Bir Başkadır: 1. Sezon Bölüm Yorumları (3-4-5)

Yazacağım bu üç bölümde, aslında hiç de tahmin etmeyeceğim şeyler oldu. Bunlardan birisi, Hayrunnisa’nın annesinin ölümü, ikincisi Gülbin’in kardeşini Öner Erkan’ın canlandırıyor olması. Ki günlerdir sosyal medyayı meşgul eden bir dizi için bu spoilerları yememiş olmam benim açımdan çok önemliydi.

Bu üç bölümde olay anlamında pek bir ilerleme olmadı aslında. Gülbin’in hikayesine daha derin daldık. Olayları biraz da onun açısından gördük. Kardeşinin hikayesini tam olarak bilemesek de ablasıyla arasının neden bozuk olduğu ile ilgili fikirler, kafamızda canlandı. Bu arada Öner Erkan sürprizi çok hoşuma gitti. Aşırı iyi oynamış. Umarım kendisini son üç bölümde de görürüz.

Yasin ile Hayrunnisa’nın istemsizce karşılaşmalarına anlam verememeye başladım artık. İkinci bölümü izlerken, nasıl olacağı ile ilgili tahminlerim vardı. Altıncı bölüme kadar hikaye ilerler sanıyordum. Fakat dizide olaydan çok karakterlerin duygusal gelişimleri hedeflendiği için, bu sezon sonunda bile sonuca varamayacağımızdan şüphelenmeye başladım. Sanırım işler biraz hızlı ilerlesin istiyorum. Karakterler kendini daha hızlı belli etsin. Olay olgulu dizilere daha sıcağım anlayacağınız. Tamam, elbette çekim tarzı, hikayesi, oyuncuları bu dizinin iyi sayılması için yeterli bir sebep. Fakat bir sezon sekiz bölümden oluşuyorsa, ben diziyi izlemeyi bitirdikten sonra, yeterli doyuma ulaşmış olmayı isterim. Bu da biraz, hikayenin akmasıyla oluyor tabi.

Yasin, kızın hocanın kızı olduğunu anladı. Zaten bilmemesi de bana biraz saçma geldi. İlgilenmemiş veya görmemiş olabilir. Fakat her şeylerini hocayla paylaşan bir aile olarak, senelerce nasıl bir kere bile görmedi, şaşırıyorum.

Meryem de sorgulayıp duruyor tabi. Kendisine sorulsa ‘Mevzu yok abla sen de hemen mevzu yaptın’ derdi. ‘24 geçiyor mu buradan?’

Her şey bir kenara… Bu ailede  kesin olan bir şey var. İletişimsizlik. Kimse, bir diğerinin lafını dinlemiyor, sorusuna cevap vermiyor, kekeliyor ya da susuyor. Ruhiye de, Meryem de, Yasin de… Hepsi işine geldiği gibi davranıyor. Halbuki, ekmek almaya gelirken köpeğin bir kızı ısırdığını ve yardım ettiğini anlatmıştı Meryem’e. O kız hocanın kızı çıktı diyecekti sadece. Yalan dese, yalan değil. Şüphelendirmemek için diyor olsa, böyle daha da şüphelenecek.

Aralarında bir şeyler olacak, kızdan hoşlandı diye soruya kaçamak cevap verdi desem, kaç defa gördü ki? Ruhiye’nin rüyasından sonra olayın gelişmesi de pek hayra alamet değildi. Bakalım…

Peri ile Melisa’nın arkadaşlığı da bir yere varıyor gibi gözükmüyor. Melisa çat çat çat her şeyi söyledi. Melisacığım bende sana bir şeyler söylemek istiyorum. O işler senin anlattığın gibi olmuyor. İkram ve hediyeler elbette çok hoş fakat insanlarla aranda duygusal bir bağ oluşmasını sağlıyor ve emin ol bu iki tarafında hayrına değil. Birine gösterdiğin ayrıcalıklı davranış bir diğeri tarafından görülüp duyulabilir. Her şekilde etik ihlali, anlayacağın. (Televizyona doğru konuşuyorumdur)

Tabi Melisa, Peri’ye kötü niyetli olarak yüklenmedi. Fakat Peri, Melisa’nın canını resmen acıtmak istedi. Eleştiriyi mi kaldıramadı bilmiyorum. Yeterli açıklamayı yapamadı ve atağa geçmek istedi.

Meryem sayesinde dizinin ismini hatta Melisa’nın Sinan’ın evine gittiğini öğrenince, aklı orada kaldı. Benimde aklım kaldı ne yalan söyleyeyim. Melisa ve Peri görüşsün istiyorum en yakın zamanda.

Bu arada Peri’nin ailesini de görmüş olduk. Peri’nin babasının sosyal medyadan atılan bir mesajı sesli bir  şekilde okuduğu sahne çok iyiydi. Tek bir sahnede, en başarılı şekilde, bize aileyi tanıttılar.

Ve beşinci bölümde, o meşhur araba sahnesini izleme fırsatını yakaladım. Ruhiye’nin krizi sonrası Meryem’in eğlendirme çabası beni hem güldürdü hem de üzdü. Sorun ne kadar Ruhiye ve Yasin’in arasında gözükse de, aslında bu ilişkide Meryem de oldukça yoruluyor. Travma yaşayan birinin yanında olmak da, travma yaşamak kadar yorgunluk verici bir şeydir. Belki Meryem o an ağlamak istedi, belki o da bağırmak yeter artık demek istedi fakat diyemedi. İçindeki duyguları bastırmaya o kadar alışmış ki!

Son üç bölümün yorumu da bir arada olacak. Bakalım, sezon finalinde bizleri neler bekliyor? Takipte kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!