tds_thumb_td_300x0
Benedict Cumberbatch’lı Sherlock’u Neden Sevdik?

Dünyanın en tanınan dedektifi Sherlock Holmes, 1800’lü yıllarda başlayan kitap serüvenini tamamladıktan sonra çokça kez filme ve diziye uyarlanmıştı. Fakat Steven Moffat ve Mark Gatiss’in yapımcılığını üstlendiği Sherlock, diğer uyarlamalardan farklı olarak Sherlock Holmes’ün 2000’li yıllara uyarlamış halini bizlere sunmuştu.

En çok filme uyarlanan kitaplardan birisi olan Sherlock Holmes’ün alameti farikası neydi? Modern zaman Sherlock’unun bu kadar sevilmesinin sebepleri nelerdi? İşte size, Sherlock dizisini sevmemizin beş sebebi: 

1- Sherlock’un Zekası

Polisiye diziler, katilin kim olduğuna dair merak uyandıran ve bu konu üzerine yaratılan gizemle ilgi çeken dizilerdir. Fakat, Sherlock’ta durum sadece bu merakla sınırlı değil. Çünkü diziyi izlerken, katilin kim olduğundan çok Sherlock’un bunu nasıl bulacağını, hangi ayrıntılarla çıkarımlar yapacağını merak ediyoruz.

2- Sherlock ve John’un İlişkisi

Ne kadar izleyenler, Sherlock ve John’u çift olarak birbirine yakıştıranlar ve ikisinin arkadaşlığını sevenler olarak ikiye ayrılsa da, her iki şekilde de, diziyi bize en çok sevdiren sebeplerin başlarında bu ikilinin sıcak ilişkisi geliyor. Baktığımızda birbirlerine siyah ve beyaz kadar zıt olan bu iki karakter, yan yana birbirlerini o kadar güzel tamamladılar ki, izlemeye doyamadık. 

“…ama lütfen, bir şey daha var, tek bir şey, son bir şey, son bir mucize daha Sherlock, benim için lütfen ölü olma. Benim için bunu yapar mısın?”

3- Dizide Sebep – Sonuç İlişkisinin Güzel Kurulması

Sherlock’un herkes tarafından bilinen en önemli özelliği, dizide ki sebep – sonuç ilişkisinin mantık çerçevesinde ve güzel kurulması. Dizide, bölüm içerisinde çözülen sebep – sonuç ilişkileri kadar, zamanla, büyük resme bakmamızı gerektiren bağlantılar da vardı.

4- Beyin Yakan Bölümler

Sherlock, her izlendiğimizde yeni ayrıntılar yakalayabileceğimiz bir dizi. Bir bölümü tek seferde tamamıyla anlayabilmek çok zor çünkü Sherlock, sıradan bir dedektif değil. Her olay onun ilgisini çekmiyor, sadece zekice kurgulanmış katillerin cinayetlerini çözüyor. Sherlock zeki, muhattap aldığı katil zeki… Bize de anlaması zor fakat izlemesi keyifli vakaları izlemek düşüyor. 

5- Dizinin Modern Zamana Uyarlanmış Olması

Sir Arthur Conan Doyle’un profesörü Joseph Bell’den esinlenerek yarattığı Sherlock Holmes, kendi yayımlandığı dönemden itibaren her dönemde popülerliğini korumuş bir karakter. Bu kadar popüler bir karakterin filme ya da diziye oldukça fazla uyarlanmış olması şaşırılacak bir durum değil. Bunca zamandır uyarlanan Sherlockların hepsi kitapta yazıldığı yılları konu almıştı. Sherlock dizisini diğer bütün Sherlock uyarlamalarından ayıran en büyük etmen de, karakterin modern çağa entegre edilmesiydi. Sherlock’u bu çağda görmek hem ilgimizi çekti hem de hoşumuza gitti.

 

Bizlere zekice kurgulanmış bölümler izlettiği için, Sherlock’u modern zamana uyarladığı için, Benedict Cumberbatch’in Sherlock’u ile tanışmamıza vesile olduğı için tüm ekibe minnettarım. Umarım 5. sezon için bizi çok fazla bekletmezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!