Sıra Dışı Bir İnternet (YouTube) Dizisi | HİLE

Yıllarını sinema sektörüne adamış, bir elinde bin marifet olan ve sevenlerinin filmler ve filimler olarak tanıdığı Taha Ulukaya (Fox) ve ekibinin kendi imkanlarıyla yarattığı harika bir internet dizisi… Az sonra bahsedeceğim bu bilim kurgu türündeki internet dizisi düşük bütçelerle, sevenlerinin destek olmak için attığı miktarlarla çekildi. Şunu da eklemeliyim ki ; uğruna milyarlar harcanılan çoğu ”dizzy” den kat be kat daha kaliteli ve uğraşılmış bir dizi kesinlikle.  

Ben Filimler ve Filmler kanalını geçtiğimiz sene bu aylarda keşfetmiştim. Kanalın sahibini (Taha Ulukaya) kanalında yaptığı eleştirel film parodilerden tanımıştım. Kanal ve içerikler bende bir hayli merak duygusu yarattığından ötürü kanalı boydan boya bir güzel inceledim. Gerçekten çok güzel işler yapmış Taha Ulukaya. Belki kendisini öyle diğer fenomenler gibi 10 milyon kişi tanımıyor ama bence tanıyan kaliteli insanlar ona yetiyordur.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hile dizisi toplam 3 sezon süren, her bir bölümü en fazla 40 dakika olan bir dizi. Bölümleri kesinlikle insanın ekran başında baygınlık geçirmesini sağlamıyor, hatta yer yer gözlerin fal taşı gibi açılıp hayranlıkla ekrana kilitlenmesini bile sağlıyor. Ayrıca bu dizinin ilk sezonu 20.000 tl bütçeyle, 115 farklı mekanda ve 4 farklı şehirde çekildi. Üstelik LostPrison Break, The Walking Dead gibi ünlü dizilerin yönetmen ve senaristlerinin jüri üyeleri olduğu Berlin Webfest, Miami Web Series ve Seoul Web Festivalinde finalist oldu. Bununla da sınırlı kalmayıp 2. sezonda Hollywood’a bile gittiler.  

Peki şimdi tanıtım faslı bittiyse gelin de biraz dizinin karakterlerini ve kurgusunu konuşalım.  

Dizinin baş rolü filmin senaristi ve yapımcısı olan Taha Ulukaya’nın hayat verdiği Felix Weber isimli bir karakter. Bunun yanında Felix’in hayat ortağı, en yakın dostu ve aynı zamanda ev arkadaşı olan Asya (Cem Asan) da var. Felix Weber anti virüs departmanında çalışan bir yazılımcı. Bir gün R.W games (Real World Games) isimli bir oyun şirketinden kargo aracılığı ile kapısına bırakılan bir kutu evine gelir. Felix kutuyu açtığında hayatının şokunu yaşıyor. Oyun şirketi kendi ürettikleri oyunu toplam 22 yazılımcıya gönderiyor ve bunlardan birisi de FelixFelix’in eline geçen bu yabancı oyun henüz piyasaya sürülmemiş bir oyundur. Felix oyun kutusunu açtığında kendisine özel yazılmış bir mektupla karşı karşıya gelir. Şirketin kendisinden istediği şey de mektupta yazıyordur. Şirket kendisinden oyunun bazı eksiklerini kendi engin bilgileri doğrultusunda kapatmasını istiyordur. Artı ek olarak oyunda çeşitli hayat hilelerini kodlar aracılığıyla aktive eden tek yazılımcı da Felix oluyor. 

Ayrıca bu oyun sıradan bir oyun değildir. Real World, yani adından da anlaşılacağı üzere Gerçek Dünya ile bağlantılıdır. Oyuna giriş yapıldığı anda oyundaki karakter ne yapıyorsa, kişi gerçek hayatta da onu yapmış oluyor. Felix bunları öğrendikten sonra ona oyunda bir görev veriliyor. Görev ise ünlü bir oyuncuyu vurma görevi. Felix tabii oyundaki eylemlerinin gerçek hayata sızacağından bir haber. Kendisine verilen görevi başarıyla yapan Felix bir süre sonra radyoda şarkı dinlerken ünlü oyuncunun öldürüldüğü haberini duyduğu anda korkuyla karışık büyük bir şok daha yaşıyor ev arkadaşı olan Asya’ya haber verip bulundukları yerden kaçmak üzere eşyalarını toplamaya başlıyorlar.  

Aynı zamanda Felix bu oyuna girdiği andan itibaren para hilesi yaparak hesabına yüklü bir para girmesini de sağlıyor. Elbette bu para vahiy olarak gökten inmiyor. Milyonlarca insanın banka hesabından bir miktar para toplu olarak kendisinin hesabına sızdırılarak elde ediliyor. Doğal olarak bu durum da Felix’i şehrin polisleri ve istihbarat ekipleri tarafından takibe düşürüyor.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Felix ve ev arkadaşı Asya, bulundukları yerden tıpkı kendisi gibi yazılımcı olan Tuana Meriç (Neslihan Ulusoy) ile birlikte bir dağ evine kaçtıktan sonra asıl macera başlıyor. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Felix ve ekibinin peşine düşenler yalnızca devlet olmamak üzere oyunun yaratıcılarından Davıd (Taner Şahin) ve Admond (Harun Can) radarlarına girmeyi de başarıyorlar.  

İlerleyen kısımlarda ise Felix, arkadaşı Asya’nın ölümünden sonra (mecburi spoi) bir dağlık alanda tek başına bilgisayarda çalışmalar yaptığı dönemlerde kendisine yarattığı ve bilindiği üzere tarihteki ilk kadın olan ”Lilith” isimli bir bot ile çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Yani Felix Weber’in hayatı çalışmakla geçiyor da diyebiliriz. 

Ayrıca dizinin kadrosunda çok kıymetli ve sektörün içinden olan oyuncularımız da mevcut.  

Bence bir internet, hele ki YouTube platformunda yayınlanan bir internet dizisine göre fazlasıyla kaliteli bir iş. Oyunculuklar, efektler, mekanlar, senaryo… Her detayıyla kalite kokuyor dizi.  

Eğer ki aranızda bilim kurgu seven varsa muhakkak göz atmalı derim. 3 Sezonu da bence tek oturuşta bitirirsiniz diye düşünmekteyim. Çünkü ben öyle yaptım. Ara vermek istesem de kalkamadığım zamanlar bile oldu.  

Bilim kurgu severlerin yanında oyun oynamayı veyahut bilgisayar oyunları ile ilgili eylemleri sevenler varsa da göz atabilir. Her kesime hitap eden bir dizi.  

Ayrıca dizinin 3. Sezonunda, yani Felix yer çekimini alt üst ettikten ve küçük bir kıyamet yarattıktan sonra her şeyi düzeltmek isteyerek geçmiş zamana gittiği kısımlarda Wtcnn (Ferit Karakaya), Kendine Müzisyen (Kemal Can Parlak) ve Pinti Panda (Tuna Akşen) gibi YouTube’un sevilerek izlenilen oyun kanalı yöneticilerini de görebilirsiniz.  

Diziyi çok ayrıntı vermemeye gayret göstererek merak uyandıracak şekilde özetlemeye çalıştım, umarım başarabilmişimdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Taha Ulukaya’yı ve yaptığı işleri çok seviyorum. Bu dizisi ise benim için çok özeldir. Çok beğenerek, hayranlıkla izlediğim kaliteli bir yapımdır. Siz de görün ve izleyin, bu adamı ve yaptıkları işleri tanıyın isterim. Umarım amacıma ulaşırım.  

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın, diziye göz atmayı unutmayın. YouTube arama motoruna (Hile dizisi) yazmanız bile diziye ulaşmanıza yeterli olacaktır. Ayrıca aranızda bilmeyen varsa Filmler ve Filimler kanalını da keşfetmenizi öneririm.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!