Maraşlı | Düşman Kim?

Merhaba dostlar. Bu sefer farklı bir diziyle karşınızdayım; Maraşlı…

Daha yayına başlamadan ilgi çeken dizi ilk bölümleriyle de adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Konusu ve kurgusuyla başarılı bir yapım olduğunu kanıtlama yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Öncelikle ana karakterlere kısaca değinecek olursak kimdir bu Maraşlı? Kendi ifadesiyle, özel kuvvetlerde asker olan ve görevi icabı en tehlikeli yerlere giden birisi. Mahur’a gelecek olursak varlıklı bir ailenin tek kızı. Annesinin hastalığından haberdar edilmemesi ve bu yüzden annesinin yanında olamamasından dolayı oldukça agresif, kendi başına buyruk bir kız.

Dizi hakkında daha ilk bölümde teoriler havada uçuşmaya başladı. İkinci bölüm ise, çok küçük de olsa ipuçları verilmeye başlandı. Bunlardan en önemlisi ise Savaş’ın Celal’e Afganistan günlerinden daha beter acı yaşatacağı yönünde tehdit savurunca ortaya çıktı. Maraşlı o an anladı ki Mahur’la ilgili bilgiler evin içinden sızdırılıyor. Çünkü nerelerde bulunduğunu sadece evde söylemişti. İşte bundan sonra beyin fırtınası yapıp evdeki olası düşmanın kim olabileceği konusunda, kafamda teoriler uçuşmaya başladı. Gelelim şimdi bu teorileri yazıya dökmeye.

Maraşlı’nın verdiği bilgiler ve ekrandan gördüğümüz kadarıyla ilk akla gelen Firuze. Henüz kim olduğu ve geçmişi hakkında bir bilgiye sahip değiliz. Tek bildiğimiz Sedef hanım öldükten sonra Aziz beyle evlendiğidir. Maraşlı onun hakkında hırslı bir kadın dese de onun olmadığı aşikar çünkü düşman, bilinen esas kötüden çıkmaz bu genel kuraldır.

İkinci akla gelen küçük ağabey Ozan. Babasının işlerine bakan, Necati’den daha çok güvenilen birisi. İlerde de şirketin başına geçeceği şimdiden belli. Ama onun da hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Hırslı ama babasının boyunduruğu altında yaşayan bu yüzden içten pazarlıklı, kirli işler yapan fakat açık vermeyen bir kişiliğe sahip olabilir. Bunun yanı sıra uçak filosundan sorumlu olması ve Maraşlının elindeki kağıtta da filonun logolarından birine ait olması şüpheleri üzerine çekmeye yetiyor.

Üçüncü sırada büyük ağabey Necati var. Görünüşte alkolik ve felsefeye meraklı biri. Babasından, aralarında ne tür husumet varsa artık intikam almak için ayyaşlık kisvesi altında yasadışı işler yapabileceğini göz ardı edemeyeceğim. Sırf babasına kötülük olsun diye olmadık işlere girip olayın, hiç hesapta olmayan Mahur’a dayanmış olma olasılığı da var. Yine de iki bölüme bakarak babasıyla husumetinin Firuze kaynaklı olduğu gibi güçlü bir his var içimde. Öyle ya da böyle benim sıralamamda sonuncu diyebilirim.

Dördüncü sırada, zayıf bir ihtimal de olsa gelinleri Dilşad’ın da olma ihtimali var. Kendisi olmasa bile aklıma gelen ihtimal babasının bu işin içinde olma olasılığıdır. Çünkü evden bilgi sızdıracak bir diğer kişi de gelindir. Kendisinin bu tür işleri yapacak kudreti yok ama, henüz birini göremesek de ailesinden biri olma ihtimali var. Maraşlı demişti sakladığı bir sırrı var gibi diye. Birkaç bölüme kalmaz onun da kirli çamaşırlarını görmeye başlarız.

Gelelim Ziya beye. Karun kadar zengin. Bu kadar malı nereden edindiği meçhul. Açıkçası düşününce en güçlü düşman Ziya bey gibi geldi. Konser saldırısınında savcının öldürülmesinin de müsebbibinin o olduğunu düşünüyorum. Savaşla konuşan ama bizim sesini dahi net duyamadığımız birisi var ilk bölümden beri. İkinci bölümü izledikten sonra kulağımda yankılanan sesin Ziya beyin ses tınısına benzediğini fark ettim. İşte ondan sonra neden olmasın dedim.

Mahur’la bağlantısına gelince, bir baba kızına bunu yapar mı diyeceksiniz? Ziya bey yıllardır bulaştığı yasadışı işler boyunu aştığı için evet yapar. Sonuçta yıllardır kurduğu bir imparatorluk var. Mahur bir şekilde olaya dahil oldu ama onların istediği Mahur’u öldürmek değil fotoğrafların olduğu belleğe ulaşmak. Belleği alanın da Maraşlı olduğunu bildiklerine göre işi en kolayından Mahur’u kullanarak halletmeye çalışıyorlar. Mahur’a düzenlenen suikast olayında da Maraşlının olaya dahil olacağını biliyor olabilirler. Bize gösterilen kısımda çok babacan, kızı için yapamayacağı hiçbir şey yok fakat perde gerisinde Savaş’a talimatları verip gayet de güzel istediği sonuca ulaşabilir. Ki bunu ikinci bölüm son sahnede çok net görebiliyoruz. Bellek Ziya beyde ama Savaş tutuklandığı için Ziya bey çok rahat. Halbuki o tür kişiler bilirler ki bu tür olaylarda asla tanık ve kanıt bırakılmaz.

Olayın Ziya beyle alakasını zamanla, peyderpey göreceğiz fakat teorimi güçlendiren bir diğer delil ise Maraşlının, düşman ortay çıksın diye Mahur’u kaçırması ve Ziya beyin Maraşlıdan haydut diye bahsetmesi. Sanki belleği aldım gerisine gerke yok. Maraşlı da bu işin peşini bıraksın gibi bir tavır içerisinde. Fakat bilmediği bir şey var ki o da Maraşlı’nın derdinin bu olayın aydınlatılması olmadığıdır.

Bonus: Mahur… Pierce Brosnan’ın oynadığı James Bond serilerinden birinde olayı organize eden kurban kızdı. Aile içinde birçok şey olduğu halde tüm bunların dışında tutulan Mahur’un eline, ailesine hadlerini bildirmek için bir fırsat geçmiştir. Aslında onun da hikayesini bilmiyoruz henüz. Amerika’da neler yaptı? Gerçekten orada mıydı? Yoksa annesi öldükten sonra bambaşka yollara mı saptı? Annesinin ölümünden sonra, destek alacak kadar psikolojisi bozulmuş, aklı estiğinde fazlasıyla saldırganlaşan bir Mahur var karşımızda. Kendisine maskelerini takınan ve her şey yolunda oyununu oynayan ailesine kendisi de maskesini takıyor olabilir. Mağduru oynayıp aileyi çok da güzel perişan edebilir.

Gerçek olan tek bir şey var. Birbirlerine oyunlar oynarken Maraşlı’nın, hiç hesapta yokken hayatlarına dahil olması ve olayların başka yönde gelişmesi. Belki de yıllardır bu oyunu oynuyorlardı ta ki, dışarıdan beklenmedik bir oyuncu oyuna girene kadar.

İki bölümde çıkardığım varsayımlar bunlar. Gelecek bölümlerin de aynı şekilde girift olacağı, bizlere daha çok beyin yakan teoriler ürettireceği belli. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Herkese keyifli okumalar efendim. Sürçülisan ettiysek affola. 😊  

“Maraşlı | Düşman Kim?” için bir yanıt

  1. seninle aynı dizide buluştuğumuz için çok mutluyum başka düşüncelerini, yorumlarını okumayı da sabırsızlıkla bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!