NE İZLEDİK | Vishal Bhardwaj’ın Shakespeare Üçlemesi

Dünyanın en iyi oyun yazarı olarak bilinen ve yüzyıllarca zaman öteden kalbimize dokunan cümleleriyle aşkı anlatan yazar William Shakespeare, birçok tiyatro oyununa ve birçok filme ilham olmuştur. Özellikle Hindistan’daki yazarlar, yönetmenler ve senaristler Shakespeare’den çok etkilenmişlerdir bu yüzden Shakespeare’in eserleri Hindistan sinemasında sık sık uyarlanmıştır. Günümüzde Shakespeare’i kendine has bir şekilde yorumlayan Vishal Bhardwaj, ”Shakespeare Üçlemesi” olarak adlandırılan film serisini çekti ve büyük başarılar elde etti. 

 

 

1. Maqbool (2004) 

Shakespeare üçlemesinin ilk filmi olan Maqbool, Vishal Bhardwaj tarafından yönetilen 2004 yapımı suç drama filmidir. Başrollerini Irrfan Khan, Tabu, Pankaj Kapur ve Masumeh Makhija paylaşmaktadır. Filmin konusu, olaylar ve karakterizasyon açısından Shakespeare’in Macbeth’ine dayanıyor ve Mumbai yer altı dünyasını gösteriyor.

Miyan Maqbool (Irrfan Khan), güçlü bir yer altı adamı olan Jahangir Khan’ın (Pankaj Kapur) sağ koludur. Maqbool, Jahangir’e büyük bağlılık hissetmektedir ama içten içe de hırsları vardır. Yakın ilişkilerini gören ama Maqbool’un hırslarını da sezen iki yolsuz polis (Om Puri ve Naseeruddin Shah), Maqbool’un peşine düşer.

Film, gişede pek bir başarı sergileyemedi fakat yönetmen Vishal Bhardwaj, uluslararası pek çok başarı kazandı. Film, Kuzey Amerika prömiyerini 2003 Toronto Film Festivali’nde yaptı. Hindistan gösterimi sırasında pek çok seyirci toplayamamış olsa da eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı ve Pankaj Kapur, Filmfare’de ”Eleştirmenlerin Seçtiği En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ve ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” olarak da Ulusal Ödülü’n de sahibi oldu. Aynı zamanda film, 2004 Cannes Film Festivali’nde ”Marché du Film” bölümünde gösterildi.

 

2. Omkara (2006)

Omkara, Vishal Bhardwaj’ın yazıp yönettiği, Shakespeare’in Othello’sundan uyarlanan 2006 yapımı bir Hint suç draması filmdir. Başrollerini ise Ajay Devgn, Kareena Kapoor, Saif Ali Khan, Vivek Oberoi, Konkona Sen Sharma ve Bipasha Basu paylaşmaktadır.

Omkara’nın en güvendiği ve en sadık adamları Kesu ve Langda’dır. Bu iki adam ileride Omkara‘nın yerine geçmek kendisinin ona el vermesi için ellerinden gelen performansı göstermektedir. Omkara, Bhaisaab ismindeki siyaset yapan bir adamın yanında adamlarıyla beraber yer almaktadır ve bu adam adına işler yapmaktadır. Omkara, zamanı geldiğinde veliahtı olarak adamlarından Kesu’yu seçer, bunu duyan Langda bu işe bozulur ve bir hayli kıskanır, bunun üzerine ortalık karışır.

Omkara, ”Shakespeare Üçlemesi”nin ikinci filmidir ve Othello’dan uyarlanmıştır. Film, 2006 Cannes Film Festivali’nde ”Marché du Film” bölümünde gösterildi. Kahire Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi yapıldı ve filmin yönetmeni Vishal Bhardwaj ”En İyi Sinemasal Katkı” ödülünü aldı. Film ayrıca Karachi Film Festivali’nde 3 ödül, Asya Film Festivali’nde 3 ödül ve Filmfare Ödülleri’nde ise 9 ödül kazandı.

 

3. Haider (2014)

”Shakespeare Üçlemesi” nin son serisi olan Haider, Vishal Bhardwaj tarafından yönetilen suç drama filmidir. Başrollerini Shahid Kapoor ve Tabu’nun paylaştığı filmde, Kay Kay Menon, Shraddha Kapoor ve Irrfan Khan yardımcı rollerle karşımıza çıkmaktadır.

Haider, hem William Shakespeare’in Hamlet’in modern bir uyarlaması hem de Basharat Peer’in 1995’teki isyanların vurduğu Kashmir çatışmalarının ve sivil kayıpların ortasında geçen Curfewed Night’ın anılarının bir uyarlamasıdır. Genç bir öğrenci ve şair olan Haider, babasının ortadan kaybolmasıyla ilgili cevaplar aramak için çatışmanın zirvesinde Kashmir’e döner ve sonunda devletin siyasetine çekilir.

Film, 2 Ekim 2014’te 19. Busan Film Festivali’nde gösterildi,  dünya çapında eleştirmenlerin beğenisini topladı, gişede ticari başarı elde etti ve tartışmalı konusu sebebiyle medyadan büyük ilgi gördü. Haider, Roma Film Festivali’nde ”Halkın Seçimi Ödülü’‘nü kazanan ilk Hint filmi oldu. Hindistan’da birçok ödül ve adaylık alan film, 5 tane Ulusal Ödül kazandı. Ayrıca filmin başrolü Shahid Kapoor, Filmfare’de ”En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün de sahibi oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!