Yanımda Kal Film Yorumu: Hayatı Kaçırmayın

Çağlar Ertuğrul ve Meriç Aral’ın başrolü paylaştığı Yanımda Kal’ın Netflix arşivine eklenmesi ve popüler listede kendine yer etmesi üzerine, 2018 yapımı bu güzel filmi tekrar değerlendirmek ve yorumlamak istedik.

Konusu

Yanımda Kal, işkolik bir adamın, sokakta şarkı söyleyen bir kızla tanışması ile değişen hayatını konu alıyor. Zeynep’in hasta olduğunu ve ölmeden önce yapılacaklar listesini tamamlamaya çalıştığını öğrenmesi ise işleri başka bir boyuta taşıyor. İkili, bu listeyi birlikte tamamlamaya karar veriyor.

Yanımda Kal Ne Anlatıyor?

Filmimizin konusu böyle, ama ne anlatıyor derseniz elbette bundan çok daha fazlası. Karakterlerden başlayalım, ilk başta işkolik bir adamla, uçuk kaçık kızın birbirinin hayatını değiştirmesi işlenecek sanıyoruz. Bir bakıma böyle de oluyor ama bu uçuk kaçık kızın, bu davranışları sergilemesinin sebebinin milyonda bir görülen ölümcül bir hastalığının olmasından kaynaklandığını öğreniyoruz.

Filmin başları, bu üzücü konuya rağmen tam bir romantik komedi aslında. Çünkü Zeynep (Meriç Aral), tedavisi olmayan bu hastalığa karşı kendini artık hazırlamış. Emir için ise Zeynep’in listesini tamamlamak, onun gibi hayatını yaşamayan birine göre çok uç şeyler. Bu nedenle olayın dramatikliği yerine daha çok heyecanını ve Zeynep’in etkisi ile de komedisini ve romantikliğini yaşıyorlar bolca.

Burada asıl soru şu, Zeynep’i, ölmeden önce yapmak isteidklerine dair bir listeyle istediği gibi davranırken buluyoruz. Her zaman böyle biri değilmiş aslında. Önceleri başka bir hayatı varmış. Öleceğini öğrenmesi ise ona bir özgürlük tanımış. Ölecek olsa bile, öncesinde hayatını yaşamaya karar vermiş. Elinde 250 maddelik bir liste var. Tabii tek başına olsa ne kadarını tamamlayabilecekti bilmiyoruz ama hem kendi şansına hem de Emir’in şansına bu ikilinin yolları kesişiyor ve Emir, ölmek üzere olan bir kızdan hayatını yaşamayı öğreniyor.

Emir’in hayatında bugüne dek işten ve hırslarından başka bir şey olmadığını görüyoruz. Ama aslında özünde tam olarak da böyle bir insan değil. Sadece hayatını yaşamaya fırsat bulamamış. İşçi bir ailede büyümüş, babası çalıştığı ağır işlerden ötürü Akciğerlerinden hasta, ”Okumuş insanın ciğerleri sönmüyor.” diyerek Emir’i çocukluktan beri okumaya ve çok başarılı olmaya yönlendirmiş.

Büyürken hayatında dersten başka bir şey olmayınca, yetişkinliğinde de bunun yerini işi almış. Ama ne kadar zalim bir işkolikliği varmış gibi dursa da, sekreterinin evde yalnız kalan kızı ile konuşmasını duyunca duygulanıp onu kızına yetiştirecek kadar insanı yanlarının olduğunu da görüyoruz aslında karakterin. Sadece bu yanını ortaya çıkarmaya zamanı bir de çevresi olmamış.

Zeynep ile birlikte, hayatının odak noktası Zeynep’e olan aşkı ve tamamlamaya çalıştıkları liste oluyor. O kadar güzel şeyler deneyimliyorlar ki, kimisinde orda olsam dememek elde değil. Listede, insan olduğunu hatırlatan çok naif maddeler de var üstelik. Mesela maddelerden biri ”Kediler için bir şey yap”, bi tanesi ”Pencere önünde saksıda bitki yetiştir.”, ”Bozuk bir şeyi tamir et”, ”Bir hayvana yardım et” insana ne kadar da bir işe yaradığını hissettiren maddeler…

Tabii daha uçuk, kaçıkları da var. Ama bir şekilde macera ve yaşam dolu bir listeydi işte. Aslında klişe bir formül ama güzel uyarlanan klişelerden olmuş bu filmimiz de.

Film ne anlatıyor demiştik dimi? Tam da bunu anlatıyor işte, Zeynep, zamanı yokken bu listeyi yaptı, siz zamanınızın değerini bilin. 250 maddelik listeyi bir anda yapmamıza gerek olmasa da zamanı kaçırmayalım. Sevdiğimiz şeyleri yapmayı ertelemeyelim ya da unutmayalım.

Çağlar Ertuğrul ve Meriç Aral birlikte, harika bir uyum ve performans sergilemişler. Komedi, aşk, dram her şey vardı filmde. Özellikle Çağlar Ertuğrul’a bu noktada ayrı bir parantez açıyorum. Zeynep’e olan aşkını, keşfettiği yeni duygulara olan heyecanını, korkusunu, üzüntüsünü, komedisini her sahnesini öyle iyi hissettirmiş ki. Onu böyle filmlerde daha fazla izlemek dileğiyle! Çünkü tam onun kalemi ve çok da yakışıyor…

Spoiler olmaması adına filmin sonu ile ilgili çok derine girmiyorum. Ama kısaca Emir’i de Zeynep’i de tanımak, onlarla beraber bu listeyi tamamlamak çok güzeldi diyorum… Henüz izlemediyseniz, öneririz!