tds_thumb_td_300x0
Supernatural 15×19 İncelemesi: Tanrı Öldü Yaşasın Yeni Tanrı

2005 yılında The CW kanalında yayın hayatına başlayan Supernatural, 15 sezonun ardından final yapıyor. 15. sezon 19. bölüm ile hikayesine (neredeyse?) final yapan dizi, önümüzdeki hafta ”Carry On” adlı ”Series Finale Event” yayınlayacak ve oyuncu röportajlarına yer vererek 15 sezonluk macerayı bir de Supernatural ekibinden dinletecek. Bölümün iki saat olacağı söyleniyor. Geçmiş bölümler ve röportajlara ek olarak final sonrası senaryolar, ek sahneler olacak mı göreceğiz. Kimileri ters-köşe yeni sahneler görür müyüz diyor, kimileri final için spin-off gibi olur diyor kimileri de bi umut Cass de döner mi diyor. 

Öncelikle, 10 senedir güncel izlediğim, beraber büyüdüğüm, Winchester’ları kendi ailemden bildiğim canım dizimin finalini yorumlamak benim için ayrı bi’ mutluluk şuanda. Supernatural birçoğumuzun ilk yabancı dizisiydi. Çoğunluk gibi benim de ilk yabancı dizilerimden biriydi. İngilizcemi geliştirmemde az etkisi olmamıştır Supernatural panellerini takip etme çabalarımın. 🙂

Paranormal korku türünde yeri çok ayrı bir diziydi, her bölüm ayrı bir korku hikayesi görürdük ama bu sahneler soğuk bir korku filmi edasıyla da çekilmezdi. Daha çok karanlıkta battaniye altına girip izlemelik konsept sahibi, kolay akan ve korkunç olmaktan ziyade çoğunlukla da duygu seli yaşatan bölümler olurdu. Kısaca The CW bütçesi ile çekilen mütevazi bir diziydi. Ama hikaye ve senaryonun güçlülüğü bize yetip de artmıştı.

Peki bu kadar girizgah ve duygusallık yeter, gelelim asıl soruya, yıllardır merakla beklenen final nasıldı? 

Öncelikle finali yorumlarken 15 sezon süren bir diziden bahsettiğimizi unutmayalım. Yani aslında birçok karakterin ve hikayenin finalini önceden görmüştük. Özellikle de 5. sezon finalinin üzerine herhangi bir final zaten olamazdı. Bırakın Supernatural evrenini, tüm diziler arasında da çıtayı çok üste taşıyan bir finaldi 5. sezon finali.

Yani gerek ilk 5 sezon gerek sonrasında birçok final gördük aslında. Şuan izlediğimiz final, son konunun kapanışı niteliğindeydi. Ama benim gözümde diziye de genel bir nokta koymayı da başardı.

Tanrı Öldü Yaşasın Yeni Tanrı

Jack’i kozmik bir bomba haline getirdikleri plan, Jack’in tüm güçleri emmesi şeklinde devam etti. Buralarda mantık hatası vardır yoktur o boyut ile pek ilgilenmeden yorumluyorum. Ama başından beri böyle olacağı belliydi. Castiel, Jack doğmadan önce onun dünyaya düzen getiren kişi olacağını görmüştü. Bu yüzden Lucifer’ın oğlu olduğu halde doğmasına izin vermiş ve onu desteklemişti. Yani Jack’in iyiliği ve düzeni getireceğini aslında 12. sezondan itibaren biliyorduk.

Bu nedenle sürpriz bir final değildi. Finalin felsefi çıkarımları da yerinde ve güzeldi. Tanrı’ya iyi ve kötü yandan bakıldı, kapsayıcıydı. Önemli felsefi tartışmalardan biri olan ”Tanrı dünyada bu kadar kötülük olmasına neden izin veriyor?” fikri işlendi finalde ilk olarak. İnsanların kendilerini yalnız ve unutulmuş hissetmesi, yaşlanıp, hastalanıp ölmeleri, güçsüz olmaları gibi özellikler artık Chuck’ı da bekliyor. Tanrı’yı insan yaparak, Chuck’ın insanlar için yazdığı her şeyi ona da yaşatmayı seçtiler. Bence epik bir finale imza attılar.

Ancak sadece bununla da kalmadık, Jack’in kurduğu düzen ise iyi bir Tanrı’nın varlığı üzerine oldu. Jack, dünyanın ve inanların güzel yanlarına odaklandı. Yani insanlar güçsüz de olsalar başlarına kötü şeyler de gelse, yaşlanıp ölecek de olsalar dünyada geçirdikleri zamanın yine de yaşamaya değer olduğuna parmak basıldı. Finalde caddeleri, kafeleri, stadyumları, sanat etkinliklerini dolduran insanlarla beraber dünyanın ve insanlığın güzel yanlarını da gördük. Jack, ”Kendimi hikayeye dahil etmeyeceğim. İnsanlara müdahale etmeyeceğim.” dedi. Yani Tanrı’nın en iyisini yapacağımıza inandığı ama varlığını bizzat göremediğimiz inanış da Jack’le beraber verildi.

Böylece bir karamsar bir de iyimser versiyon olmak üzere, DOĞAÜSTÜ dünyamıza büyük ölçüde nokta koymuş olduk. Jack’in Tanrı olduğu dünyada düzen olduğuna göre ve Winchester’lara müdahale etmediğine göre sonunda Dean ve Sam de hep istedikleri gibi özgür oldular. Finalde onların kazandığını görmek güzeldi. 15 sezon sonunda başardılar. Artık özgürler ve ikisi de hayatta, birlikteler. 

20. bölümde BÜYÜK FİNAL ve BÜYÜK VEDA bizleri bekliyor! Mendilleri hazırlayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!