tds_thumb_td_300x0
I Am Not Okay With This 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Stranger Things’in yapımcılarının yeni dizisi I’m Not Okay With This, Netflix’te bugün itibari ile yayına giren ve yönetmen koltuğunda ise The End Of The F***ing World dizisinin yönetmenini Jonathan Entwistle’in oturduğu gençlik-dram-komedi türünde bir dizi.

Bölümler, TEOTFW gibi sadece 20 dakikadan oluşuyor. Yani bir sezonunu film izler gibi bir oturuşta bitirebileceğiniz bir dizi. İlk sezon hafta ortasında gelmiş olsa da bu anlamda hafta sonuna saklamak isteyenlerin de aklında bulunsun diyebiliriz. 🙂

Konusu 

Syd, 17 yaşında babasını kaybetmiş bir lise öğrenci. Annesi ve kardeşi ile küçük bir kasabada yaşıyor. Babası intihar etmiş. Annesi ile arası iyi değil ama küçük kardeşini seviyor ve iyi anlaşıyorlar. Hatta kardeşinin yaptığı çizimlere bakılırsa ileride o zırhların işlerine fazlasıyla yarayacağını hissettim gibi diyebilirim.

Syd, ilk bölümüme bakılırsa hem babasının ölümünü anlamlandıramaması ve üzülmesi hem de ergenliğe geçiş nedeniyle kontrol problemleri yaşıyor bu da süper güçlerini keşfetmesine neden oluyor. Belki de onları tetikliyor.

En yakın arkadaşının, okulun en popüler ve ‘kötü’ çocuğuyla sevgili olması ya da babasının ölümüne ve annesine çok sinirlenmesi Syd’in hedef aldığı şeyin ya da kişinin başına bir şey gelmesine yol açıyor. Zihin gücüyle nesneleri kontrol edebiliyor, durdurup, oynatabiliyor, patlatabiliyor ve zarar verebiliyor kısacası.

İlk bölüm boyunca Syd, bir takım olaylara kendisinin neden olup olmadığından emin olamasa da bölüm sonunda güçleriyle ilgili bir tereddüt kalmıyor ve dizimiz tam anlamıyla başlıyor!

Kimler İzlemeli?

Dizinin, 17 yaşındaki Syd adındaki bir genç kızın özel güçlerini fark etmesini konu alması ile Stranger Things tarzını anımsıyorsunuz ama dizide yönetmen etkisi olsa gerek özellikle The End of The F***ing World tadı almak mümkün.

Özellikle Syd ve komşusu olan çocuğun ‘freak’lik seviyeleri, giyimleri ve yaşam tarzları Allysa ve James ikilisini akıllara getiriyor. Tek farkı bu kez karakterler bir dizi cinayet içerisinde değil de Stranger Things’teki gibi daha fantastik ve paranormal mevzular içerisinde olacaklar.

Soundtracklerin seksenler havası ise iki diziden birden izler taşıyor. Başrolde ise, It (O) filminden de hatırlayacağınız, sevilen oyuncu Sophia Lillis yer alıyor.

Netflix’in gençlik dizilerini seviyorsanız, bu diziyi de en azından ilk bölüm itibari ile beğenmek mümkün. Kakakterlerin ucubeliği sevimli boyutlarda. James&allysa ikilisine doyamadıysanız bu dizi size yeni bir çift vaat edebilir. İlk bölümde kendi evlerinde ayrı ayrı, aynı şarkıyı dinlemeleri ve Syd’in dans etmesi, ikilinin dikkat çeken güzellikle bir sahnesiydi mesela…

Bir de söylemeden geçemeyeceğim Sophia’yı IT’den beri beğeniyorduk ama Wyatt Oleff süpriz oldu. Ve daha ilk bölümdeki izlenimimle bile söyleyebilirim özellikle, Wyatt Oleff kesinlikle çok konuşulacak bir yetenek ve adından sosyal medyada çok bahsettirecek. Demedi demeyin! Şuraya yazıyoruz. 

Özetle kimler izlemeli sorusuna tahmin edeceğiniz üzere The End of the Fucking World ve Stranger Things dizilerini izleyenlerin ekstra dikkatine diyoruz!

IMDb’den ne haber?

Dizinin açılış puanı 8,1 olarak görülüyor. Bu haliyle Stranger Things ve End of The Fucking World ile rekabet edebilir mi henüz bilmiyoruz ama ilk izlenimler olumlu ve dizinin puanı 7 civarında sabitlenir diye düşünüyoruz. İyi bir açılış denebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!