Kısa Animasyon Film: The OceanMaker Yorumu

Kısa filmlerin en etkili olanlarının her zaman animasyon kısa filmler olduğunu düşünmüşümdür. The OceanMaker da sadece 10 dakikalık bir sürede izleyicinin aklında kalacak bir kısa film olmayı başarıyor. Hem de hiçbir diyalog içermeden.

Senartisliğini ve yönetmenliğini Lucas Martell’ın yaptığı The OceanMaker 2014 yılı bir ABD yapımı. Film sadece 1,5 ay gibi bir sürede birkaç laptop kullanılarak tamamlanmış.

Ne anlatıyor?

The OceanMaker’ı izlerken distopik bir havanın içine kapılıyorsunuz. Filmin ilk dakikalarında dünyaya şöyle bir tepeden bakma fırsatı yakalıyoruz. Her yer oldukça kurak, denizler kurumuş, yeşilliğe dair hiçbir şey yok, adeta bir çöl.

Dünyada her şey için savaşmaya yemin etmiş olan insanoğlu bu kurak dünyada bile savaşacak bir şey bulmuş: Bulutlar. Tek su kaynağı olan bulutların hakimiyeti için insanların bir çatışma halinde olduğunu izliyoruz. Ama ne günümüzde ve de eminim ki gelecekte, tüm insanlığı, doğayı değil de sadece kendini düşünen insanlar hiçbir zaman kazanamayacak.

The OceanMaker’da da kahramanımız bu insanlardan olmayıp tüm dünyayı hesaba katarak bir yağmur üretme makinesi icat ediyor. Filmin son dakikasında da toprağın üstüne düşen yağmur tanelerine şahit oluyoruz, sonunda. 🙂 Yağmur damlalarının savaş uçaklarının üzerine yağarak tozlarını temizlemesi de güzel bir metafor olmuş diye düşünüyorum.

Nasıl izleyebilirim?

Ben The OceanMaker’ı Gain platformu üzerinden izledim. Bunun dışında filme destek olmak için satın alarak izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.