Boundin’ (Haydi Zıpla) Film Yorumu | Vazgeçme

Pixar’ın ilk kez bu kadar konuşmaya yer verdiği kısa filmi Boundin‘ 2003 yapımı eğlenceli bir film. Önceki tüm filmlerin yalnızca müzik ve ses efektleri içeriyor oluşunu göz önünde bulundurursak Boundin’ Pixar kısa filmlerinde büyük bir sıçrayış konumunda. Filmin yazarı ve yönetmeni Bud Luckey, aynı zamanda tüm karakterleri tasarlayan ve seslendiren, film müziğini de besteleyen kişi.

Konusu

Tüyleri kırpıldıktan sonra depresyona giren sonrasında bilge bir tavşanın öğütleriyle hayata bağlanan ve sürekli zıplayan sevimli bir kuzunun hikayesi Boundin’. Parlak tüyleri ile mutluluk içinde yaşayarak eğlencenin doruk noktasına ulaşan bir kuzu hayal edin. Neşesi o kadar fazla ki bunu çevresindeki hayvanlara bile dağıtıyor.

Ama bir gün hiç beklemediği bir anda bir araba kendisine doğru yaklaşıp onu alıp götürüyor. Döndüğünde ise o müthiş tüylerinden artık eser kalmadığını görüyoruz. Ve bu dönüşüm kuzunun hem kendine olan saygısını hem de diğer hayvanların ona olan sevgilerini kaybetmesine sebep oluyor.

Kuzu için tam her şey bitti derken boynuzlu, bilge bir tavşan çıkıp geliyor. Kuzuya yünlü olsun ya da olmasın, hayatın sıkıntılarından kurtulmasına yardımcı olacak şeyin onun kendi içinde olduğunu öğretmeye başlıyor. Ve o günden sonra kuzu kendi potansiyelinin farkına varıyor ve eski neşeli hayatına devam ediyor. Her sene kuzunun tüyleri yolunup tekrar çayıra bırakılsa da kuzu neşesinden hiçbir şey kaybetmiyor. Hayat onun için devam ediyor ve içinde bulunduğu şartları kendi için en iyi hale getirmeye odaklanıyor.

Çünkü biz hiçbir zaman çevremizde olup bitenlere müdahale edemeyiz. Olanlar yine olacaktır. Biz kendimiz kalmaya ve kendimizi önemsemeye devam etmeliyiz. Boundin’, insana moral veren bazı şeyleri kaybetmesinin bile daha iyi şeyler doğurabileceğini gösteren mükemmel bir kısa film.

İzlemek isterseniz buraya bırakıyorum:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!