Ne İzlemeli: Prisoners Film İncelemesi

Arrival, Enemy, Blade Runner 2049 ve son vizyona girmek için geri sayımda olan Dune gibi filmleri ile adından söz ettiren usta yönetmen Denis Villeneuve‘in harika filmlerinden bir tanesi daha: 2013 yapımı Prisoners.

Filmin başrolünde Jake Gyllenhaal ve Hugh Jackman yer alıyor. Jake Gyllenhaal’ı aynı yıl yine aynı yönetmenin Enemy filminde de görüyoruz. Enemy de gerilim türünde oldukça başarılı bir filmdi ama Prisoners’ı biraz daha önde tutuyorum.

Neden derseniz, işin içinde dedektifliğin de olduğu bir gizem-gerilim filminden en son David Fincher imzalı Zodiac’ı izlerken bu kadar tat almıştım sanırım. Filmi tür ve tarz olarak Zodiac ve Gone Girl’e benzetmem mümkün. Tabii burada iki yönetmenin de oldukça başarılı isimler olması öne çkıyor. Prisoners da aynı Zodiac gibi gerçekten zekice kurgulanmış, ağır ama sağlam ilerleyen ve buram buram kalite kokan bir proje. İkisinin bir başka ortak noktası ise evet yine Jake Gyllenhaal. Ben bu adamın hangi filmine hangi rolüne düşeyim şaşırıyorum artık. Prisoners’daki dedektif Loki de yine en iyilerden biri kesinlikle. 

Konusu

Film Şükran Günü için bir araya gelen iki aileden, iki küçük kızın kaybolmasını konu alıyor. Hugh Jackman, kızı kaybolan Keller Dover rolünde. Bir baba olarak kızını ararken ne kadar ileri gidebileceği çok etkileyici bir şekilde gösteriliyor. Keller, polis departmanından olmasa da davaya bakan dedektifler kadar olayın içine girmeyi başarıyor.

O güne dair en dikkat çeken ayrıntı ise evin önüne park etmiş olan tuhaf bir minibüs. Kıların bu minibüs ile kaçırıldığı düşünülüyor ancak allerinde kanıt olmadığı için minibüsü süren çocuk Alex’i tam olarak sorumlu tutamıyorlar. Keller için ise durum farklı. O kanıtlara değil, çok geç olmadan kızı bulmaya bakıyor ve Alex baş şüphelilerden tam olarak çıkamıyor.

Bu sırada Dedektif Loki başka şeylerin de izini sürüyor ama her buldukları ipucu onları bi labirentin içine sokuyor.  Bu esnada, kaçırılan çocuk vakalarının aynı kasabada önceden de yaşandığını fark ediyorlar. Bundan yıllar önce de bir erkek çocuk benzer şekilde kaybolmuş ve bir daha haber alınamamış.

Film birçok ipucunu birbirinden çok alakasız yerlere yerleştiriyor yani. Bu yüzden aynı anda birçok detayı takip etmek gerekiyor ve hepsini birbirine bağlamak kolay olmuyor. Tüm bu ipuçları ile birlikte Keller kızını ararken, Loki ise kızların hayatını kurtarmaya çalışırken gizemin yanı sıra muhteşem bir gerilimin de içinde buluyoruz kendimizi.

Tüm parçaları birleştirmek ise film esnasında sizi bekliyor. Tüm ipuçları seyirciye gümüş tepside sunulmuyor, filmin en iyi yanlarından biri de bu. Gerçekten zekice kurgulanmış ve takip etmenin sizi ciddi bir şekilde sürüklediği bir film. 

Başarılı Bir Psikolojik Gerilim

Filmin sadece gizem-gerilim türünde olduğunu söylemek eksik olur. Film aynı zamanda başarılı bir psikolojik gerilim örneği. Karakterlerin din ve dua ile olan içli dışlı yaşamları dikkat çekiyor. Filmin ön sözünden başlıyor bu dini etki. Din, günah, sabır temalarının yer aldığı yer yer mağdurun suçlu, suçlunun mağdur göründüğü güçlü bir zemin üstüne kurgulanmış bir gerilim filmiydi.

IMdb’den Ne Haber?

Filmin güncel IMDb puanı 8,1. Daha aşağısı olmazdı da zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!