The King Eternal Monarch 12. Bölüm | Sevgiliyle Donmuş Zaman İçinde

Merhaba sevgili dostlar ve K-Drama severler. Yeni bir bölümle ve yeni bir yorumla tekrar birlikteyiz.

Geçen bölüm Lee Lim yeni bir hamle yapıp Jung Tae Eul ile Luna’yı yer değiştirmiş, Tae eul’ü öldürmek yerine Lee Gon’a şantaj yapmak için hayatta tutmuştu. Önceki yaptıklarından yola çıkarak, Lee Lim’in Jung Tae eul’e de bir şey yapacağını tahmin eden Lee Gon Jung Tae eul’ü ya da hiç değilse ona benzeyen birini bulmak için aramalar yapmış ve sonunda aradığı Jung Tae eul’ünü sağ salim bulmuştu.

King görsel 2

Geçen bölümde Jung Tae eul’ü nasıl bulduğuyla ilgili kısımları bu haftaya bırakmışlar. Dizinin ilk bölümlerinden beri uyguladıkları bir yöntemdi zaten. Jung Tae eul’ü nasıl bulduğuna gelecek olursak, Luna’nın peşinde olan dedektif mobese takibinde Luna’yı bulur ve durumu bildirmek için Lee Gon’u arar. İşte bu şekilde Lee Gon çok fazla vakit kaybetmeden Jung Tae eul’ü bulur. Evet kralımız, sevdiği kadın zarar görmesin diye ateşli silah kullandırtmaz, Lee Lim de Jung Tae eul’ü, özellikle canlı ele geçirilmesini istediği için (Ölü de olsa bulmalarını ister ya. Çünkü Lee Gon’un Jung Tae eul’ün ölüsünü almak için bile flütle takasa razı olacağını biliyor) kendi adamlarında da silah yoktu. Durum böyle olunca Tae Eul hiçbir zarar görmeden kurtarılır.

İnsanın sevdiğiyle, sevdikleriyle sınanması ne kadar kötü. Henüz hiçbir şeyi tadıyla yaşayamamışken, geleceğin ne getireceği belli olmadığı için birçok prosedürü atlamışken bir anda sevdiğini kaybetmenin eşiğine gelmek. Lee Gon’a ne olduğunu bilmeden bir boşluğa doğru kaçarken Tae eul fazlasıyla korkar. Fakat Lee Gon’un korkusu da az değildir. Fakat her zaman güçlüymüş gibi davranmak zorunda olan Lee Gon şimdi de aynı şeyi yapar. Sevdiğinin gözlerindeki korkuyu gördükçe, konuşarak endişesini dindirmeye çalışır. Yaşadıklarından dolayı bayılan kraliçesini, kollarında saraya taşımak da yine Lee Gon’a düşer. 😍

King görsel 3

Geçmiş bölümlerin birinde Jo Young sıcak kahve bardağını tuttuğu zaman eli yanmıştı da aynı anda soğuk kahve bardağını tutan Jo Eun seob’un eli de yanmıştı. Şimdiyse Na-ri bir deja vu’dan bahsetmekte. Başka bir yerde ve şekilde benzerlerini görmüştür. Açıklaması ize şu şekildedir; senin frekansın başka bir dünyanınkiyle eşleştiğinde meydana gelir. Demek ki o zaman da iki dünyanın frekansları eşleşmiş. Bir de hastanedeki adam bir şey gördüğümü sandım dediğinde büyük ihtimal, Lee Gon’un annesinin intihara kalkıştığı ana denk gelmiştir.

Hazır yeri gelmişken birazcık çiftlerimizden bahsedelim. Neredeyse dizi sonuna kadar çift oldukları bile pek belli değildi. Ara ara yakınlıkları hissedilse de isimlerine yakışır şekilde yeterli değildi. Zamanın yetersizliği diyeceğim de o da değil. Na ri’ye gereğinden fazla içecek reklamı yaptırasıya kadar Eun Seob’la daha dişe dokunur diyalog yazılabilirdi.

Bu arada Jo Young’un Başbakan Koo ile karşılaşması da muhteşemdi. Her ikisinin birbirini gördüklerinde yaşadığı şaşkınlık ve yüzlerinin aldığı ifadeyi her gördüğümde çok hoşuma gidiyor. O esnada yaydıkları enerjiden mi nedir bilemeyeceğim keşke bu ikisi çift olsaydı dediğim çok oldu. Yine Na ri ile Eun Seob’la olabilirdi fakat krallıkta Jo Yong ile Başbakan Koo olabilirdi. Gerçi orada cumhuriyetteki gibi bir enerjilerini de göremedim ya işte aklıma geldi birden.

King görsel 4

“Sevdiğim bütün kadınlar hasta.” Lee Gon’un sevdiği kadınlar. Hayatındaki en değerli iki kadın; Jung Tae eul ile saray hanımı Noh. Kral da olsan sonuçta önce insansın. Lee Gon da öyle. Her ne kadar Jung Tae eul’e karşı güçlüymüş gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. Tae eul’ün tedavisi yapılırken yüzündeki kan lekesini bile temizlemeden kapının önünde, uzunca bir süre çaresizce bekler. Ahhh o hallerini de buradan paylaşmak ne çok isterdim ama işin o kısmına girersem yazıdan çok fotoğraf olur.

Jung Tae eul kendine geldiğinde ise Lee Gon’a bir şey olmadığına ya da kapının kapanmadığına sevinir. Lee Gon burada olağan hayatını yaşarken Jung Tae eul başka bir evrenden gelen başka bir Lee Gon’la karşılaşmıştır. Hal böyle olunca bambu ormanındaki buluşmadan sonra kapının kapandığını düşünür. Tabii bu düşünce içindeki kaybetme korkusunu da körükler. İşte bu yüzden Lee Lim’in kendisin krallığa kaçırdığına bile sevinecek durumdadır. En azından henüz her şeyin bitmediğin öğrenir.

Ve yine geldik Kim Eun Sook’un dizide kullandığı nesnelere. Bu sefer nesnelerimiz bitkilerden oluşuyor. Lee Gon Jung Tae eul’e bir kolye hediye eder. Kolyenin ucundaki çiçek kiraz çiçeğidir. Kiraz çiçeği krallık bayrağının ambleminde de vardır. İşte bundan dolayı anlamını araştırırken karşıma ilginç bilgiler çıktı: “Dört beyefendi çiçek.” Uzak Doğu (Çin) kültüründe özellikle resim sanatında yaygın olarak kullanılan, dört mevsimi temsil eden dört bitki vardır. Bunlar bambu, orkide, krizantem ve erik çiçeğidir. Dizide, orkide hariç diğerlerini belirgin şekilde görüyoruz. Bambu zaten dizinin ana bitkisi. Orkide ve krizantemi ise prens Byoung’un cenaze töreninde görüyoruz. Kiraz çiçeğini ise krallık ambleminde ve Jung Tae eul’e hediye edilen kolyede.

Bu bitkilerin anlamlarına kısaca değinmek isterim. Bambu; hoşgörü ve alçakgönüllülüğü, Orkide; tevazu ve soyluluğu, Krizantem; erdemi ve mükemmelliği, Erik çiçeği; erdemi, asaleti ve saflığı temsil ettiğini öğreniyoruz. Ayrıca Erik çiçeği iyi haber getiren bir bitki olarak da anılıyor. Bundan dolayı olsa gerek Erik çiçeği dizide hem krallığın bayrağında hem de Lee Gon’un Tae-eul’e hediye ettiği kolye olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu bitkiler dört mevsimi de sembolize ediyor.

King görsel 5

Bunu yapma nedeniniz nedir?

Dere kenarında yalnız oturuyordunuz.

Yeşil çim filizlendi ve bahar esintisinden su sıçradı.

Gitseniz de, sonsuza kadar gitmeyeceğinize söz vermiştiniz.

Her gün dere kenarında oturuyorum ve sürekli bir şeyler düşünüyorum.

Gitseniz de, sonsuza kadar gitmeyeceğinize söz verdiğinizde, sizi unutmamamı mı istediniz?

Jung Tae eul kendini daha iyi hissedince önce Jo Eun Seob’u ziyarete giderler. Jo Eun Seob her ne kadar tehlike anında kaçmayı tercih etse de kardeşlerinin iyiliği için, silahlı saldırı esnasında kendini Lee Gon’a siper etmiş ve bu yüzden iki hafta tutulmasına karar verilmişti. (Buradan da anlıyoruz ki Jung Tae eul ile Lee Gon yaklaşık üç haftadır görüşemiyor.) Sonrasında ise Lee Lim’in gizli toplanma yerlerinden ikincisine de ulaşırlar. Birincisi Eosu Kitabevi idi.

Olaylar artık daha hızlı çözülmeye başlıyor çünkü Lee Lim daha sık ve şiddetli şekilde yeni hamlelerde bulunur. Artık Tae eul’e her şeyi açıklamanın zamanının geldiğini düşünen Lee Gon, nasıl oluyor da sadece ikisinin dünyalar arası yolculuk yapabildiklerinin sırrını söyler. Evet! İkisi de, dünyalar arası kapıları açan bir nesnenin birer yarısına sahiptirler. Öğrendikleri karşısında ayrı bir endişeye kapılan Tae eul olası yanabilecekler karşısında gözyaşlarına boğulur. Çünkü şu durumda Lee Gon Lee Lim’e karşı dezavantajlıdır. Çünkü Lee Gon bir yanıyla da kendisine bağlıdır ve cumhuriyete geldiğinde daha da güçzüsdür. Çünkü kendisi Lee Gon’un zayıflığıdır ve Lee Lim bunu çok iyi bilmektedir. Hal böyleyken Lee Gon’un bu mücadeleden başarıyla çıkma olasılığı ne olabilir ki?

Hazır fırsat bulmuşken Lee Gon Tae eul’ü anne ve babasının evlendiği kiliseye götürür. İşin sonunda Tae eul’ü kraliçesi olmaya ikna mı etmeyi planlıyordu bilemeyiz ama tüm güzel anları burnundan geldi desek yeridir. İlk defa birlikte fotoğrafları olsun istedi. Pederden rica etti fotoğraflarını çekmesi için. Tae eul’üne sarılarak ve gülümseyerek poz verdi. Üç, iki_______________ Ve yine her şey dondu. Zaman dondu, yere düşen yağmur, esen rüzgâr, ağaçtaki yaprak, gökte uçan kuş, ağızdan çıkan söz dondu. Hepsinden acısı da sevdiği kadın dondu. Hem de bir saat on beş dakika. Çaresizliğin resmin çizmek gerekseydi Tae eul’ün donma süresince Lee Gon’un çaresizliğini çizmemiz yeterli olacaktı. Lee Gon’un çaresizliği, üzüntüsü öyle büyüktü ki gözyaşları pınar misali aktı durdu donan zaman süresince.

King görsel 6

Gelelim hem dizinin hem de bölümün en ateşli sahnesine. Ateşli dediysem de öyle ahım şahım bir şey beklemeyin. Bu tür sahnelerde yönetmen elini bayağı ürkek tutmuş. Kralımız sevdiceğinin gönlünü hoş etmek için her dileğini yerine getirmeye çalışır. Jung Tae eul sırf o anı yaşamak istediği için Lee Gon hiç üşenmeden üniformasını giyer ve sevdiği kadın için yemek yapar çünkü daha önceki konuşmalarına Jung Tae eul sadece böyle bir gün için yaşamak istediğin söylemişti ve şimdi Lee Gon o günü sevdiği kadına hediye ediyordu.

Jung Tae eul’ün ilk gelişinde Lee Gon anlayışlı erkek rolüne bürünüp Tae eul’ü rahatsız etmek istememiş ve onun isteği doğrultusunda odada yalnız bırakmıştı. Fakat gel gör ki sonrasında Tae eul kendisini yalnız bıraktığı için sitem etmişti. İşte o zaman Lee Gon söylemişti, “bir dahaki sefere bu kadar anlayışlı olmayacağım” diye. İşte o zaman tam da bu zamandı. 😉

Lee Gon amacını henüz fiiliyata geçirememişken aniden başlayan yağmur ve şimşek çakması sonucu omuzunda oluşan yanmayı Tae eul de görür nihayet. Bu esnada birçok kişide aynı yanıkların olduğunu görüyoruz. Nedense o sahne çok hoşuma gidiyor ve çekim o kadar başarılı olmuş ki, diğerleri yanık acısıyla kıvranırken ben buradan hissedebiliyorum acılarını. Hırsları sebebiyle neye bulaştıklarını bilmez bir halde yanıp kavrularak yok olacaklar. İşin kötüsü kralımız da hiç sebepsiz aynı belaya maruz kalıyor. Fakat Tae eul’de olmaması akla, görsel ikizleri ölenlerin aynı şeye maruz kaldıkları olasılığını getiriyor. Bu arada öpücükle kelle kesmenin en seksi şeklini de görmüş olduk. 😍

King görsel 7

Tae eul daha öncesinde Başbakan Koo ile cumhuriyette karşılaşmıştı ama emin olamadan krallığa kaçırıldı. Akabinde ise Jo Young karşılaşır Koo ile. O da tam yakalayacakken birileri silahlı saldırı yaparak Başbakan Koo’nun kaçmasına yardım eder. Lee Lim ile nasıl görüştü sonrasında neler oldu sonraki bölümde göreceğiz ama krallığa döndüğünde Lee Gon’un kraliçeyi ilan ettiğin duyar duymaz soluğu sarayda alır. Tam kozunu paylaşacakken dinmeyen yağmur onu da yakar. Bu da gösteriyor ki onun da görsel ikizi öldürüldü.

Lee Lim uzun bekleyişten sonra hamlelerini daha sık yapmaya başlar. Artık saklanmasına gerek yoktur ve yıllardır beklediği savaş başlamıştır. İşte bu yüzden kendini daha fazla açığa verir ve Kang Sin jae’ye görünerek ondan da alacağını tahsil etmek ister. Öte yandan Lee Gon’un annesinin benzeri Seo Jeong-yeon’u da hayatta tutma amacını açıkça söyler. Lee Gon’a onunla da şantaj yapmaktır amacı. Kadın bu beladan kurtulmak için kaç kere intihara kalkışsa da bir türlü izin vermezler. Bakalım işin sonunda Lee Lim amacına ulaşabilecek mi?

Bölüm sonunda yaşadığımız şaşkınlık bununla bitmiyor. Daha da ilginç olanı saray hanımının, yıllar önce dede kral tarafından cumhuriyetten krallığa getirilmesiydi. İşin doğrusu kendisi de zamanında başka dünyadan gelmesine rağmen Tae eul’e neden bu kadar tepki gösterdi onu bir türlü anlamıyorum. Varlığı açıklanamayan bir şey sorunlara sebep olur diyordu peki kendisinin varlığını nasıl açıkladılar acaba? KES bu yolla dizinin sonuna zemin hazırlamış ama saray hanımı Noh’un varlığı, amaçladığı sonu geçersiz kılıyor. İlerleyen bölümlerde bu durumu daha detaylı irdelemek üzere şimdilik yazımı burada noktalıyorum.

Bir bölümün daha sonuna geldik. Ben yazarken büyük keyif aldım, umarım sizler de aynı keyifle okursunuz. Sürçülisan ettiysem affola. Okuyan herkesin emeğine, gözlerine sağlık. Gelecek bölümde buluşmak üzere kalın sağlıcakla…😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!