Maraşlı 3. Bölüm Yorumu| Şüphe

Merhaba sevgili dostlar. Bugün, naçizane Maraşlının üçüncü bölümünü yorumlamaya çalışacağım.

Malum Maraşlı geçen bölüm Mahur’a kendisini ailesinden birisini öldürmeye çalıştığını söyleyerek Mahur’un kucağına şüphe bombasını bıraktı gitti.

Maraşlı’nın aileye sızma niyeti başlarda farklı olsa da içten içe Mahur da zarar görmesin çabasındadır. Ama öte taraftan bu tür işlerin nasıl yürüdüğünü çok iyi bildiği için daha da ötesine geçmeye niyeti yoktur. Mahur ise Maraşlının aklına düşürdüğü şüphe kurdu ise beynini kemirip durur. Sonunda dayanamayıp Maraşlıya gider ve kanıtının ne olduğunu sorar. Maraşlının kanıtı ise sadece evde söylediği görev yerini Savaş’ın bilmesine imkan yoktur çünkü resmi kayıtlarda öyle bir bilgi de yoktur. Yani turnusol kağıdı niyetine yalan söylemiştir ve bu bilgi anında dışarı sızmıştır.

Elbette bu tür ihanetlere alışkın olan Maraşlı için Mahur’un başına gelenler çok normaldir ama Mahur gibi pamuklara sarılıp büyütülen ve bir dediği iki olmayan biri için bu denli büyük bir olay kolay hazmedilir cinsten değil. Bu anlamda Mahur’un tepkisini çok normal karşılıyorum. Onun yaptığı Maraşlı’ya değil de ailesinden birinin kendisini gözden çıkardığına inanmamak.

Mahur ise yaşadığı şokun etkisiyle Maraşlının iddiasını reddetmeyi seçer. Öyle ya şimdiye kadar sığındığı, güvendiği ailesi birden düşman mı olacaktı? Mahur her ne kadar inanmamayı seçse de annesinin videolarında bir işaret arar ve bulur. Şimdiye kadar gözünden kaçan bir detay vardır videoda. Annesi önemli bir şey olduğunu ve bunu bir gün Mahur’a anlatacağını söyler ve bunu ikinci kez teyid eder.

Burada daha önce yazdığım olası düşmanlar listesini yeniden güncellemek istiyorum. Necati’yi listeden çıkarıp yerine Ozan’ı alıyorum. Firuzan’ı düşman olarak hiç görmedim zaten, Dilşad’ı da listeden çıkarmak istiyorum. Şu anda en güçlü şüpheli İlhan ve en yakın arkadaşı Ozan. Bu bölüm her ikisi de çok şüpheli hareketlerde bulundular. İlhan annesi konuşurken odaya gelmesi bana annesinin bildiklerini anlatmaması için başını boş bırakmıyor gibi geldi. İlhan ve Ozan Mahur’a yurtdışına gitmesini söylediler ki bu da olayı o şekilde kapatma çabası olabilir.  

Babasını da liste gerisine attım ama yine de yaptığı işler neticesinde olayları bu raddeye gelmiş olabilir. Zaten çoğu yerde Mahur’u öldürmeden ziyade korkutmaya ve yıldırmaya çalışıyorlarmış gibi davranıyorlar. Bir de arabaya bağlayıp toplu imha etme meselesi var. Şayet orada da kurtarıcı İlhan olursa yüzde doksan İlhan’ın parmağı var diyeceğim bu olaylarda.

Savaş’ın bırakıldığını öğrenen Maraşlı çareyi Mahur’u kaçırmakta bulur. Maraşlı’nın bir derdi de Mahur’a doğru söylediğini kanıtlamak, onu gerçeklerle yüzleştirmektir. Mahur ise bir bölüm boyunca Maraşlının yanıldığını temenni etmekle geçirir. Bir de sürekli sert, hakaretvari konuşmalarını da eklemek lazım. Sözde Maraşlı’dan gizli babasına nerde olduğunu haber verir ama her zamanki gibi kontrol yine Maraşlı’nın elindedir.

İşte şimdi tam zamanıdır güven testinin. Eğer Aziz bey gelirse Mahur yaşadığı bu azaptan kurtulacak, yok eğer Savaş gelirse o zaman Maraşlı haklı çıkacak ve Mahur’un azabı devam edecek ki böyle bir şeyle yaşamak zorunda kalırsa delirebileceğini bile söyledi. Dediğim gibi Maraşlı’nın afaki tahminler yürütmediğini biliyor ama kalbi ve ruhu henüz böyle bir ihanete hazır olmadığı için inanmamayı seçiyor. Tabii beklediği gibi ailesinden birileri geliyor ama hiç beklemediği bir şekilde. Mahur hayatının en büyük hatalarından birini yapıp kulübeden kaçıyor. İşte o an Maraşlı’nın haklılığı kesinkes ortaya çıkıyor ama geri dönmek için bekli de çok geç kalıyor.

Bonus

Şu an net bilemeyeceğim ama Sedef hanım aile bireylerini karıştığı fakat kendisinin asla onaylamadığı bir olayı öğrendi. Bu olay Mahur’u da ilgilendiriyor olmalı ki ısrarla Mahur’a anlatmak istiyor. Fakat aile bireyleri buna izin vermiyor ve sürekli gözetim altında tutuyorlar. O da bulduğu küçücük fırsatta bunu Mahur’a iletiyor. Şu ana kadar cd doldurma sürecinde yanında Aziz bey ve İlhan’ı gördük. İlerleyen bölümlerde diğerlerini de göreceğimizden eminim.

Olay demişken, Necati’nin de olaydan haberi olduğu fakat susturulduğu, Necati’nin de ağır gelen bu yük altında ezildiği için kendini içkiye verdiğini düşünüyorum. Sonuçta ortada büyük bir suç var ve tüm aile bireyleri bu suçun açığa çıkmaması için işbirliği içinde.

Veee Sedef hanımın her şeyi anlattığı cd duvardaki resmin içinde saklı. Zannımca kızına son bir hatıra bırakmak için portresinin yapılmasını istedi. Ve bir fırsatını bulup anlatacaklarını kayda aldı, onu da bu tabloya sakladı. Şimdilik Sedef hanımın hatırası olarak salonun baş köşesinde dursa da güm gelip Mahur’un odasına geçecek ve Mahur cd’yi bulacak. Belki cd’nin bulunmasını Maraşlı sağlayacak, şimdilik orası meçhul. Ama bizler bir süre daha bu tabloya bakıp duracağız.

Bölüm gerçekten heyecanı doruklara çıkarıp öyle bitiyor. Bakalım Mahur Savaş’ın eline geçmeden kurtulacak mı yoksa gelecek bölüm, Maraşlı Mahur’u kurtarmaya çalışmakla mı geçecek? Bölüm için seçilen şarkılar ve şiirler de muhteşem. İzlerken keyfimi iki katına çıkaran detaylar bunlar. Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Ben yazarken keyif aldım umarım sizler de okurken aynı keyfi alırsınız. Sürçülisan ettiysem affola.

“Maraşlı 3. Bölüm Yorumu| Şüphe” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!