Carry On: Supernatural’ın Finalinde Ne İzledik?

Supernatural 15. Sezon 20. Bölüm İncelemesi: Carry On

Supernatural’ı izlemeye siz ne zaman başladınız bilmiyorum ama ben 2011’in sonlarında başlamıştım, o zamanlar 7. sezon yeni başlamıştı. Benim başladığım sıralarda 8. sezonun final olacağı söyleniyordu, sonrasında 9 ve 10. sezon onayı geldi ve 10. sezonda final yapacaktı. İki sezon daha kazandım diye sevinmiştim derken daha da inanılmaz bir şey oldu ve 11. sezon onayı da geldi, sonrasında zaten final haberleri kesilip, yerini ardı arkası gelmeyen yeni sezon onaylarına bıraktı. 🙂 

İyi de oldu, final için ürettiğimiz tüm teorilerimizi darma duman ederek ilerlemeye devam etti, dev bir efsaneye dönüştü ve o efsane bugün artık final yaptı. 

Supernatural’ın Final Sezonunda Ne İzledik?

Supernatural, 15 sezonluk bir dizi olmasıyla aslında bu güne kadar birçok kez final yaptı. Birçok hikayeye ve karaktere nokta koydu. 15. sezonun finali ise aslında bir önceki bölüm olan 19. bölümdeydi. Yorumuma önce bu bölümden başlayacağım çünkü dizinin her anlamda yerinde bir final yaptığını düşünüyorum.

Supernatural evrenine göre Chuck (Tanrı), bir yazar. Çoklu evrenler ise Tanrı’nın taslakları. Favorisi ise içinde bulunduğumuz dünya. Ama bu dünyada karakterlerden Winchester’lar ve Cass, Chuck’ın kalemine itaat etmek yerine sürekli problem çıkarıyorlar.

Özellikle Lucifer’ın oğlu Nephilim Jack’in de yanlarında olmasıyla güçlenen dörtlümüz, Chuck’ın sinire dokunmaya başladı ve böylece Chuck ile Winchesterlar arasında savaş başladı. Supernatural ekibi de 15. sezonun amacı için ”kaderle savaşı” anlattıklarını söylüyorlar. 

Savaşın sonunda ise Nephilim Jack’in de yardımıyla kazanan Winchester’lar oldu. Savaşın sonunda Chuck’ın insan olması oldukça epik bir finaldi çünkü zamanında dünyayı terk eden Chuck’a (Tanrı’ya), aynı sonu verdiler ve Chuck’ı insan yaptılar.

Ama burada bitmedi, Chuck’ın insan olması ile birlikte, güçlerini alan Jack, yeni Tanrı oldu. Ki bu da aslında 12. sezondan beri beklenen bir hikayeydi. Castiel, daha 12. sezonda Jack doğmadan önce Jack’in dünyaya ve evrene düzen ve iyilik getiren kişi olduğunu görmüştü. Böylece evet bu hayatta yalnızız, hayat zor ve adil değil desek de bir anda stadyumları, müzeleri, parkları ve caddeleri dolduran insanların neşesi, dünyanın aynı zamanda ne kadar yaşamaya değer ve güzel olduğunu da gösterdi. Jack, Tanrı olduktan sonra insanlara ve dünyaya müdahale etmemeye karar verdi. Ben her yerdeyim dedi ve aradan çekildi. 

Bu bence DOĞAÜSTÜ için oldukça kapsayıcı bir bakış açısı ve finaldi. Tüm bu karmaşa sonunda Wichester’lar hayatta kalmışlardı ve artık onların her hareketi yazan Chuck yoktu, yani artık özgürlerdi. Dizi burada da bitmiş gibiydi ama asıl finali 20. bölümde izledik. Yani dizinin finalini. 

Finali Nasıl Bulduk?

Supernatural’ı eski sezonlarda bırakanlar da izleyip anlayabilsin diye final çekmişler resmen yoksa kıyameti, Lucifer’ı, Michael’ı ve hatta Tanrı’yı bile yendikten sonra gelen bu finalin başka açıklaması yok. Yine de sonu çok anlamlı ve güzeldi. Carry On bölümü, finale ek bir spin-off’a benzetilebilir. Dünyada her şeyin normale dönmesi sonunda Winchester’lar da sıradan avlara dönmüşlerdi. Bölüm bir vampir avıyla açıldı ve Dean bu av esnasında yaralanarak öldü. Evet koskoca Dean Winchester’ın ölümü bu kadar basit olmamalıydı. Finalin ilk 20 dakikasını bu bölüme ne gerek vardı şeklinde izledim. Ama bölüme devam ettikçe, çok daha anlamlı bir yere bağlandığını gördük.

Dean’ın cennete gitmesinin ardından her şey daha da anlamlandı. Boby ile Dean’ı tekrar karşılıklı izledik. Dean’ı, Impala’sı ile cennette turlarken gördük. Buralar adeta Supernatural: The Good Place evreniydi. 🙂 Bunun öncesinde Boby, ”Zaman burada farklı işliyor” demişti. Öyle de oldu, Dean arabasıyla turlarken, dünyada da Sam’in oğlu olduğunu, oğluna Dean adını verdiğini onu büyütürken yaşlandığını izledik. Sonunda yaşlanıp, hastalanıp öldüğünde ise Dean’ın cennetteki Impala turu bitti ve ikili yine bir araya geldi. Final bölümünde öğrendiğimize göre Dean, John, Marry, Bobby, Castiel, Dean ve Sam… Herkes artık cennette birlikte! Yani 15 sezon sonra, ciddi anlamda her şeyin sonuna geldik.

Bu nedenle başlangıçta finale bir anlam veremesem de sonu çok değerliydi ve gerekli olduğunu gördüm. Finalde aslında sadece Dean değil, herkes öldü, sadece zamanlar farklıydı ama sonunda herkes yine birlikte oldu. The Vampire Diaries ve Lost da benzer bir final yapmıştı. 

Yani Supernatural’ı çok daha önce izlemeyi bıraktıysanız, öncelikle diziyi tamamlamanızı öneririm tabi! 🙂 Ama sadece finali izlemek istiyorsanız da rahatlıkla bu bölümü izleyebilirsiniz. Kaçırdığınız sezonlara dair hiçbir şeyin yer almadığı, tam anlamıyla karakterlerin finali üzerine bir vedaydı. Carry on my wayward son’ın finalde çalan slow versiyonu da ayrıca, dinlemeye değer. 

Bu dizi benim kıymetlimdi, finalini yorumlamak da o yüzden çok özeldi. Umarım sizler de beğenmişsinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!