Tek Gece Tek Savaş: Malcolm & Marie

Netflix’in yeni yapımı Malcolm & Marie geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Başrollerini John David Washington ve Zendaya’nın oynadığı film siyah beyaz çekilmiş olup tek mekanda ve tek zamanda geçen, adından da anlaşılacağı üzere bir çiftin arasında geçen diyaloglara odaklanan dram türünde seyir keyfi yüksek bir film.

Ne anlatıyor?

Yönetmen ve film yapımcısı olan Malcolm (John David Washington) kız arkadaşı Marie’yle (Zendaya) son çektiği filmin galasından evlerine dönüşte oldukça coşkulu hissediyordur. Malcolm’ın aksine Marie ise büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadır. Malcolm’ın çektiği filmin başrol kadın karakterinin hikayesini kendi hayat hikayesinden ilham aldığı düşüncesi ve akabinde edilmeyen bir teşekkür Marie’nin aslında kökleri çok daha eskiye dayanan ilişkinin sorunlarını gün yüzüne çıkarmasına neden olur.

Malcolm karakteri kendini ifade etmekte ne kadar agresif ve saldırgan bir tutum sergiliyorsa Marie bir o kadar pasif bir ruh hali içinde film boyunca. Tek zamanda  tek konu işlenen bir film olmasına rağmen yüksek tempo asla düşmüyor. Özellikle Malcolm’ın filminin eleştirildiği bir yazıyı okuduktan sonra başladığı bir tirad var ki ben takip etmekte bir hayli zorlandım diyebilirim. Yer yer sektör eleştirisi ve siyahi bir yönetmen olan Malcolm’ın ırkçılıkla ilgili söylemleri dikkat çekici. Marie’nin oyun içinde oyun yaparak sergilediği performans ise beni etkileyen bir diğer sahneydi.

İzlenir mi?

Sinematografik olarak kısıtlı mekan kullanılmasına rağmen odukça başarılı bulduğum filmde Malcolm’ı ne kadar narsist, megolaman ve saldırgan bulsam da  Marie’yi de bir o kadar pasif agresif ve manipüle edilmeye müsait buldum. En başta Malcolm’a sinirlendiğim ama üzerine düşününce taraf tutmakta zorlandığım izleyen herkesin mutlaka hayatının bir döneminde yaşadığı ilişkiden diyaloglar göreceğini düşündüğüm bu toksik çiftin hikayesini hafta sonu listenize eklemenizi tavsiye ederim.

“Tek Gece Tek Savaş: Malcolm & Marie” için 2 yanıt

    • Siyah beyaz çekim ve tek konu işlenmesinden kaynaklı sanırım ilk ben de boyle düşündüm ama izlerken çok hızlı aktı.Diyaloglar çok yüksek perdeden olduğu için burda Malcolm haksız burda Marie haklı vs derken sonuna geldiğimi farkettim 🙂 Boş bir zaman aralığı için değerlendirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!