Hayat Bugün Nasıl Bir Dizi, Uyarlama Beğenildi Mi?

En sevdiğim yabancı dizilerden biri olan New Amsterdam’ın uyarlaması olan Hayat Bugün yakın zamanda yayın hayatına başladı. Hem vakitsizlikten hem de endişeden olsa gerek, anca izleyebildim. Hani çok sevdiğiniz şeyleri herkesten sakınır, hiç zarar görmesin istersiniz ya, bu uyarlama mevzusu da bu sebeple bi gerginlik konusuydu benim için. Gerçi bizim uyarlama anlayışımız da bir tuhaf, alıyoruz yabancı dizileri, çoğunlukla sadece görsel olarak kopyalıyoruz ve yayınlıyoruz.

Bu dizide de durum çok farklı değil. Tabii artı olarak geleneksel yapımıza ve toplumda yaygın olan kültüre ters düşen unsurları yok etmek gibi bi huyumuz olduğundan, o da es geçilmemiş. Gay psikiyatrist olmuş size dümdüz hetero aile babası. Şaşırmıyorum veya kızmıyorum ama, eşcinsel olup bunun getirdiği sorunlarla boğuşan bir doktor yazacak halleri yoktu ya 🙂 Anca risksiz konuları işlerler, her zamanki gibi. Vatan millet Sakarya, Türk cumhuriyetleri falan. Tatlı tatlı Azerbaycan muhabbeti geçecek belli ki sık sık falan, herkesin hoşuna gider dimi sonuçta. Neyse.

Oyunculuklar eh, kötü ve taklit şeklinde üçe ayrılıyor. İsim isim saymayayım, kimler her dizide aynı kişi, kimler prompterdan okuyor gibi, kimleri bariz yeteneksizliğine rağmen her iş ve platformda karşımıza çıkıyor siz zaten biliyorsunuz. Listeyi kendiniz yaparsınız. Ama şöyle söyleyeyim, şimdilik bir kişi var rolünün hakkını veren, o da ana kadrodan değil… Genç yaşına rağmen ne zaman görsek takdir ettiğimiz sevgili Ezgi Gör. (Ana kadrodan değil derken, kayda değer miktarda rolü olacak ama ana karakterler olan doktorlardan birini canlandırmıyor yani, o manada.)

Sadece oyunculuklar değil. Dizinin temposu ve kurgusu da (sahneler, diyaloglar) oldukça zayıf. Ne tıbbi konuda ne de seyir zevki konusunda New Amsterdam’ın değil uyarlaması, tırnağı bile olamamışlar açıkçası. En basitinden, İngilizce’nin native yani yerli ifadesi olan “what can i do for you” yu çevirip, bizim Türk kulaklarımıza eğreti gelen “senin için n’apabilirim”i esas replik olarak seçmek yerine direkt Max Goodwin’in “how can i help” diyişini neden almamışlar çok merak ediyorum. Toz zerresine kadar kopyala yapıştır yapıyoruz da, her açıdan çok daha uygun düşecek “nasıl yardım edebilirim” cümlesini akıl mı edemiyoruz yani..

Çok kötüydü izlenmez falan demiyorum. Pek bunalmadan, ortalara doğru biraz hızlandırarak izledim bitirdim mesela birinci bölümü, seveni de olur illa ama reyting savaşlarından sağ çıkacak gibi de gözükmüyor. Güçlü potansiyeli yok bence. Gerçi ben bu diziyi objektif bir gözle zaten değerlendiremem. Güncel diğer dizilerle ve diğer hastane işleriyle tabii ki karşılaştırabiliyorum ama ilk andan itibaren asıl kıyası New Amsterdam’la yaptığım için, hangi karakter nasıl olmuş, hangi olayı neye çevirmişler, ortamın şurası yapılmış mı falan gibisinden düşünceler vardı kafamda. Hayali bir listenin maddelerini kontrol ediyor gibiydim yani izlerken.

Uzun lafın kısası, hem oyunculuklar ve kurgu tatmin edici olmadığından, hem kadrosu cazip gelmediğinden, hem önce çıkan etkileyici bulduğum bir yönü olmadığı için, hem de son olarak orijinali bin kat keyifli ve başarılı olduğundan, Hayat Bugün benim takip edeceğim bir dizi değil kendi adıma. Yoksa her karaktere ayrı ayrı paragraflar döşeyecek kadar yorumum var haklarında, ama sadece genel bir bahsediş olsun istedim açıkçası. Uzun lafın kısası, beklediğim kadar kötü değil ama oldukça zayıf. New Amsterdam’ın, onun o genel havasının, karakterlerinin yanına bile yaklaşamamışlar. Diziyi merak ederseniz, bu yazımıza uğrayabilirsiniz.👇 Görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!