Hükümsüz Dizisine İlk Bakış: 1.Bölümde Ne İzledik?

Son günlerde ismini sıklıkla duyduğumuz sosyal platform Exxen’in iddialı yapımlarından Hükümsüz, seyirciyle buluştu. Yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Sorak otururken birçok yüksek gişeli filmin yapımcılığını üstlenmiş Mustafa Uslu’nun da yapımcı olarak yerini aldığı, oyuncu kadrosunda Burçin Terzioğlu, Hande Doğandemir, Alican Yücesoy, İsmail Hacıoğlu gibi tanınmış isimler bulunan Hükümsüz dizisinin seyirci karşısına çıktığı ilk bölümüne bir göz atalım.

Dizinin İlk Bölümü Gerçek Bir Hayat Hikayesini Anlattı

Dizilerde alışkın olduğumuz bir giriş cümlesi vardır: ‘Bu dizideki kişi ve olayların gerçek hayatla alakası yoktur,tamamen hayal ürünüdür.’ Hükümsüz,bu kalıbı kıran nadir dizilerden birisi.

İlk bölümde işlenen ve dizinin temelini oluşturan olay 9 yıl önce Türkiye’de yaşandı.Evinden markete girmek için çıkan 15 yaşındaki Sezgin Kırıç, kaçırıldıktan sonra kan donduran bir cinayete kurban gitmişti. Bu olayın peşini bırakamayan ablası ve onun tanıştığı avukatın yaşadıkları, dizide sadece isimleri değiştirilerek işlendi.

Genel Konu ve Karakterler

Toplumumuzun kanayan yaralarından biri olan kadın cinayetleri, Hükümsüz’ün temel taşını oluşturmuş.Günümüzde işlenmeye çekinilen bu konuyu,eksiksiz ve seyirciye alt metninde vermek istediği mesajlarda korkusuzca sunan dizi sosyal medyada çok konuşuldu.Senaryoya ek olarak oyuncu kadrosunun da katkısı çok büyük tabi. Özellikle Poyraz Karayel’den bu yana izlemekten büyük keyif aldığım Burçin Terzioğlu ‘idealist bir kadın rolüyle dönse de,gönül rahatlığıyla izlesek!’ serzenişlerimizi adeta duymuş sanki. Kararlı, ne istediğini bilen, mesleğine bağlı avukat Esma Öztürk rolünü eksiksiz oynamış. Yıllar önce kardeşini korkunç bir cinayette kaybeden Filiz de en büyük amacı avukat olmak olan hırslı ve zeki bir üniversite öğrencisi. Hande Doğandemir de dizideki bu performansıyla seyirciden tam not almış.

İlk Bölümde Neler İzledik?

Dizi, 2015 yılından bir flashback ve fonda Haluk Levent-Elfida’nın çaldığı sahneyle başladı. Bu sahnede İnci’nin baba baskısından bunalmış bir genç kız olduğunu iliklerime kadar hissettim. Evden aseton almaya diye çıkan İnci’den hemen sonra sürücüsü gösterilmeyen bir arabanın radyosundan yükselen ‘İnsanlığın utancı: kadın cinayetleri, kanayan yaramız olmaya devam ediyor. Hemen her gün bir kadının hayatı, hayalleri, umutları karanlığa gömülüyor. Hem de en yakınları ya da tanıdıkları tarafından. 2015 eylül ayı itibariyle katledilen kadın sayısı 222’ye çıktı. Artık vicdanlarda hükümsüz olan namus, çok sevmek, kıskanmak bahaneleri..’ cümleleri aniden yarıda kesiliyor ve biz vahşice öldürülmüş bir insanın gösterildiği sahneyle karşı karşıya kalıyoruz. Kim olduğuysa, son sahnede karşımıza çıkıyor.

Dizinin alt metninde hangi mesajlar var?

Dizideki sahneler günümüze döndüğü an tanınmış avukatlar olan Esma ve aynı zamanda patronluğunu yapan babası avukat Çetin’in,asistanları Fatma’nın kolundaki darp izlerini fark etmeleri olayların ilerleyişini değiştiriyor. Fatma ve ona yardım etmek isteyen baba-kız binadan ayrıldıkları anda Fatma’nın eşi hızla arabadan inip gözünü bile kırpmadan üçünü silahla vuruyor. Bu sahnede baba-kızın son defa birbirlerine bakmalarını ,Fatma’nın adını duyduğumuz onlarca kadın gibi insanlığını kaybetmiş birinin cinayetine kurban gittiğini görüyoruz.

Dizide asla bitmek bilmeyen kadın cinayetlerine yoğun biçimde vurgu yapılıyor. 2015’te kız kardeşi İnci’yi kaybeden Filiz, 2020 yılında en yakın arkadaşı Fatma’yı da bir cinayete kurban veriyor ve sonrasında elinden geleni yapmak için çıktığı avukat olma yolunda, avukat Esma’yla yolu kesişiyor. Esma’nın Filiz’de fark ettiği istek, zeka, bir şeyleri başarabilmek için ne pahasına olursa olsun yola devam edeceğini gösterdiği kararlılık sayesinde Filiz’i yanında çalışması için kabul ediyor. Filiz’in Fatma’yı çok yakından tanımasının da etkisi var tabi bu durumda.

Esma’nın babasının acısını hala atlatamamışken olayın arkasındaki sır perdesini aralamak için Filiz’in mahallesine gitmesi ortalığı kızıştırıyor. Katil olan erkeğin babası, kameralara oğlunun masum olduğu imajını çizmeye çalışırken aynı anda Filiz’in Esma’nın babasıyla ilişkisi olduğu iddiasını da bağıra çağıra herkese duyurmaya çalışıyor. Böylece seyirciye bir kez daha hiç şaşırmayacakları,televizyonda defalarca kez gördüğümüz bir tablo daha çizilmiş oluyor dizide.

Esma-Filiz ortaklığının başladığı sahneden sonra, bölümün başında gösterilen cesedin İnci olduğunu kolundaki dövmeden anladığımız sahneyle bölüm bitmiş oluyor.

İlk bölümüyle şimdiden seyirciyi merakta bırakan, 2. bölüm fragmanıyla bekleyenlerin sayısının daha da arttığı Hükümsüz benden tam not aldı. Bu tarz özgün ve işlenmesi gereken konuları işleyen projeleri daha çok görmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!