Erkan Kolçak Köstendil’in yazıp yönettiği mini dizi Pes Artık, bu akşam ilk iki bölümü ile Youtube MiniDizi kanalındaki yerini aldı. Bölümleri 18 dakikadan oluşan komedi türündeki dizinin başrollerini Erkan Kolçak Köstendil, Bülent Şakrak ve Ertan Saban paylaşıyor.

Öncelikle, kocaman bir ”Oh be” diyerek başlamak istiyorum. Çünkü yabancı içeriklerde sitcom türündeki dizilerin bağımlısı olarak 20 dakika bandında yerli bir sitcom izlemek uzun zamandır hayalimdi. Dijital işlerin sayısı arttığından beri bir de süresi kısa, dekoru ve atmosferiyle bizi içine çekecek bir komedi dizimiz olsa keşke diye beklerken böyle bir hamle sonunda Ulan İstanbul’dan beri sıkı takipçisi ve hayranı olduğum Erkan Kolçak Köstendil’den geldiği için ayrı mutluyum. Ev sahibi, misafir ve apartman görevlisinden oluşan üçlünün Cihangir’deki apartman dairelerinde neler yaşayacaklarını da şimdiden çok merak ediyorum. 🙂

Dizinin konusundan bahsetmeden önce genel bir yorum yapacak olursak Pes Artık’ın oldukça iddialı bir başlangıç yaptığını düşünüyorum. Erkan Kolçak Köstendil’in yazıp oynadığı 12 Numaralı Adam oyununu da izlemiş bir seyirci olarak, elbette yine Erkan Keka’nın kaleminden çıkan bir işin belli bir çıtası olacağına dair beklentim vardı. Çünkü 12 Numaralı Adam da yine çok başarılı, bol göndermeli, ters köşeli ve zekice kaleme alınmış bir oyun. 

Ayrıca kendisini oyuncu olarak da Görünen Adam‘dan sonra ikinci kez bir YouTube dizisinde başrolde izliyoruz. Yani gerek yazdığı gerek oynadığı hangi projesine baksak bir beklenti içine giriyor olmamız çok normal diyebiliriz. 🙂  Bu anlamda dizinin beklentileri kesinlikle karşıladığını, hatta beklentimin de üstünde bir iş ile karşılaştığımı söyleyerek ilk iki bölüm yorumuma başlıyorum.

Konusu

Ev sahibi olan Erkan Kolçak Köstendil ve Misafir rolünde izlediğimiz Bülent Şakrak’ın karakterleri İzmit’ten çocukluk arkadaşı, hatta kan kardeşler. Erkan Kolçak Köstendil’in karakteri, tiyatro okumak için İstanbul’a gelmiş ve şimdi de yine tiyatroda yüksek lisans yapıyor. Cihangir’de bir apartman dairesinde oturan, dizi değil tiyatro ve art house filmlere ilgi duyan ve yıllardır görmediği tam zıt karakterindeki çocukluk arkadaşından da pek haz etmeyen birisi. Bülent Şakrak’ın karakteri ise dizinin ”Pes Artık” dedirten yüzsüzlükteki misafir kişisi oluyor. 🙂

Pes Artık’ı Nasıl Bulduk?

Öncelikle, bu dizinin en farklı noktalarından birisi karantina sürecinde yazılıp, çekilmiş olması. Bülent Şakrak ve Ceyda Düvenci’nin evlerinin bir bölümüne apartman dairesi görünümü verilmiş. Bildiğim kadarı ile Ertan Saban da aynı sitede oturunca ekibin karantina sürecinde bir araya gelmesi kolay oluyor ve herkes hemfikir olunca da set başlıyor. Odaların boyanmasından, dekora kadar her şey kendi emekleri ile oluşturuluyor. Ancak bu dizi için o kadar işinin ehli insanlar bir araya gelmiş ki; açıkcası karantina sürecinde yazılıp çekildiği kesinlikle anlaşılmayacak bir iş çıkmış ortaya.

Tabii komedi olması da bu konuda bir avantaj gibi görünüyor. İlk iki bölüm, mafyamızın telefon görüşmelerini saymazsak dizimiz, tek mekanda geçiyor. Ancak mekan sabit olsa da hikaye ve karakterler o kadar iyi oluşturulmuş ki küçük dairenin içinde sürekli bir aksiyon ve çatışma dönüyor.

İki karakterin zıtlığından doğan çatışma dizinin güldürüsünün de temelini oluşturuyor ama çatıştıkları noktalar bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Bülent Şakrak’ın karakterinin karanlık işlere bulaşıp başını ve dolayısıyla ev sahibinin de başını belaya sokacak işlere kalkışması da dizinin ayrı bir aksiyon noktası. Tabii tüm bunlara bir de Aynur meselesi ekleneceğe benziyor. Ama bana göre diziye en güzel giriş köpek Hera’ya aitti. 🙂 Bayıldık efendim!

Üstelik ilk iki bölümde bu kadar şey oldu ama hala Ertan Saban’ın apartman görevlisi rolü ile tanışmadık. O da dahil olduğunda hikaye nerelere varacak düşüncesi bile eğlenceli. 🙂

Evin Yıldız ve Müşfik Kenter tablolu, Che posterli, Broadway stickerlı muhteşem dekorları da ev sahibinin tiyatro okuması ile daha da anlamlanmış oldu. Erkan Kolçak Köstendil’in karakterinin naifliğine ve derinden iğnelemelerine bayıldım. Bu noktada Bülent Şakrak’a ise ayrı bir parantez açmak istiyorum. Zaten yeteneği tartışılmaz bir oyuncu ama yine de belirtmemek olmaz; öyle bir karakteri, itici bir çizgide değil de bu kadar doğal ve komik oynamasına bayıldım. Karakteri boğmak isterken gülerken buluyorsunuz kendinizi çünkü misafir geldiği evde ”Ona da sen karar ver. Nerede uyuyacağımıza da sen karar ver.” diye söylenecek bir manyak kendisi. 🙂

Dizide bol bol ünlü-oyuncu muhabbeti de geçiyor. E tabii karakter tiyatrocu olunca, insanların ‘ünlülere’ olan patavatsız tavırlarına da güzel değinilmiş. Bergüzar Korel ve Halit Ergenç ile ilgili diyaloglar çok eğlenceliydi. ”Bizim sayemizde aç kalmıyorsunuz” kafasını yaşayanlar tiye alınmış. 

Mafya dizileri ile ilgili diyalog da Erkan Kolçak Köstendil’in Çukur’daki karakterini düşününce hem güldürdü hem de yerinde bir tespitti. Belki insanlar mafya dizilerine özenmiyordur da insanlar gerçekte silahlarla gezdikleri için böyle diziler çekiliyordur? 

Son Olarak Güne Bir Replik Bırakalım:

”Demet Evgar mı? Bi Karı Bi Erkek’teki karı mı?”

”Ya arkadaşım diyorum. Karı marı düzgün konuş ya.”

”Onlar bayan deyince kızıyor oğlum. Karı deyince bir şey yok.”

 

Özetle; ortaya çok eğlenceli bir mini dizi çıkmış. Erkan Kolçak Köstendil yine şaşırtmadı ve bizi her projesiyle kendisine uzun yıllar bağlamaya devam edeceğinin bir kez daha garantisini verdi. Henüz izlemediyseniz YouTube Pes Artık Mini Dizi kanalından izlemeye başlamanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz