Sizi Ekrana Kilitleyecek İspanyolca Diziler

Son zamanlarda ülkemizde Netflix’in yaygınlaşması sebebiyle farklı dillerdeki içerikler çok fazla izlenmeye başlandı.  Narcos ve La Casa De Papel yayınlandığı dönemde ülkemizde çok  büyük etki yarattı ve İspanyolca içeriklere daha fazla ilgi duyulmaya başlandı. Narcos’un öncülük ettiği İspanyolca diziler serisini La Casa De Papel ve Elite takip etti. Eğer siz de benim gibi İspanyolca dizilere ilgi duyuyorsanız bu listeye göz atmanızı öneririm. İyi eğlenceler.

1. Club De Cuervos (2015- 2019)

Futbolu seviyorsanız bir de içinde komedi varsa tadından yenmez. Netflix’in İspanyolca dilindeki ilk dizisi olan Club De Cuervos, Chava ve Isabel kardeşlerin babalarının ani ölümünden sonra babalarının futbol takımını kendilerine miras kalması ve futbol kulübüne başkanlık yapmak için verdikleri eğlenceli savaşı anlatıyor. Meksikalı oyuncular Luis Gerardo Mendez ve Mariana Trevino’nun başrollerini paylaştığı dizi tam dört sezon sürmüştür ve 2018 yılında ‘Uluslararası Emmy Ödülleri’ne en iyi komedi dizisi dalında aday olmuştur.

 

2. Las Chicas Del Cable (2017-      )

Kadın temalı diziler seviyorsanız Las Chicas Del Cable tam size göre. 1920’lerde İspanya’da  dört kadın dünyanın ilk modern telekomünikasyon şirketlerinin birinde telefon operatörü olarak çalışmaya başlarlar ve kadınların özgür olmadığı toplumda özgürlük mücadelesi verirler. Tam 4 sezondan oluşan dizinin başrollerini Blanca Suarez, Ana Fernandez Garcia, Maggie Civantos ve Nadia de Santiago paylaşıyor.

 

3. La Casa De Las Flores (2018-     )

La Casa De Las Flores, çarpık ilişkilerle dolu bir kara mizah türünde. Meksika sosyetesinin en ünlü ailelerinden De La Mora ailesi bir gün kutlama yapmaya karar verir ve aile babası Patrick’in metresinin kutlamada kendini asmasıyla ve geride bir tane çocuk bırakmasıyla olaylar gelişir. Dışarıdan elit fakat içeriden sirk gibi görünen De La Mora ailesinin çarpık ilişkileri çok iyi bir şekilde aktarılmıştır. Dizinin başrolünde ise Meksika’nın en yetenekli oyuncuklarından olan Cecilia Suarez bulunuyor.

 

4. Vis A Vis (2015- 2019)

Avlu tarzı kadın odaklı dizi seviyorsanız Vis a Vis tam da size göre. Dizi, dolandırıcı patronuna aşık olan ve onun yüzünden suç işleyen Macarena’nın hapishaneye yolculuğu ve tanıştığı diğer kadın mahkumları anlatıyor. Toplam 4 sezon süren dizinin kadrosunda ise Las Chicas Del Cable’den tanıdığımız Maggie Civantos, La Casa De Papel’den tanıdığımız Alba Flores ve Najwa Nimri bulunuyor.

 

5. Ingobernable (2017-2018)

House Of Cards tadında politika ve aksiyon temalı dizi seviyorsanız bu diziyi kaçırmamalısınız. Diego Nava ve Emilia Urquiza, Meksika’daki bütün gözlerin üstlerinde olduğu önemli bir çifttir. Diego Nava Meksika’nın başkanıyken, Emilia Urquiza başkanın eşi ve Meksika’nın First Lady’sidir. Emilia, bir takım gerekçeler göstererek eşinden boşanmak ister. Boşanma gibi bir durumun kendi itibarına büyük zarar vereceğini düşünen Başkan Diego Nava, eşinin bu isteğine karşı çıkar. İkilinin yaşadığı tartışmadan sonra trajik bir olay yaşanır. Başkan Nava, balkondan atlayarak intihar etmiştir.Bu ölümden sonra Meksika’da büyük bir şok yaşanır. Politik kesimler bu ölümün bir intihar değil bir cinayet olduğunu düşünür. Baş şüpheli ise başkanın eşi Emilia Urquiza’dır. Kendisini temize çıkarmak isteyen Emilia, bu yolda Meksika kolluk güçlerinden kaçacak ve masumiyetini kanıtlayabilmek için her şeyi yapacaktır.

 

6. El Chapo (2017-2018)

Joaquín Guzmán diğer bir deyişle El Chapo’yu bilmeyen yoktur. Meksika’nın en acımasız uyuşturucu karteli olan Joaquín’in yaşamı, uyuşturucu işine nasıl bulaştığı, hapis hayatı ve hapisten kaçması çok iyi bir şekilde Netflix’in El Chapo dizinde anlatılıyor. Tam 3 sezon süren dizinin konusu şimdilik bitti ama tam da bitti sayılmaz. Çünkü El Chapo halen hayatta ve Amerika’da bir hapishanede. Daha önce iki kere hapisten kaçan El Chapo, şu an hapisten kaçarsa dizi yeni konularıyla devam edebilir. Narcos seviyorsanız hiç kaçırmayın derim.

 

7. La Reina Del Sur (2011-2019)

Meksikalı star Kate del Castillo’dan kült bir dizi daha. Yayınlandığı dönem büyük etki yaratan dizi halen büyük bir izleyici kitlesine sahip. Teresa Mendoza, Meksika’da döviz bürosunda çalışan genç bir kızdır. Sevgilisini öldüren uyuşturucu karteli için çalışmaya zorlanan Teresa, hayatta kalabilmek için elinden geleni yapar ve uyuşturucu dünyasında kendi krallığını kurar.

 

8. Narcos Mexico (2018-     )

Latinlerde uyuşturucu kaçakçılığı hikayeleri hiç bitmez. Narcos: Mexico karşımıza yepyeni bir uyuşturucu kaçakçısını oturtuyor. Miguel Ángel Félix Gallardo’nun ünü Pablo Escobar kadar yayılmış olmasa da, uyuşturucu kaçakçılığı tarihindeki en önemli isimlerden biri. Doğal olarak yeni diziyle beraber karşımızda yepyeni bir insan var. Miguel Gallardo’nun uyuşturucu dünyasındaki rolü ise inanması güç durumları mümkün kılacak büyüklükte. Gallardo imkansızı başarıyor ve Meksika’da bir kaçakçılık sistemi kuruyor. 2 sezondan oluşan dizinin baş rolünde ise tanıdık bir isim yer alıyor: Diego Luna.

 

9. Siempre Bruja (2019-     )

Kolombiya dizisi olan Siempre Bruja, Isidora Chacon’un 2015 yılı basımı ”Yo Bruja” romanından uyarlanmıştır. Fantastik, bilim kurgu ögelerini taşıyan dizi, Carmen isimli bir cadıyı ele aıyor. 17. yüzyılda cadılık suçlamasıyla ateşte yakılma cezası alan Carmen Eguiluz, farkında olmadan zamanda yolculuk yaparak 21. yüzyıla gelir ve yeni arkadaşlıklar edinir.

10. Toy Boy (2019-     )

Sevgilisinin kocasını öldürmekten hapse giren erkek striptizci,  yeniden yargılanmak üzere serbest bırakılır ve sevgilisinin suçu onun üstüne attığını yeni tanıştığı avukat ile birlikte kanıtlamaya çalışır. Dizinin başrollerinde Elite dizinden tanıdığımız Maria Pedraza ve bir zamanlar futbolculuk yapan Jesús Mosquera yer alıyor.