tds_thumb_td_300x0
Voice 3 Final Yorumu: Suç Olmayan Bir Dünya!

İzlerken kelimelerinizin tükendiği dizi ve filmler vardır. İlk sezonundan itibaren büyük bir zevkle izleyip, 3.sezonunu deli gibi beklediğimden, başladığında buraya yazısını bıraktığım sezonu sonlandırdık. İşte benim kelimelerim tam da bu final bölümünde tükendi. İnsan hayatını kurtarmanın zorluklarına ve yaşamın ne kadar değerli olduğuna değinen hikaye, bu sezonda replikleriyle bize unutulmayacak güzel şeyler yansıttı. Polis olmanın zorluklarının da farklı bir bakış açısıyla, duygu sömürüsüne girmeden anlatılıyor olması çok ama çok güzel. Spoiler vermekten kaçınıyorum.

“Birinin nefretini başkasının açgözlülüğü için kullanma suçuna verilen ceza, her zamankinden daha katıydı.”

İki sezondur katil mi değil mi diye izleyicisini ikilemde bırakan Do Kang Woo karakteri, kdrama dünyasında gördüğüm en iyi karakterlerden biri. Senarist ince eleyip sık dokumuş desem duruma cuk diye oturur sanırım. Öldürme arzusuyla hayat kurtarma arzusu arasında sıkışıp kalan bir karakter, dizi içinde bizim içinde ne büyük bir ironi aslında. Bir tarafta kötülüğe kötülükle karşılık verenler, diğer tarafta içine çekilmeye çalıştıkları kötülüklerden kendini korumaya çalışan polisler. Sanırım bu diziye ait herşeyi fazlasıyla seviyorum. Kurtardıkları çocukları, altın çağ ekibinin her bir üyesini teker teker seviyorum.

“İçimdeki kuyuyu gördüm. Babamın, kuyunun içinden çıkan suyun kirli veya temiz olması için ne yapılması gerektiği konusundaki sözlerini hatırlıyorum. İnsan gibi ölmektense, senin gibi canavar olarak yaşamak isterim.”

Sinematografi kısmı da en az senaryosu kadar özenli ve güzel. Bu sezon dizinin karanlık dünyasına yarattıkları atmosferi diğer sezonlardan daha fazla sevdim. Hikaye büyüdükçe sinematik görünümü de artmış. Kullanılan mekanlar ve çekimleri takdir etmemek elde değil. Bu sezon senaryo konusunda en sevdiğim şey ise 2.sezonda sonu açık bırakılan hikayenin arkasından beklediğimden daha iyi bir sonuç çıkmasıydı. Dizinin atmosferinden dolayı zaten kan dondurucu bir olay çıkacağını biliyorduk ama, bu kadarı benim için bile sürpriz oldu. Bir seri katil koleksiyoncusuna yarattıkları geçmiş ve karakterle olan bağlantısı yine alkışı hak ediyordu.

“Dedektif Do Kang Woo’nun asil fedakarlığı sayesinde, bu dava kapandı.”

Dizi her sezon daha da acımasız oldukça güzelleşiyor. Finalin yayınlanmasının ardından Korede ki arama butonlarını ele geçirmiş olması da hak ettiği ilgiyi aldığını gösteriyor. Diğerleri de bizim gibi 4.sezon olmasını bekliyorlar ve bu ilgi beni bir hayli mutlu ediyor. Spoiler vermeden sezonu ve finalini ne kadar beğendiğimi anlatmak bu kadar oluyor. Biraz daha yazarsam bir sürü spoiler doldurabilirim zira konuşacak ne çok şey var. Belki yazıyı kdrama izleyicisi olmayan kişiler de okur diye diziyi mutlaka izlemeleri gerektiğini buraya bırakıyorum.

“Suç olmayan bir dünyada yaşasaydık, harika olurdu. Ama ışığın olduğu yerde, her zaman karanlık gölge de vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!