin sözünü ilgi çekici buldum. İşlenişde eksikler olsa da son derece kaliteliydi. Norveç kasaba atmosferi oldukça çekiciydi. Dizinin konusunun yeni başladığını varsayarak devamı için heyecanlıyım ve 2. Sezonu izlemek için hevesle bekliyorum diyebilirim.

Kimler İzlemeli?

Skam dizisini izleyenler muhtemelen bu diziyi de kaçırmayacaklardır. Bunun dışında Marvel sevenler için de Thor konulu bir dizi ilgi çekici olacaktır diye düşünüyorum. Eğer Netlfix’teki gençlik/fantastik türündeki dizileri seviyorsanız, Ragnarok kaliteli ve iyi bir seçenek diyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!