NE İZLEDİK | Ratched Nasıl Bir Dizi?

1975 yapımı Guguk Kuşu isimli filmde Louis Fletcher’a oscar kazandıran otoriter hemşire Mildred Ratched karakteri bu kez Ryan Murphy yorumuyla karşımızda. American Horror Story, American Crime Story, Pose, Glee, The Politician, Hollywood gibi dizilerden tanıdığımız başarılı yazar ve yönetmen Ryan Murphy yine bir şahesere imza atmış.

Netflix yapımı olan dizi Ratched geçtiğimiz haftalarda izleyiciyle buluştu. Dizinin başrolünde Murphy’nin favori oyuncularından olan ve nefes kesici performansıyla diziye damga vuran Sarah Paulson var. Paulson’a dizide Sharon Stone, Cynthia Nixon, Judy Davis, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Sophie Okonedo gibi oldukça güçlü bir kadro eşlik ediyor.

Dizi 1947 yılında, dikkat dağınıklığından eş cinselliğe, cinayetten unutkanlığa kadar ayrım gözetmeksizin birçok şeyin akıl hastalığı sayıldığı bir dönemde geçiyor. Genel olarak konusuna değinecek olursam her şey ana karakterimiz Mildred’in büyük çabalar ve yalanlarla bir akıl hastanesinde hemşire olarak işe girmesiyle başlıyor. Zamanla neden bu hastanede işe girmeyi bu kadar istediğini, mükemmel gibi görünen kişiliğinin altında yatan travmaları, ısrarla inkar ettiği cinsel yönelimini ve geçmişinde yaptıklarını öğrenmeye başlıyoruz. Sadece Mildred değil dizideki tüm ana kadın karakterler ince ince işlenmiş ve hepsinin karakter dönüşümüne şahit oluyoruz. Her karakterin gizlediği sırlar var ve dizi, karakterlerin zayıflıklarını ortaya çıkaran bu sırları anlatmaya hatırı sayılır bir zaman ayırıyor.

Dizinin anlatmak istediği çok şey var ve bu anlatısını ataerkil anlayışa karşı duran bir dünya ile dile getirmişler. Hem dekorları, hem müzikleri, hem de dönem kıyafetleriyle göz dolduran dizide Ryan Murphy’nin kendine has dokunuşları direkt göze çarpıyor. American Horror Story’nin gotik ve görkemli havası Ratched’da da kesinlikle var.

 

Yeşil, mavi ve kırmızı renklerin hakimiyetiyle dizi aynı zamanda harika bir görsel şölen sunuyor izleyiciye. Yakaladıkları görüntüler yağlı boya tablolarından fırlamış gibi. Sinematografisi ve kostüm dizaynlarıyla Ratched dünyasını bize en şık haliyle tanıtma konusunda oldukça başarılı. Dizi bölümlerini meraklandırıcı sonlarla noktaladığı için sürükleyici bir şekilde ilerliyor. İçinde yer alan rengarenk aşk hikayesinden dramatik sahnelerine, jeneriğinden iç mekanlarına kadar dizide yer alan her detaya bayıldım. Uzun zamandır yollarını gözlediğim bir yapımdı ve asla hayal kırıklığına uğratmadı.

Tüm Ryan Murphy dizilerinde olduğu gibi buna da kişisel puanım oldukça yüksek. Gerilim severleri mest edecek, estetik harikası bir iş olmuş. Hala izlememiş olanlara şiddetle önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!