“Özledin mi Beni Merve?”

Herkese merhaba. Bugün sizi neye uğradığımı anlamadan düştüğüm bir çifti anlatacağım. MerKer’i… Yazıyı okurken Harun Kolçak’ın Kal Benimle şarkısını dinlemenizi rica ediyorum. O zaman tutun elimi sizi de götüreyim bu aşkın acı ama güzel dünyasına.

Ufak Tefek Cinayetler yeni sezona iddialı bir giriş yaptı. Özellikle diziye Osman Sonant’ın katıldığını öğrendiğimde birçok kişi gibi inanılmaz mutlu oldum. Karakterin detayları ortaya çıktıkça Merve ile ne kadar güzel olabileceklerini düşündüm. Ne yalan söyleyeyim sezonun ilk bölümünü de sırf onlar için izledim. Nasıl tanışacakları, aralarındaki dinamik, hikâyelerinin geleceği olup olmaması en merak ettiğim konulardı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve hiçbirimizin tahmin etmediği bir gerçekle yüzleştik, buzlar kralı Kerim Adil Sağlam, Sarmaşık’ın kraliçesi Merve Aksak’ın eski sevgilisiydi. Şimdi burada alıp sizi başa götüreceğim.

   Osman Sonant

Kerim Adil Sağlam. Karanlık, soğuk bir adam. Ne eşi ne çocuğu var. El Turco lakabı ile bilinen bir et imparatoru. Ve bu imparatorluğu da tek başına kurmuş. Peki Pelin, Taylan ve Emre’nin üniversiteden arkadaşı olan, basketbol takımının geleceği parlak çocuğu nasıl bu hale gelmiş? Cevap basit, aşk. Oya ile Edip Hoca üzerinden kurduğu arkadaşlıktan sonra Kerim ondan büyük evi almış. Ve bu ne demek hepimiz biliyoruz.

Bölümün başından beri Merve ile Kerim’in yanında sürekli birbirlerinin adı geçti ancak asla karşılaşmadılar. Kısmet Merve’nin Hoş buldum partisineymiş. Parti günü Pelin’in bütün çabasına rağmen Kerim’i tanımadığını söyleyen Merve’nin Kerim’i gördüğü an donup kalması, bocalaması kafamızdaki soru işaretlerini arttırdı. Kerim Merve’nin bulunduğu odaya gelip kapıyı kilitlediğinde ise sanırım hiçbirimiz ağzını kapatamadı. Ve o malum soru geldi. “Özledin mi beni Merve?” Daha ilk şokun etkisini atlatamadan flashback sahnesi sayesinde Merve ile Kerim’in geçmişte gizli aşıklar olduklarını ve Merve’nin sırf Aksak olabilmek için Kerim’i terk ettiğini öğrendik. Sahneler bölüm sonunda bomba gibi patlarken ben çoktan Kerim ile Merve’nin büyüsüne kapılmıştım bile.

Aslıhan Gürbüz

Aslında bölümün başından beri ince ince bu aşkın sinyallerinin verildiğini fark ettim daha sonra. Merve’nin Kerim’in adını her duyduğunda bocalaması, Kerim’in Merve’nin yeni evine içli içli bakması… Ayrıca çifte dair çok güzel ayrıntılar da mevcuttu. Ayrıldıkları gün de karşılaştıkları gün de Merve’nin kırmızı elbise giymesi ve kırmızı oje sürmesi, elleri ayrılırken ve tekrar birleşirken Kerim’in elinin hep havada kalması… Ben özellikle Kerim’in Merve için farklılığından bahsetmek istiyorum. Bildiğimiz gibi Merve hiç zorlanmadan inandırıcı yalanlar uydurabilen biri. Kerim ile ayrılırken ona da süslü yalanlar söyleyebilirdi . Ama acı olsa bile, kendisinden nefret ettirecek olsa bile Kerim’e her şeyi dosdoğru anlattı Merve. Bu Merve gibi bir karakter için çok önemli bir şey bence. Ve Kerim’in onun için yalan söyleyemeyeceği kadar değerli olduğunu düşünüyorum.

 Merve Aksak ve Kerim Adil Sağlam

34.bölümün ilk sahnesi ise izlediklerimizin üstüne kaymaklı ekmek kadayıfı gibi geldi. Merve’nin dolan gözleri hâlâ Kerim’e aşık olduğunun kanıtıydı. Kerim’in ise aşkı gözlerinden yansıyordu. Ve Kerim Merve’ye bir adım yaklaşarak dedi ki “Şöyle mesela sen Serhan’ı bırakırsın, Aksak olmaktan vazgeçip Sağlam olmayı tercih edersin. O zaman gelir tahtına kurulursun.” Bu cümle altı kazıldıkça yeni şeyler keşfedilecek bir cümle. Bu cümle hem bir evlenme teklifi olurken hem de “Uğruna beni terk ettiğin her şey şimdi benim elimde. Ve sen onlara sahip olmak için bana dönmek zorundasın.” demek. Bu cümle bir aşığın isyanı, bu cümle bir aşığın merhameti. Tutkunun en koyu halinden, aşkın en yarım kalmışından, acının en çaresizinden ve özlemin en yoğunundan oluşan bir aşk MerKer’in aşkı. Ve ben bu aşka önü alınamaz bir şekilde kapılmış durumdayım.

Hikâye çok güzel, karakterler çok güzel ama hepimizin ekran başına kilitlenip sadece bir – iki sahneyle çifti bu kadar sevmemizin tek sebebi var, Aslıhan Gürbüz ve Osman Sonat’ın muhteşem oyunculukları. İki karakterin aşkını da tutkusunu da nefretini de özlemini de öyle güzel yansıttılar ki çiftin büyüsüne kapıldık. Sadece bir bakışla bütün duyguları bize öyle güzel geçirdiler ki ben önlerinde ceketimi iliklemekten başka ne yapabilirim bilmiyorum. Dizideki ilk bölümü olmasına rağmen Osman Sonat Kerim Adil Sağlam’ı  mükemmel bir şekilde giyinmiş. Kendisine Kerim Adil Sağlam’ımız olduğu için ne kadar teşekkür etsem az. Oyunculardan bahsediyorken Merve’nin gençliğini oynayan Tülin Yazkan ile Kerim’in gençliğini oynayan Ali Gözüşirin’i es geçemeyeceğim. Flashback sahnelerindeki şahane performanslarına bayıldım. Şimdiki zamanda Kerim ile Merve’nin tutkulu ve çekişmeli aşkını izlerken flashback sahneleriyle de bol bol genç ve aşık hallerini izleriz inşallah.

Bugünlük benden bu kadar haftaya görüşürüz.Sevgiyle ve sağlıcakla kalın. 🙂 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!