Petite Maman Film Yorumu: İzlediğiniz Bütün Anne Kız Filmlerini Unutun

Petite Maman, 2021 yapımı bir Fransız filmi. Céline Sciamma tarafından yönetilen film, bağımsız sinemanın başarılı örneklerinden biri.
Film, anneannesi yeni vefat etmiş olan küçük bir kız çocuğunun birkaç gününü anlatıyor. Bu birkaç gün birçok anı ve yüzleşmeyi de beraberinde getiriyor.

Anneannesi vefat ettikten sonra anne ve babası ile birlikte evi toplamak için bir zamanlar kendi annesinin büyümüş olduğu bu eski eve gelen Nelly, annesi Marion’ın anılarında bir yolculuğa çıkıyor.

Annesine sevgi ile bağlı olan Nelly, Marion’un evi aniden terk etmesi ile sarsılıyor. Annesinin onu gerçekten isteyip istemediğine dair kafasında soru işaretleri oluşan Nelly’nin korkularını, burada yeni tanıştığı, yine onun yaşlarında olan küçük bir kız çocuğu paylaşıyor.
İkilinin arkadaşlığı, kız çocuklarının yaşamına, hayallerine odaklanıyor ve evlilik ile erken yaşta çlocuk sahibi olmak gibi konuların kadınların yaşamında nasıl gel gitlere sebep olabilceğini anlatıyor.

Spoiler vermemek adına, filmin bunu NASIL yaptığı kısmını, seyrederken keşfetmeniz için boş bırakıyoruz. Ancak şunu diyebiliriz ki; izlediğiniz bütün anne kız filmlerini unutun ve onlarca adaylık ve ödül kazanmış bu filme bir şans verin.

Yine 2021 yapımı olan The Lost Daughter da benzer konuları irdeleyen, anne ve kadın olmak üzerine başarılı bir filmdi aslında. Bu filmi irdelerken, anmamak olmazdı ama şunu söyleyebilirim ki The Lost Daughter’ı ister beğenmiş ister beğenmemiş olun; izlediğiniz tüm anne kız hikayelerini bir kenara koyun sözümüzün arkasındayız. Petite Maman ise; bu konuyu alıp, bambaşka bir çerçeveye oturtmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!