tds_thumb_td_300x0
33 Yıl Döngüsü ile Zamanın Ötesine Yolculuk: Dark Dizi İncelemesi

DARK…2017 de  bir alman yapımı Netflix dizisi olarak girdi hayatımıza… İyi ki de girdi. Dram, suç, gizem, bilim kurgu konu etiketli fevkaladenin fevkinde, bitmesini istemeyeceğiniz, izlerken beyni düşünmeye sürükleyen hatta beyinden dumanlar çıkmasına sebep olan 🙂 , introsunu dahi atlamadan izlediğim, son dönem bilim kurgu yapıtlarının babasıdır kendisi.

Farkındayım çok iddialı bir giriş oldu ama az bile oldu diyebilirim 🙂 İzleyenler mutlaka bana hak verecektir, izlemeyenler ise izledikten sonra neden bu kadar geç kaldım diyecektir 🙂 .

Kısaca başlangıca değinmeden önce aşağı koyacağım görselde Dark soy ağacını göreceksiniz. İzlerken karakterlerin birbiri ile bağlantısını anlamanıza yardımcı olacaktır aksi halde beyin falan kalmıyor haaaa derseniz ki beynimi bu aralar kullanmama çok gerek yok varsın bu dizide harcansın e o zaman başarılar diliyorum. Çözebilene aşk olsun 🙂

Dizi Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine 33 yıl arayla 3 farklı zaman diliminde gelişen olayları ve Tiedemann, Doppler, Kahnwald, Nielsen ailelerinin birbirleri ile geçmiş ve  günümüze (ileri ki sezon için  muhtemelen gelecekte ki) çarpık ilişkileri anlatıyor. Çocuk ve kaybolmak kelimeli yan yana gelince herkesin aklına Stranger Things geliyor fakat izleyince göreceksiniz ki bu benzetme Dark’a büyük bir haksızlık.

Dizide Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Louis Hofmann, Maja Schöne ve Jördis Triebel gibi alışılagelmişin dışında Amerikalı değil de alman oyuncular bulunuyor. Gerek oyuncuların, gerek bakışların  gerek mekanların, gerekse kullanılan ışıkların yani her şeyiyle Almanların o soğuk buzdolabı hallerini iliklerinize kadar hissediyorsunuz ama bunlar çok soğuk deyip de, sıkılıp kapatacağınız türden değil aksine hepsi karakterler ile öylesine uyumlu ve bütünleşmiş ki ve tabi konusu gereği bu etkenler sizi dizinin içine daha da çekiyor ve diziyi daha da ilgi kılıcı yapıyor.

Dizideki karakterler nükleer bir patlama sonucu açılan delikten 1953-1986-2019 yılları arasında mekik dokuyor bazen ise hapsolup kalıyorlar. Nükleer patlama sonucu öylesine güçlü bir manyetik alan oluşuyor ki bu durum bazı canlıların dengesinin bozulup ölmesine dahi yol açıyor.

Peki, dizi boyunca sürekli karşımıza çıkan 33 sayısının hikmeti nedir?

Güneş sisteminin tam dönüşünü 33 yılda bir tamamlar ( Her 33 yılda bir, Ay’ın döngüsü Güneş’inkine eşlenir). 33’ün dini bir göndermesi de vardır. Hz. İsa MS 3 Nisan 33 yılında 33 yaşında ölmüştür. İsa, 33 mucize gerçekleştirmiştir. Şeytanın hüküm sürmeye başladığı yaş  33’tür. Meleklerde 33 ayin vardır. Dante’nin Araf’ta 33, Cennet’te 33 kantosu vardır(Dante’nin Cehennemi).  İslam’da da insanlar öbür dünyayı 33 yaşında yaşar vs. Kısaca 33’ün birçok karşılığı vardır.  Dizide ise 33 yılda bir yaşananlar birbirini tekrarlıyor. Yani bir zaman paradoksu var. Nietzsche’nin ‘bengi dönüşüne göre ebedi olarak tekerrür eden bir hayatın içinde yaşıyoruz’ ve Einstein’ın Geçmiş, ‘şimdiki zaman ve gelecek arasındaki fark sadece bir illizyondan ibarettir’ düşüncesi aslında dizinin temelini oluşturuyor.

Zaman paradoksu, zaman yolculuğu kuantum fiziğinden tutunda paralel evrene kadar dizide ne ararsanız o var. Yani tek bir gerçekliğe yönelmek yerine hepsini kullanmayı tercih etmişler. Hepsinin oluşu fazla gibi gelse de izleyince göreceksiniz ki  rahatsız edici hiçbir şey yok.

Zamanda yolcuğun yanında karakterlerin normal kaldığını söylemek tuhaf olur. Dark bu anlamda da hikayede boşluk bırakmamış ve 33 yıllık bir döngü içinde hapsolan karakterlerin yaşadıkları psikolojik bunalımlara da başarılı bir şekilde anlatmış.

Dark hakkındaki düşüncelerimi olabildiğinde spoiler vermeden anlatmaya çalıştım. Şu an çekilmekte olan 3.sezonu iple çekiyorum zira 2.sezonu öyle bir yerde bitirdiler ki beklememek Dark’a büyük ayıp olurdu.

Yazımı umarım beğenirsiniz. Dizi hakkında olur, yazım hakkında olur olumlu olumsuz geri dönüşlerinizi bekliyorum.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!