tds_thumb_td_300x0
Halka 9. Bölüm | Yeni Soluk!

 

Gittikçe kıymeti bilinmeye başlanan yeni yerli ama yerli oluşuna bi hayli şaşırdığımız dizimiz Halka, dün, nefes kesen bir bölümle ekranlara geldi!

Bu durum sadece bana mı böyle geliyor bilmiyorum ama bence Halka, gittikçe güzelleşiyor, daha sağlam ve heyecanlı bir hal almaya başlıyor. Daha yalnızca 9 bölümlük bir ekran serüveni olan dizi, şimdiden efsaneler arasına adını altın harflerle yazdırmayı başardı. Akıl almaz senaryosu, güzel kadrosu, çekimleri, müzikleri, replikleri.. Bütün detayları insanı büyüleyen dizinin, yayınlanan her bölümünün ardından ağızlarımız açık kalıyor, günden güne daha çok insan dizinin kalitesi karşısında önünü ilikliyor. Şimdi gelelim son bölümü incelemeye..

Bildiğiniz üzere Halka, klişelerden biraz uzak, daha farklı, kendi tarzında bir yolda ilerliyor. Dolayısıyla başka dizilerde onlarca bölüm sürecek mevzuların Halka’da ortaya sunulup konuşulması yalnızca birkaç dakika. Neyden bahsediyorum, Cihangir‘in itirafından.”terziyi vuran bendim” Daha bölümün en başlarında ağzımdan ilk “oha” tepkisi çıkmıştı anlayacağınız. Henüz ilerleyen dakikalarda başımıza neler geleceğini bilmeden tabi : )

Cihangir’in Kaan’dan bir şey saklamamak istemesi ve bu zamana kadar “sır” olarak görülen ve her şeyin merkezinde sayılabilecek o konuyu anlatıp, bir kısmını da olsa açıklığa kavuşturması güzeldi.

Terzi ve Bahar sahnesine geçmek istiyorum ama burada dikkatimi çeken bir konudan bahsedeceğim önce. Bahar Berkes başarılı ve eğitimli bir komiser, iyi bir polis. Ama ne hikmetse kritik durumlarda yeteri kadar soğukkanlı olamıyor ve “bana göre” yapmaması gereken ya da ondan pek beklemediğimiz tepkiler verebiliyor. Daha önce de rastlamıştım ama güncel bölümden söz edecek olursam, örneğin telefondan Terzi’nin fotoğrafları geldiğinde adama attığı bakış, durumunu çok aleni bi ele vermeydi bana göre. Elbette o da insan, ve eli ayağına dolaşmadı sonuçta ama bakışlarındaki şaşkınlık ve tedirginliği hiç yansıtmasa daha doğru olabilirdi.

Bunun dışında, sahneler o kadaaaar güzeldi ki! Gerçekten ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu konuda çok coşkuluyum. Kaan‘ın o korkusu, telaşı, aralarında geçen konuşmalar ve bakışmalar. Kaan Yıldırım inanılmaz iyi ve doğal oynamış bütün o sahneleri, duygular çok güzel geçmiş bize. Bahar‘a ne kadar değer verdiği, onu ne denli önemsediğini tekrar görmüş olduk. Ve artık ortada ne gizli ne yavaş bir şey kalmadı, açıkça itiraf etmiş kadar oldu ikisi de duygularını. Bahar, Kaan’a göre biraz daha geri duruyor olsa da… Ayrıca yeri gelmişken, Kaan’ın hissettiklerini Bahar’a dürüstçe söylerkenki hallerini izlemek keyifliydi. O anlarda gülümsemeyen var mıdır bilmiyorum, çocuk gibi, liseli aşıklar gibiydi. Hem utangaç, hem heyecanlı, hem de çok mutlu!

Ben biraz daha bekleriz diye düşünüyordum her iki çift için de ancak aksiyon artıp olaylar büyüdükçe beklemeye vakit kalmadı! Bunca hengamenin ortasında sık sık bir araya gelen çiftlerimiz mecburen hızlanıyor : ) Zaten izleyici için sorun var mı, asla. Herkesin canına minnet. Ben de senaryomuza koşulsuz güvendiğimden, içim şimdilik rahat diyebilirim. Ama, ne zaman ki denge bozulur, olaylar haddinden fazla durulur, aşkın ölçüsü kaçar ve tadı bozulursa, o zaman isyanım başlar. Hiç dayanamam böyle pürüzlere valla, çok üzülürüm. Halka gibi bir işten bahsediyoruz çünkü, inanın çok yazık olur.

Diziyi yalnızca aşk tarafı için izleyen var mı bilmiyorum ama varsa da üzgünüm. Halka’nın temelinde bence herkesin de ilgisini fazlaca çeken bu “gizem” ve aksiyon var. İnsanlar, kafası karıştığı için, düşündürdüğü için, zor anlaşıldığı hatta bazen anlaşılamadığı için seviyor diziyi genelde.

Babam hırsızı yakalasın mı Müjde?

Bu sahne çok hoşuma gitti, bu çifte düşkün olmamama ve Cihangir’e bireysel olarak bayılmamama rağmen. Zaten daha önce söylediğim gibi, onun beni en çok tarafı Kaan’la olan durumları. Her neyse, efsane olaya dönecek olursaak, ben ilk başta Müjde, Cihangir ve Kaan’la işbirliği yaptı sandım. Kuzu da olaydan habersiz diye düşünerek. Gençler babaları için anlaşmıştır, Cihangir bu olayı kendini kanıtlamak için kullanıp Vekilharç’la görüşür, Müjde de paraların bi kısmını alıp babasına götürür. Ama harika bir ters köşeyle karşılaştık. Ciddi anlamda mükemmel bir histi o sahnelere şahit olmak. Bir kez daha “iyi ki” dedim Halka için : )

İlhan’a gerçekten yorum yapmak istemiyorum ama gerçekten çok sinir bozucu, zekası düşük ve itici biri. Sesi, konuşma tarzı ayrı, yaptıkları ayrı çıldırtıyor beni. Onun dışında, şu anda ortada bi belirsizlik var. Birden fazla otorite ve makam karmaşası da söz konusu. Kim kimle çalışıyor, kim kimden emir alıyor, herkes neyi uyguluyor veya neye karşı çıkıyor? Beyinlerimiz bi süre daha yanacak anlaşılan Çağatay, İskender, İlhan, Vekilharç, Hümeyra, Cengizhan, Cihangir, Kaan, ve tabii ki Müjde’yle. Bu saatten sonra geri dönüş yok, beklemedeyiz. Halka’dayız, izleyip göreceğiz.

Zannediyorum bölümün final anları hakkında fazla söze gerek yok. Konuşmaya kalksak da çok uzar zaten, malum arkası dopdolu bir sahneydi çünkü. Tıpkı atladığım diğer pek çok yer gibi. Bunu yapıyorum çünkü, Halka hemen hemen her dakikası dolu olan, çok şey barındıran, neredeyse hiç boş yapmayan bir dizi. Bunların üzerine her hafta her an için konuşsak, nefes almaya zamanımız kalmaz. Dolayısıyla, diğerlerinin önemini ve güzelliğini de asla gözardı etmeden, en kayda değerler arasından birkaç kısım seçip onlar üzerinden ilerlemeye çalışıyorum. 

Cihangir ve Kaan “Halka’ya hoşgeldiniz“i duydu, övgüleri de toplayıp aldılar. Bileklerinin hakkıyla.

Bakalım bundan sonra bizi neler bekliyor!

 

Haftaya görüşmek dileğiyle, sevgilerle..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!