Yolunda Gitmeyen Şeyler Var: Knick-Knack Yorumu

”1989’da, Toy Story‘den tam 6 yıl önce, Pixar Animasyon Stüdyoları bu kısa filmi yaptı.”

Kaçış Planı” filminin girişinde yazan kısa bir bilgilendirmeyi okudunuz. 🙂 Sizin de içinde Toy Story adı geçen herhangi bir şey kalbinizin çarpmasına sebep oluyor mu? Benim oluyor, Toy Story çok başka bir mevzu çünkü. 🙂

Knick-Knack, diğer adıyla ”Kaçış Planı”, 1989 yılı Pixar yapımı bir kısa animasyon film. Prömiyerini Boston’daki 1989 SIGGRAPH kongresinde yapan film orada ilk kez 3D olarak sunuldu. Kısa film, ilk çıkışından bu yana olumlu eleştiriler aldı ve çok sayıda film festivalinin bir parçası olarak gösterildi.

Konusu

Knick-Knack, kar küresinin içine sıkışmış bir kardan adamı konu alıyor. Hapsolduğu küçük dünyasından çıkmayı hedefleyen kardan adamın planı pek de istediği yönde ilerlemiyor. Rafın eğlenceli tarafındaki diğer oyuncaklara katılmak için can atan kahramanımız, cam çevresinden kaçmak için her türlü taktiği kullanıyor ancak maalesef başarılı olamıyor.

Film başlangıçta tam bir yaz temasında. Her yerde gördüğümüz ”sunny” yazıları ve bikinisiyle poz veren oyuncaklar içimizi ısıtırken bir anda kadrajımıza kar kürenin içindeki kardan adam giriyor ve onun adına üzülmekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Diğerlerinin arasında katılmak için camı kırıp çıkmaya çalışan kardan adamımız neredeyse sonuca ulaşıyor. Ama işler beklediği gibi gitmiyor. Camdan kurtulup yere düştüğü anda aslında bir balık akvaryumunun içine düştüğünü fark ettiği zaman onunla birlikte biz de yıkılıyoruz.

Bazen ne kadar uğraşırsak uğraşalım hayat istediğimiz yönde ilerlemez. Tüm çabalarımız sonuca ulaşmaya çok yaklaştığımız o anlarda bile boşa gidebilir. Ve kendimizi yine dört duvar arasına hapsolmuş hissedebiliriz. Belki de önemli olan hapsolduğumuz yeri güzel hale getirmektir, bilemeyiz…

Filmi izlemek isteyenler için şuraya bırakıyorum:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!