Türk Televizyonlarında pek çok kendine hayran bırakan ve ilham veren güçlü kadın örneğiyle karşılaştık bugüne kadar. Eminiz ki say say bitmez hiçbiri. Bugün kalplerimize kazınan bazılarından bahsediyoruz!

Bihter Ziyagil

Şüphesiz Türk dizilerindeki güçlü kadın figürleri denince akla ilk gelen isimlerden biri: Bihter Ziyagil! Beren Saat’in harika performansı, aşkı için korkusuzca ateşe yürümesi, ikonikleşmiş replikleri ve trajik intiharıyla hafızalarımıza kazınan, her izlediğimizde belki kendimizden bir parça bulduğumuz Bihter’e bu listede yer vermesek olmazdı.

Ceylin Erguvan

Tuttuğunu koparan, savaşçı, kural tanımaz bir avukat. Kıvrak zekası, deli dolu kişiliği ve çözdüğü davalarla televizyonda izlediğimiz en güçlü kadın karakterlerden biri o! Adeta bir “Topuklu fırtına.” 

Müjde Akay

“Kaos dolu bir dünyanın kalbindeki denge, ahenk.” olarak tanımıştık onu. Deli dolu, korkusuz, başına buyruk, kontrolü elinde tutmayı seven ve meydan okumaktan korkmayan bir diğer güçlü kadınımız Müjde!

Dicle Ertem

Yeni bir şehirde sıfırdan başlayarak köpekbalıklarıyla dolu bir sektörün içerisinde kendine yer bulma mücadeleyle bizi zaman zaman gururlandıran, zaman zaman ağlatan güçlü kadın karakterlerimizden bir diğeri: Dicle! Hayallerinin peşinden gitme arzusu, işine duyduğu aşkı ve babasına kendini kanıtlama çabasıyla bu listeye girmeyi hak ediyordu. 

Deniz Sungur

Deniz kendini işine adamış, başarılı ve kendi halinde bir edebiyat öğretmeniyken bir akşam çıktığı randevuyla beraber hayatı alt üst olmuştu. Başına buyruk, savaşçı, mücadeleden korkmayan ve inatçı kişiliğiyle adalete karşı verdiği savaşını ve doğruları ispatlama arzusunu izlemek çok keyifliydi! Verdiği mesajlarla ve pek çok kadına ses olmasıyla kalbimizde yer edinen ve keşke daha fazla izleyebilseydik dediğimiz bir karakter o.

Bahar Çeşmeli

Kadın dizisinin Bahar’ının mücadelesine şahit olup hayran kalmayan var mıdır? Sanmıyorum. Özge Özpirinççi’nin müthiş oyunculuğuyla ruh üflediği Bahar, eşini kaybetmiş ve hayatın tüm zorluklarına rağmen pes etmeyen, karşısına çıkan tüm engellere karşı dimdik ayakta duran ve çocuklarıyla beraber hayatını yeniden kurmuş güçlü bir kadın örneğiydi.

Yağmur Kara

Gözü kara, hırçın, zeki, cesur, inatçı, lider ruhlu ve doğru bildiğinden vazgeçmeyen genç bir kız olarak tanıdık onu. Şüphesiz ki hayatın karşısına çıkardığı zorluklarla en iyi şekilde baş eden güçlü karakterlerimizden biri o.

Efsun Kent

Baykal’ın herkesten sır gibi sakladığı biricik kızı babasını öldürenlerin intikamını almak için Çukur’a girmesiyle beraber “Bu zamana kadar böyle güçlü bir kadın karaktere ihtiyacımız varmış!” dedirtmişti. Ataerkil egemenliğin hakim olduğu bir dizide erkekleri önünde diz çöktüren, masallarıyla, şifalı elleriyle, zarif görünümü, güzel sesi, anneliği ve yaşadığı tüm zorluklara rağmen yeniden doğmasıyla gücüne hayran bıraktıran bir karakter o! 

Cevher Kadınları

Çolpan Cevher ve kızları Azra, Sanem ve Güneş! Hepsi kendine has özellikleri, adalet duyguları, güçleri ve aile sıcaklıklarıyla bizi kendilerine hayran bırakan ve ilham veren güçlü kadın figürlerimizdi.

Safiye Derenoğlu

Safiye hayalleri olan bir genç kızken yaşadığı zorluklarla ve verdiği kayıplarla beraber savrulmuş, kendisini babasını ve kardeşlerine adamış, obsesif davranışları olan bir karakterdi. Şüphesiz ki geçmiş sahneleriyle, şefkati, gücü ve iyileşme yolculuğuyla hepimizi çok etkilemiş ve kalplerimizde yer edinmişti. Ona da bu listede yer vermeliydik.

Yazan: Ece Erdoğan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz