Özel Çocukları Anlatan 6 Film Önerisi

Özel çocuklar hangi yönden özel olurlarsa olsunlar hayatlarında çok benzer sorunlar yaşamaktadırlar. Onların gözlerinden dünyaya bakabilmek için 6 farklı özel çocuğun hikâyesini sizin için derledim.

TEMPLE GRANDİN

İsmini karakterden alan 2010 yapımı film otizmli bir kızı anlatmaktadır. Temple Grandin in o zamanlar çocuk şizofrenisi olarak bilinen otizm sendromu olduğunu öğrenen annesi onun kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesini istediği için yatılı okula verir. Sosyal açıdan yetersiz olan Temple için bu zorlu bir süreç olsa da karşısına çıkan öğretmeni onun hayatına dokunacaktır. Teyzesinin çiftliğinde bir süre kalmak zorunda kalan Temple burada kendini mutlu hissetmekte ve makinelerle arası oldukça iyi olduğu için bu becerilerini çiftlikte kullanmaya başlamaktadır. Çiftlik yaşamı Temple’ın ileriki hayatını şekillendirecektir. Gerçek bir hayat hikâyesi olan bu filmin karakteri şuanda hayvan bilim uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesinde profesör olarak yaşamını sürdürmektedir.

LITTLE MAN TATE


Fred doğduğu zamanı bile hatırlayabilen, güçlü hafızaya sahip ve hızlı zihinsel gelişim gösteren bir çocuktur. Onu çok seven annesi başta bu duruma şaşırıyor olsa da onun özel bir çocuk olduğunun farkındadır. Fred’in bu yeteneklerini keşfeden Jane adında bir kadın Fred’le ilgilenmek ister. Annesi Fred’i korumak ve diğer çocuklar gibi olmasını istemektedir fakat Fred’in iyiliği için buna müsaade eder. Film üstün yetenekli çocukların yaşadığı sosyal problemleri ve onların çocuk olduğunu unutmamamız gerektiğini çok güzel anlatıyor.

WONDER

Mutlu bir aileye sahip olan Auggie evde annesi tarafından eğitim görmektedir fakat artık okula gitme zamanı gelmiştir. Yüzünde deformasyon ile doğan Auggie arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalsa da ilerleyen süreçlerde çok sevilen biri haline gelip iyi bir dosta sahip olacaktır. 2017 yapımı film aynı zamanda özel bir çocuğa sahip olan aile üyelerinin de neler yaşadığına değinmiştir.

TAARE ZAMEEN PAR

Amir Khan’ın hem yönetmenliğini hemde öğretmen rolünü üstlendiği 2007 yapımı film özel öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuğu konu alıyor. İshan öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuktur. Derslerinde başarılı olamamakta bu yüzden de hem evde hem de okulda dışlanmaktadır. Bu dışlanma onda davranış problemleri de doğurunca babası katlanamaz ve onu yatılı bir okula verir. Orada resim öğretmeni İshan ın özel bir çocuk olduğu fark eder ve hayatına dokunur.

GHADI: BİR MELEK YARATMAK

2013 Lübnan yapımı film down sendromlu bir çocuğu konu almaktadır. Leba 2 kız evlada sahiptir ve bir oğlu olmuştur. Ghadi ismini verdiği oğlu biraz büyüdüğünde uğultulu sesler çıkarmaya ve mahalle halkını rahatsız etmeye başlamıştır. Bunun sonucunda Leba’ya onu kliniğe kapatması gerektiğini söyleselerde Leba oğlunu sevmektedir ve bunu reddeder. İlerleyen süreçlerde bu insanlarda Ghadi’yi seveceklerdir.

CENNETİN RENGİ

Bu film maalesef diğerlerinden biraz daha dramatik bir seyir izliyor. 1999 yapımı olan İran yapımı film Muhammed adında doğuştan görme duyusu olmayan bir çocuğu anlatmaktadır. Ailesiyle yaşayan Muhammed’in annesi vefat etmiştir ve görme engelliler için olan yatılı bir okulda kalmaktadır. Yeniden evlenmek isteyen babası Muhammed’den utanmakta ve ondan kurtulmak istemektedir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!