This Is Us 5. Sezon 6. Bölüm: Randall Pearson Aslında Kim?

This Is Us, 5. sezonuyla hala üzerine koyarak ilerleyen, hala naifliğiyle, anlattığı hikayesiyle kalbinize dokunmayı ve sizi ağlatmayı başarabilen bir dizi. 5. sezonun 6. bölümünde bunu hep birlikte bir kez daha gördük sanırım.

İşte Randall Pearson’ın Tüm Hikayesi

Bu bir bölüm yorumu olsa da; ilk 5 sezona cevap niteliğinde bir bölüm olduğu için Randall Pearson aslında kim başlığını koymak istedim. Biz onu hep itifaiyeye bırakılan ve Pearson’ların evlat edindiği oğulları olarak tanıdık. Big Tree’nin bir parçasıydı. Çoğu zaman beyaz bir ailede büyüyen siyahi bir çocuk olmasının hikayesini izledik ve bu hikayeyi Randall’dan defalarca dinledik.

Randall hakkında ilk öğrendiğimiz gerçek biyolojik babasının William olmasıydı. William ile az göz yaşı dökmemişizdir. Jack’ten sonra dizinin en çok ağlatan ve en içe işleyen karakteriydi belki de. William ve Randall’ın hikayesi de diziyle özdeşlemişti artık ama hala eksik parçalar vardı. Randall’ın annesinin kim olduğunu ve hikayenin tamamını bilemiyorduk. Bu durum Randall’da özellikle 4. sezonda büyük sorunlara yol açmaya başladı. Başta Kevin olmak üzere bütün aileyle bağı kopma noktasına geldi.

O derece ki çocukluğunu bile kötü hatırlar olmuştu ki en katlanamadığım detay buydu. Jack ve Rebecca, görüp görebileceği en harika iki insanken, neredeyse ırkçılığa uğradığını ima edecek noktaya gelmişti. Randall’ın eksik bir şeyler hissetmesini anlarım, beyaz bir ailede büyümesinin de elbette farklı hissettirmesi doğaldır ama hiçbir zaman ailesine olan sevgisinden şüphe etmemişti. Belki yine etmedi, hala Rebecca için çabalıyor, ona olan sevgisi ortada ama bu esnada geçmişi çok eşeledi ve Kevin ve Kate’i çok kırıp döktü. Aileye karşı olan tavrı, 4. sezon ve bu sezonun başındaki suçlar gibi konuşmaları çok rahatsız ediciydi.

Meğer tüm bu sahneler Randall’ın sonunda tüm hikayeyi öğrenmesine hazırlandığımız bir zeminmiş. Aslında bu bölüm Randall’ın biyolojik annesi Laurel’in kim olduğunu ve onun hayat hikayesini öğrendik ama bu aynı zamanda Randall’ın hikayesinin de tamamlanışıydı.

Laurel, Randall’ı Neden Bıraktı?

Bizim biliğimiz hikaye, Laurel’in Randall’ı doğurduktan sonra aşırı dozdan ölmüş olmasıydı. William da bunun üzerine apar topar evi terk edip, Randall’ı da bakamayacağı için itfaiyeye bırakmıştı. Ama William’ın evden ayrılmasından hemen sonra ilkyardım ekibi Laurel’i hayata döndürmeyi başarmış ama bunu William hiçbir zaman öğrenememiş. Bu yüzden biz de sezonlardır Laurel’in öldüğünü sanıyorduk.

Peki Laurel neden ortaya çıkmamış? Çünkü, uyuşturucu yüzünden tutuklanmış. Hapishanede zor zamanlar geçirmiş. Çıktıktan sonra da Randall’ı tamamen kaybettiğini ve onu hak etmediğini düşünerek ona ulaşmaya çalışmaktan vaz geçip yıllar önce terk ettiği kasabasına geri dönmüş.

Tabii tüm hikaye buradan başlamadı bu bölüm Laurel’i çocukluğundan itibaren gördük ve Randall’ın doğumundan önceki hayatını da izledik. Laurel’in, William’dan önce Hai adında başka bir büyük aşkı varmış aslında ama ailesi Laurel’i başkasıyla evlendirmeye kalkınca Laurel evi terk etmiş ama sevdiği adam onunla gelememiş. Laurel kasabaya döndüğündeyse adam başkasıyla evlenmiş.

Yıllar sonra artık ikisi de yaşlandıklarında ve Hai’nin karısı öldükten sonra Laurel ile yeniden yakınlaşmaya başlamışlar. Ama bu sırada Laurel kansere yakalanıyor. Laurel’e Hai bakıyor ve Laurel 2016 yılında öldükten sonra, günümüzde tesadüfen Randall’ı bulup ona tüm hikayeyi anlatan da Hai oluyor. Böylece Laurel’i huzura kavuşturduğu için mutlu oluyor.

Randall’ın tüm hikayeyi öğrendiğindeki rahatlaması ve tıpkı yıllar boyu annesinin yaptığı gibi göle gidip, orada çığlık atarak yaşananlarla yüzleşmesi, bu sırada yanında annesini görmesi… Mükemmel ötesi sahnelerdi. Bu dizi gerçekten inanılmaz bir hikaye anlatıcısı… Sadece bir bölümde tandığımız Laurel’in, 45 dakikada üzerimizde film izlemiş gibi bir etki bırakması çok güzeldi. Bölümü göz yaşlarıyla kapattım desem yeridir ama This Is Us seyircisi için çok da sürpriz bir şey değil tabii bu.

Bundan Sonra Nasıl Bir Randall İzleyeceğiz?

Randall Pearson’ın tam hikayesi buymuş işte; onu seven ama onu hak etmediğini düşündüğü için yıllarca ona ulaşamayan bir biyolojik annesi varmış. Hem William hem de Laurel, ikisi de en az Jack ve Rebecca kadar muhteşem ve Randal’ı gerçekten seven insanlarmış. Tüm bunları bilmek, bölüm sonunda gördüğüm kadarıyla Randall’ı ilk sezonki gibi sevdiğimiz hallerine döndürebilecek bir rahatlama ve değişim yarattı karakterde.

7. bölüme doğru ilerlerken, Randall da artık Kevin ile barışmaya hazırdı üstelik. Ama bu kez de Kevin’ın ikizlerinin erken doğum haberi geldi. Randall ve Beth’ten, Kevin’a destek konusunda bir kahramanlık bekliyorum diyor ve bölüm yorumumu sonlandırıyorum!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!