tds_thumb_td_300x0
Yabancı Dizi Önerisi: The X Files

Özellikle bilimkurgu, fantastik tür sevenler için 90’ların tozlu arşivinden kült bir diziyi inceleyip, beğeninize sunuyoruz! The X Files ilk bölümü 1993’te yayınlanmış 9 sezonluk bir dizi ama öyle kült bölümleri var ki asla eskimiyor, eskimeyecek…. 93 yılında ”I want to believe” mottosuyla yola çıkan dizi, 2016 yılında ”i still want to believe” diyerek 10. sezonuyla geri döndü. Henüz izlemeyenler bu yazının sonunda 11. sezona yetişmek isteyebilirsiniz!

Peki neden öneriyoruz?

1)The X files’ın Supernatural ve Fringe gibi dizilere ilham olduğunu biliyor muydunuz?

Dizinin formulü Supernatural ile oldukça benziyor. Supernatural’de paranormal olayları araştıran iki kardeş bazen FBI rolü oynayarak olayları çözmeye çalışıyorlar. The X Files’ta ise FBI’nın paranormal olaylar ile ilgilenen iki ajanı(Mulder ve Scully) açıklanamayan cinayetleri çözmeye çalışıyorlar. Hatta Supetnatural’in 6. sezon 9. bölümü tamamen X Files referanslarıyla dolu! Bu da pilot bölümden bir sahne.

Fringe’in ise kendi özgün konusunun yanı sıra FBI’nın açıklanamayan olaylarla ilgilenen ”Sınır Bilim” departmanı X Files’daki FBI’ın ”Gizli Dosyalar” departmanı ile aynı formül.

Tabii ayrı ayrı düşünürsek Supernatural fantastik, Fringe ise bilimkurgu türünde oldukça özgün işler. The X Files’ta ise bilimkurgu ve fantastik bir arada ilerler. Bir bölüm canavarlarla, hayaletlerle bir başka bölüm ise uzaylılarla ya da robotlarla dolu bir sırrı çözmeye çalışabilirsiniz.

Yani özellikle Fringe ve Supernatural sevenler, The X Files’ı da seveceklerdir…

2) Bilim ve İnancın Çatışması!

The X files’ın da paranormal polisiye olmasının yanı sıra özgün bir konusu var. Fox Mulder 12 yaşındayken, 8 yaşındaki kız kardeşi Samantha uzaylılar tarafından kaçırılır. Yıllar boyunca UFO’lara kimseyi inandıramayan Mulder, sonunda FBI’da çalışırken açıklanamayan olayları çözmek için ”Gizli Dosyalar” bölümünü kurar. Burada hem paranormal olayları çözmeye hem de kardeşine ulaşmaya çalışacaktır…

FBI ise bu departmandan oldukça rahatsızdır. Departmanı kapatmak için Scully’i görevlendirirler böylece Mulder’ın tuhaf olan her adımını raporlayacak ve birimi kapatmak için bahane bulacaklardır.

Ancak Scully de Mulder’ın gördüklerine tanık olmaya başlayınca işler değişir…

Mulder hayaletlere, uzaylılara, yaratıklara inanan, tutkulu bir ajan. Scully ise bilimle açıklanamayan hiçbir şeye inanmaz. Özellikle 90’larda UFO’ların şehir efsanesi gibi herkesin dilinde dolaştığı dönemde Mulder’ın kardeşi ve uzaylılar konusunda Scully’i ikna etmesi kolay olmayacaktır ama dizinin en büyük çatışmalarından biri de budur zaten.

Bir süre sonra olaylara kimin gözünden bakacağınızı siz bile şaşırırsınız!

3) Dizinin sahip olduğu motto!

İlk olarak Mulder’ın odasında asılı olan ”I want to believe” posteri dizinin çıkış noktası. Mulder, kardeşinin öldürüldüğüne inanmak istemez. Herkes ona aksini söylese de o ne gördüğünü biliyordur ve uzaylıların kardeşini kaçırdığı gerçeğine odaklanmıştır. Herkese inat, ”I want to believe!” demeye sezonlarca devam eder!

Bunun yanı sıra dizide gerçeğin önemi büyüktür. Mulder yalnızca kız kardeşini aramaz uzay ve uzaylılar hakkında gerçeğin de peşine düşmüştür. Amerikan hükümeti ve askeriye birçok sır saklamaktadır. Mulder ise gerçeğin peşindedir!

Tabii bu süreçte de kimseye güvenmemesi gerekmektedir. Çünkü kim ajan, kim hükümetten, kim dost kim düşman asla bilemeyiz. Zaman zaman Mulder’a mı yoksa Scully’e mi inanalım onu bile şaşırırken bu diziyi izlerken asla kimseye tam olarak güvenemezsiniz! Özellikle de Cigarette Man’e!

 

4) Dizinin yaratıcısı Chris Carter deha bir yazar. Ayrıca dizinin yazarlarından birinin efsane dizi Breaking Bad’in yazar ve yönetmeni Vince Gilligan Olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle The X Files – Pusher bölümünde Gilligan, Breaking Bad’in senaryosunun temelleri atmış gibi görünüyor!

Bryan Cranston, Breaking Bad’teki Walter White rolünü de  The X Files’ın 6. sezon Drive bölümündeki performansıyla kapmış. Malcom in the Middle dizisi ile komedide boy gösteren Cranston’un dram dizisi için uygun başrol olmayacağı düşünülünce Vince Gilligan, The X Files’ın gerilim dolu bölümü izleterek diğerlerini ikna etmiş. Ayrıca Drive bölümünü de Vince Gilligan yazmıştır.

 

5) Kült bir dizi!

The X Files’ın bölümlük konuları sadece dizilere değil birçok filme de ilham olmuştur. Efsane replikler ve kurguların yanı sıra çekimleri de oldukça güzeldir. 90’ları seviyorsanız The X files izleyebileceğiniz en güzel birkaç diziden biri. 90’ların kıyafetlerine, retro renklere ve çekimlerine hayran kalacaksınız. Tam bir 90’lar karanlık ,korku atmosferi hakim. Bu noktada Stranger Things sevenlerin de The X Files’ı atlamamasını öneriyoruz!

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!