Yabancı Dizi Önerisi: Freaks and Geeks

NBC kanalında 1999 yılında yayınlanan Freaks and Geeks, yaratıcı Paul Feig ve prodüktör Judd Apatow’un dönemin dizi anlayışı sınırlarını zorladığı başyapıtlardan biri. Reytinglerin NBC standartlarının altında kalması, kanal yapımcılarının diziye sürekli müdahale etmesi, dizi ve kanalın senaryonun gidişatı konusunda anlaşamaması ve en sonunda “ödül alamayan dizi” lakabı bu serüvenin sadece bir sezon sürmesine neden oldu.

Aradan yıllar geçti ve Freaks and Geeks birden tumblr, twitter gibi sosyal medya mecralarında konuşulan ve tavsiyelerle elden ele dolaşan bir diziye dönüştü. Dizinin şimdiki yıllarda dikkat çekmesi; izleyicilerin müzikte, sinemada ve sanatta olduğu gibi “nostaljiye aç” bir zihniyetle eskiye dönme çabasından kaynaklanıyor diyebiliriz ancak yapıtın Judd Apatow işi olması, James Franco ve Seth Rogen gibi dünyaca ünlü isimlerin ilk işlerinden biri olması da önemli etkenler. Cast 2013 yılında tekrar bir araya geldi ve diziye kabul edilme süreçlerinden kariyerlerinin gidişatına kadar birçok konuda röportaj verdiler.

1980 yılını anlatan F&G, dönemin toplum zihniyetini karakterlerle harmanlayarak “TV’deki kült işler” kategorisinde yerini aldı. Hikaye, idealist bir lise öğrencisi Lindsay Weir’ın babaannesinin ölümünden sonra inancını ve hayata bakış açısını sorgulamaya başlamasını konu alıyor. Lindsay; eğitim sistemini, politikayı, insanları ve büründükleri kimliklere göre sınıflara ayrılan toplumu sorguladıkça eski ve yeni hayatı arasında mekik dokuyor. Hayatı akışına bırakıp, ortak zevkleri paylaştığı Freak grubu ile arkadaş oluyor ancak ailesine olan sevgisi ve bağını koparamıyor.

Dönemin Rock&Roll temsilcileri Led Zeppelin, Black Sabbath, Alice Cooper müzikleri dinleyen Freak grubu, topluma aykırı asi kesimi temsil ediyor. Aileleri tarafından sorunlu olarak büyütülen ve hayatı amaçsızca yaşayan Kim ve Daniel, duygularını maskeleyen ve hayatı aptalca bulan Ken ve müzik-eğitim ikilemi yüzünden babasıyla sürekli sorun yaşayan ve kendine güveni olmayan Nick, iyi şartlarda mutlu bir ailede yetişen Lindsay ile arkadaş oluyor. Lindsay’nin bu değişimine en çok karşı çıkan ve “Sen onlardan biri değilsin.” diyen kişi ise lisedeki rehberlik hocası Mr. Rosso. Lindsay ve arkadaşlarını Alice Cooper fanlığıyla şaşırtan Mr. Rosso’nun gençliği keşke dizide detaylı olarak anlatılsaymış.

Öte yandan Lindsay’nin kardeşi Sam Weir, toplum kurallarının dışına çıkmayan, bilimden, süperkahramanlardan ve sinemadan hoşlanan, usta oyuncular John Wayne ve Bill Murray’nin taklitlerini yapan ve çizgi roman okuyan iki geek arkadaşıyla birlikte güçlüler ve havalılar tarafından ezilen tarafı canlandırıyor.

Dizinin en güzel yanları ise karakterlerin çok gerçekçi olması, mizah anlayışı ve oyunculuklar. Eğer hala Freaks and Geeks izlemediyseniz bir an önce izlemenizi tavsiye ederiz. Judd Apatow komedileri arasında belki de en iyisi. 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!